Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Piekrīti sīkdatņu izmantošanai!
Dzīvoklis jaunajā projektā - sākotnējā asociācija var viest priekšstatu par nupat ekspluatācijā nodotām telpām un svaigu remontu.
Taču patiesībā par jauno projektu uzskatāma ēka, kas nodota lietošanā kopš 2000. gada, un dzīvoklis īpašniekam var kalpot jau 17. gadu. DNB veica jauno projektu dzīvokļu īpašnieku aptauju, lai noskaidrotu respondentu apmierinātību ar dzīvesvietas kvalitāti, vidējām ikmēneša izmaksām, kā arī uzzinātu aspektus, kas ņemti vērā dzīvokļa iegādes laikā.
No aptaujātajiem dzīvokļu īpašniekiem gandrīz katrs desmitais respondents mitinās pašos pirmajos jaunajos projektos, kas bijuši pieejami laikā no 2000. līdz 2005. gadam. Vienpadsmit līdz septiņus gadus vecos jaunajos projektos dzīvo 68 % aptaujāto. Bet teju katrs ceturtais dzīvokļa īpašnieks nekustamo īpašumu iegādājies pēdējos sešos gados pieejamajās būvēs.
Dzīvokļu saimnieki izceļ vairākus noteicošos faktorus, kas kalpojuši par labu īpašuma iegādei tieši jaunajā projektā. 56 % aptaujāto min pievilcīgu īpašuma cenu. Nākamie būtiskākie faktori bijuši dzīvokļa platība un tā tehniskais stāvoklis. 45 % respondentiem svarīga bijusi projekta apkārtējā infrastruktūra, bet 39 % aptaujāto – izdevīgi kredīta nosacījumi. Katrs trešais pirms īpašuma iegādes īpašu uzmanību pievērsis arī mājas energoefektivitātei un iespējamajiem komunālajiem maksājumiem.
“Tirgū visplašākais piedāvājums ir sērijveida dzīvokļiem, tādēļ ir tikai saprotami, ka visbiežāk arī 2016. gadā DNB Latvijā ir izsnieguši hipotekāros kredītus tieši šādu dzīvokļu iegādei. Pērn jaunajos projektos esam kreditējuši dzīvokļus 22% gadījumu, un tas ir par 37% vairāk nekā 2015. gadā. Interese ar jaunajiem projektiem pieaug, jo tie tiek attīstīti vietās ar labu infrastruktūru, cena ir konkurētspējīga, kā arī spēj nodrošināt pieprasījumu pēc plašākām, mūsdienu vajadzības apmierinošām telpām un apkārtni. Tostarp, balkonu, jo reti kuram jaunajam rīdziniekam ir savs mazdārziņš, garantētu autostāvvietu, lai pēc darba nav jāsatraucas, vai pie mājas būs brīva vieta auto, labiekārtotu bērnu rotaļu laukumu utt.,” stāsta Anita Bērziņa, DNB bankas valdes locekle un viceprezidente.
“Tiesa jaunais projekts var būt kalpojis jau septiņpadsmit gadu un tam var parādīties kādas “pusaudža problēmas”. Tādēļ pirms jebkura nekustamā īpašuma iegādes vienmēr savus klientus aicinām iepazīties ne tikai ar dzīvokļa, bet arī visa mājokļa tehnisko stāvokli. Un ne tikai “uz papīra”, bet arī klātienē kopā ar mājas pārvaldnieku.”
Pusei respondentu mēneša vidējās apkures izmaksas ziemas sezonā veido līdz 50 eiro, savukārt 41 % aptaujāto – līdz 100 eiro. Vairāk par 100 eiro mēnesī par apkures izdevumiem ziemas sezonā maksā 9 % dzīvokļu īpašnieki. Tehnikas, kas spēj nodrošināt arvien augstāku energoefektivitāti, attīstās. Tas redzams arī rezultātos – viszemākās apkures izmaksas bieži vien ir ēkās, kas nodotas ekspluatācijā pēdējo 6 gadu laikā. Savukārt 100 un vairāk eiro ziemas mēnešos par apkuri maksā tie dzīvokļu īpašnieki, kuri dzīvo ēkās, kas bijušas pieejamas no 2000. līdz 2010. gadam.
Kopumā vairāk nekā puse DNB aptaujāto jauno projektu dzīvokļu īpašnieki sava mājokļa energoefektivitāti vērtē kā augstu, savukārt 44 % to uzskata par vidēju. Tikai 2 % aptaujāto atzinuši savas dzīvojamās ēkas energoefektivitāti kā zemu.
Lai arī ne visas jauno projektu ēkas var uzskatīt par “svaigām”, 43 % šo ēku īpašnieki nav saskārušies ar problēmām, kas saistītas ar ēkas tehnisko stāvokli (sabojātas caurules, elektrības vadi, plaisas sienā, problēmas ar jumtu u.c.). Gandrīz katrs piektais aptaujātais ar šādām problēmām sakāries aptuveni reizi vienā līdz divos gadus. Bet retāk nekā reizi divos gados ar par ēkas tehnisko stāvokli bijušas bažas gandrīz katram trešajam jauno projektu dzīvokļu īpašniekam. Visbiežāk tehniskās problēmas atzīmējuši tie respondenti, kuru mājvieta sasniegusi jau 7 līdz 11 vecumu.
17 % aptaujāto jau ir veikuši dzīvokļa remontu (visbiežāk 7 - 11 gadus vecās mājās). Gandrīz katrs trešais lēš, ka remonts būs nepieciešams tuvāko divu līdz piecu gadu laikā – šādu atbildi visbiežāk atzīmējušie tie, kuri iegādājušies īpašumu 2006. līdz 2010. gadā ekspluatācijā nodotās ēkās. Savukārt ar visu ir apmierināti un remonta nepieciešamību noraida 53 % aptaujāto – visbiežāk atbildējuši tie, kas dzīvo 1 - 6 gadus jaunās mājās.
DNB bankai ir otrs lielākais privātpersonu kredītportfelis Latvijā. Pēc DNB pasūtījuma aptauja veikta 2016. gada nogalē, aptaujājot 505 respondentus.
Papildu informācija:
Lelde Sāre - Jansone
„P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības”
Tālr. 28606399
e-pasts: lelde.sare-jansone@prae.lv