Nordea veiktā aptauja* par uzkrājumiem atklāj, ka Latvijā vairāk nekā puse jeb 58% iedzīvotāju sagaida savu ienākumu palielināšanos tuvāko 5 gadu laikā, bet 25% uzskata, ka šajā laika periodā viņu ienākumi paliks līdzšinējā līmenī. “Šie rezultāti ir jāuztver ar piesardzību, jo parāda izteikti optimistisku iedzīvotāju attieksmi pret turpmāko ekonomikas attīstību. Jāatceras, ka pēc kāpuma vienmēr seko arī kritums, tāpēc iegūtos papildu ienākumus labāk novirzīt uzkrājumu veidošanai, nevis jaunu papildu tēriņu radīšanai,” saka Anželika Dobrovoļska, Nordea bankas Ieguldījumu konsultāciju un risinājumu nodaļas vadītāja Baltijas valstīs.

Inflācija uzņem apgriezienus

Ekonomiskai izaugsmei nostabilizējoties un bezdarbam samazinoties, sagaidāms, ka Latvijā inflācija tuvākajā laikā pakāpeniski pieaugs. Pēdējo 4 līdz 5 gadu laikā vidējā darba samaksa ir pieaugusi par aptuveni piektdaļu, kas attiecīgi arī uzņēmumiem – darba devējiem – liek pacelt cenas piedāvātajiem produktiem un pakalpojumiem. Šī ķēdes reakcija lielā mērā ļauj pieņemt, ka arī tuvākajos gados iedzīvotāju ienākumu palielināšanās turpināsies.

Esam sākuši tērēt un atļauties vairāk – redzam, ka ekonomika nostiprinās un sabiedrība sāk dzīvot ar plašāku vērienu. Taču jāpatur prātā, ka arī atalgojuma palielināšanās stimulē jaunu preču un pakalpojumu cenu kāpumu, tāpēc aptaujā atspoguļotais optimisms kā tendence jāvērtē ļoti piesardzīgi. Stabilitātes nodrošināšanai pirms lielu pirkumu veikšanas vienmēr jāpadomā arī par uzkrājumu veidošanu.

Svarīgi veikt uzkrājumus

Latvijā ieguldījumu kultūra un tradīcijas attīstās lēnām. Bieži vien uzskatām, ka ieguldīt var tikai turīgākie. Patiesībā ieguldīt var ikviens no mums, sākot pat ar 30 līdz 50 eiro mēnesī. Jāņem vērā, ka ieguldīšana ir ne tikai akciju tirdzniecība vai ieguldījumi nekustamajā īpašumā, bet tā ir arī, piemēram, līdzekļu krāšana pensiju fondos vai dzīvības apdrošināšanas produktos. Uzkrājumu veidošana ir reāla iespēja uzlabot savu finansiālo stabilitāti un labklājību ilgtermiņā, domājot arī par vecumdienām. Nav noslēpums, ka cilvēka dzīves ilgums ar katru gadu palielinās, bet valsts piešķirto pensiju apmēri joprojām neatbilst reālajām cilvēku ikdienas vajadzībām.

Pēc krīzes esam kļuvuši piesardzīgāki un nopietnāk izvērtējam savu ienākumu apjomu, savukārt, kad runa ir par izdevumiem, nereti pieminam tikai aizņēmumu un komunālo maksājumu tēriņus. Visbiežāk mūs iegāž emocionāli pirkumi un ikdienas našķi, kas nav pirmās nepieciešamības preces. Pārdomājot savus pirkumus, ietaupītos līdzekļus noteikti varētu novirzīt uzkrājumu veidošanai.

Cik lielu summu no ienākumiem atvēlēt uzkrājumiem?

Eksperti iesaka apņemties jau no pašas pirmās darba dienas savā nākotnē ieguldīt vismaz desmito daļu algas. Ilgtermiņā šāda disciplīna ļauj ietaupīt ievērojamu naudas summu. Papildu peļņu iespējams iegūt arī no saliktiem procentiem, kurus zinātnieks Alberts Einšteins savulaik nodēvējis par astoto pasaules brīnumu. Proti, iegūtā peļņa no ieguldījumiem (procenti) tiek ieguldīta tālāk, kas ļauj pelnīt vairāk. Šeit darbojas lavīnas efekts un, jo ilgākā laikposmā veicat ieguldījumus, jo lielāks saliktās procentu likmes efekts. Uzkrājot naudu tikai norēķinu kontā vai termiņnoguldījumā, iespēja iegūt reālus līdzekļus no procentiem netiek izmantota.

Ieguldīšanas pamatprincipi

  • Apdomājiet, kā vēlaties dzīvot nākotnē un cik daudz naudas būtu nepieciešams sapņu īstenošanai;
  • Neatlieciet lēmumu par ieguldījumu veikšanu – sāciet jau tūlīt. Ieguldījumu jomā laiks ir jūsu sabiedrotais;
  • Izvērtējiet kritiski savus izdevumus, jo īpaši emocionālos pirkumus;
  • Ietaupiet, lai iegūtu līdzekļus ieguldījumiem;
  • Neturiet naudu norēķinu kontā, kur tā zaudē iespēju augt un pelnīt;
  • Turieties pie plāna – veiciet ieguldījumus katru mēnesi kā regulāro maksājumu;
  • Saglabājiet pacietību un vēsu prātu pat grūtos laikos, kad ieguldījumu peļņa ir ar mīnusa zīmi. Pēc krituma vienmēr seko izaugsme, tādēļ ieguldījumu pārtraukšana būtu sliktākais lēmums.

“Nebaidieties sapņot un izvirzīt augstus mērķus. Ieguldīt var ikviens pat ar nelielām naudas summām. Ieguldot ilgākā laika posmā iespējams uzkrāt ievērojamu naudas summu un īstenot iecerēto,” saka Anželika Dobrovoļska, Nordea bankas Ieguldījumu konsultāciju un risinājumu nodaļas vadītāja Baltijas valstīs.

* Tiešsaistes aptauju organizēja SIA "Omnicom Media Group", izmantojot Eiropas sabiedriskās domas un tirgus izpētes asociācijas (ESOMAR) standartus. Šī aptauja tika veikta 2017. gada aprīlī, tajā piedalījās 2293 respondenti visās Baltijas valstīs vecuma grupā no 18–65.

Atsauce:
Sniegtā informācija nav uzskatāma par visaptverošu pamatu ieguldījumu lēmumu pieņemšanai, klientam pašam ir jāizvērtē pakalpojuma atbilstība savām interesēm. Šis materiāls nav uzskatāms par ieguldījumu konsultāciju vai piedāvājumu veikt darījumus ar finanšu instrumentiem. Nordea banka neuzņemas nekāda veida atbildību par klientu zaudējumiem, kas radušies, izmantojot rakstā ietverto informāciju. Aicinām klientus pirms ieguldījumu lēmumu pieņemšanas sīkāk iepazīties ar visiem noteikumiem un nosacījumiem par katru konkrēto ieguldījumu produktu un izvērtēt konkrētā ieguldījumu produkta piemērotību klienta ieguldījumu portfelim, klienta interesēm un riska profilam.


Papildu informācijai:
Edgars Žilde, Nordea bankas Komunikācijas projektu vadītājs, tālr.: 6 700 5434, mob.: 28 452 975, edgars.zilde@nordea.com