Efektīvi finanšu plānošanas paņēmieni
Foto: Freepik.com

Finanses ir ļoti svarīga ikvienas personas un ģimenes dzīves dimensija. Nauda un it īpaši pareiza tās pārvaldība un finanšu plānošana ir ārkārtīgi svarīga, lai nodrošinātu labklājību un drošības spilvenu neparedzētiem gadījumiem. Apskati dažus piedāvātos paņēmienus, kā veiksmīgāk plānot savu un savas ģimenes budžetu.

Kā samazināt ikdienas tēriņus?

Vispirms ir svarīgi saprast, vai ir tēriņi, ko būtu iespējams samazināt. Var gadīties, ka vienīgā iespēja, kā uzlabot finanšu situāciju – palielināt ikmēneša ienākumus. Taču finanšu speciālistu pieredze rāda, ka vairumā gadījumu tomēr ir iespēja ikdienas izdevumus padarīt mazākus.

  • Pārskati visus savus abonementus – gan mobilo lietotņu veikalā, gan citur. Abonementi tiek pagarināti automātiski, un nereti tu pat nemani, ka maksā katru mēnesi par to, ko vairs neizmanto (audiogrāmatas, digitālie laikraksti, premium programmas dažādiem pakalpojumiem, pat īsziņas par kontā ienākošu naudu). Tas attiecas arī uz televīziju!
  • Iepērcies internetā – tas ne tikai ir ātrāk, bet arī dod lielāku kontroli pār to, kas nonāk tavā grozā. Pirms pirkuma apmaksas tu uzreiz redzi kopējo summu un vari vēl pārdomāt. Tāpat tev ir iespēja neveikt pirkumu uzreiz, bet gan saglabāt grozu un pārskatīt pēc dažām dienām. Iespējams – vēlmes jau būs mainījušās!
  • Pērc vairumā to, ko lieto ikdienā un ilgu laiku. Piemēram, tualetes papīrs, šampūns vai ziepes tev būs nepieciešams līdz pat mūža galam. Ja vien ir kur glabāt, brīdī, kad cena ir patīkama, iepērc šīs ilgi glabājamās sadzīves lietas vairumā. Tā tev vajadzīgais vienmēr būs pieejams, kā arī – ilgtermiņā tā ir iespējams krietni ietaupīt.
  • Pārskati savus paradumus. Piemēram, automašīna – vai tu tiešām ikdienā izmanto tik daudz, ka ir vērts maksāt visus ar auto saistītos uzturēšanas izdevumus? Nereti pilsētā dzīvojošajiem finansiāli izdevīgāk ir retiem īsiem pārbraucieniem izmantot taksi, garākiem – autonomu. Bet te ir jārēķina individuāli.
  • Plāno ēdienreizes un centies gatavot. Ne vienmēr gatavošana ir laikietilpīga vai sarežģīta. Atceries par vienkāršajiem bērnības ēdieniem – varbūt ir vērts ieviest kaut ko savā ikdienā? Kā arī – viena atslodzes diena nedēļā ne tikai ļaus ietaupīt, bet arī uzlabos veselību!
  • Investē klasikā. Gan aprīkojot mājokli, gan arī izvēloties apģērbu pievērs uzmanību kvalitātei un dizainam, kas labi izskatīsies arī pēc vairākiem gadiem. Lietas, kas labi un ilgi kalpo, ir vērtīga ilgtermiņa investīcija.
  • Pārdomā dažādu pakalpojumu saņemšanas biežumu. Piemēram, frizieris vai manikīrs. Atliekot pakalpojuma saņemšanu kaut vai par nedēļu, gada griezumā ir iespējams samazināt kopējo vizīšu skaitu un attiecīgi – arī iztērēto naudu!
  • Ja ir ņemts patēriņa kredīts, padomā, vai to var atdot pirms termiņa, tādējādi ietaupot uz procentu maksājumiem.

Kā iekrāt?

Ikdienas tēriņu samazināšana ir tikai viena darba puse. Otra darba puse – ietaupīto naudu arī atlikt un sakrāt, un nekrist kārdinājumā, palutinot sevi ar kaut ko, bez kā varētu iztikt, bet ko var atļauties. Tātad, kā iekrāt? Ir vairāki paņēmieni, katram noteikti derēs kaut kas cits.

  • Automātisks maksājums uz krājkontu. Iestati kontā, lai automātiski katru mēnesi noteikta summa tiktu pārskaitīta uz krājkontu. Tas ir daudz vienkāršāk, ja nav jāveic manuāli.
  • Ievēro 70/30 principu. Šis princips paredz, ka ikdienas tēriņiem tu nenoviri vairāk par 70% no saviem ikmēneša ienākumiem. Atlikušie 30% tiek sadalīti dažādu veidu uzkrājumiem, piemēram, 10% plānotam ceļojumam, 10% lielam pirkumam, 10% krājkontā drošības spilvenam.
  • Ja plāno lielākus pirkumus, padomā, vai patēriņa kredīts nav labāka iespēja par iekrājumu iztukšošanu. Tas var šķist pretrunīgi, taču – iekrājumiem ir jābūt vienmēr, un patēriņa kredīts bieži tiek izsniegts ar izdevīgu procentu likmi.
  • Ja saņem algas pielikumu vai mainu darbu uz labāk apmaksātu, ienākumu starpību automātiski novirzi uz krājkontu. Labi, vienreiz sevi palutini, un pārējo novirzi uz krājkontu.
  • Visu, kas mājās lieks vai nederīgs, centies pārdot, tikai tad piedāvā atdošanai. Turklāt – izvietot savus sludinājumus vietnēs, kur to var darīt bez maksas. Piemēram, dažādās sociālo tīklu grupās vai Facebook Marketplace. Īpaši tas attiecas uz apģērbu īpašiem gadījumiem vai impulsīvi nopirktām sadzīves tehnikas vienībām.
  • Ja steidzamāku vajadzību īstenošanai tiek izvēlēts kredīts, ieteicams pirms tam rūpīgi visu izsvērt un apskatīt, ko rāda patēriņa kredīta kalkulators un vai tev ir pa spēkam veikt ikmēneša maksājumus.

Efektīvi finanšu plānošanas paņēmieni 
Foto: Freepik.com

Paradoksāli, bet zināmā mērā nauda vairo naudu. Tie, kas ir sākuši krāt, noteikti būs pamanījuši, ka pēc noteiktas summas sasniegšanas krāšana vedas gan vieglāk, gan raitāk. Turklāt – finanšu drošības spilvens sniedz arī tik svarīgo sirdsmieru, ka neparedzētā situācijā tev būs izvēles iespējas. Finansiāli stabili cilvēki arī ikdienā ir daudz laimīgāki, jo nav jāsatraucas par rītdienu.

Ja vēlies kādu plānu īstenošanai izmantot kredītu, vienkāršākā iespēja ir patēriņa kredīts, par ko līgumu var noslēgt arī attālināti. Ja vēlies uzzināt vairāk, piesakies konsultācijai pie kredītspeciālista vai aizpildi pieteikumu mājaslapā.