Pētījuma rezultāti liecina, ka tikai aptuveni katrs trešais aptaujātais Latvijas iedzīvotājs ir pārliecināts, ka dzīvības apdrošināšana būtu nepieciešama cilvēkiem ar lielām kredītsaistībām.

Vienlaikus DNB bankas un apdrošināšanas sabiedrības ERGO statistika rāda, ka pēdējo piecu gadu laikā ir bijuši jau gandrīz 20 negadījumu, kad ģimene ar hipotekārajā kredītā iegādātu mājokli ir palikusi bez viena no ģimenes apgādniekiem, taču apdrošināšana palīdzējusi atrisināt atlikušās finanšu saistības un nereti glābusi no mājokļa zaudēšanas.
 
Kopumā sabiedrības izpratne par dzīvības apdrošināšanu lēnām pieaug – pērn Latvijā dzīvības apdrošināšanas segments audzis par 8%, sasniedzot ceturtdaļu no apdrošināšanas tirgus. Tomēr tas aizvien vērtējams kā zems un nav vēl pietuvojies attīstīto Eiropas valstu vidējiem rādītājiem, kur dzīvības apdrošināšana ieņem līdz pat 70% no tirgus.
 
Savukārt kredītņēmēju dzīvības apdrošināšana vidēji ir katram trešajam jeb 30% DNB bankas hipotekārā kredīta ņēmēju.
 
„Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, kur cilvēki vispirms apdrošina dzīvību un tikai tad mantu, Latvijā iedzīvotāju paradumus joprojām raksturo domāšana īstermiņā, neapdrošinot savu dzīvību par labu palicējiem, ja dzīvē atgadās visļaunākais. Izpratnes trūkums par dzīvības apdrošināšanas būtību un atbildību pret ģimeni atspoguļojas arī SKDS veiktajā pētījumā. Aptaujātie norāda, ka dzīvību apdrošināt noteikti vajadzētu bīstamo profesiju pārstāvjiem un ekstrēmo sporta veidu cienītājiem, un tikai pēc tam – cilvēkiem, kuriem ir bērni, un tiem, kas uzņēmušies lielas kredītsaistības. Taču statistika liecina, ka no dzīves pārlieku agri šķiras un ģimeni ar saistībām atstāj daudz plašāks cilvēku loks, nevis tikai bīstama darba veicēji un ekstrēmisti,” stāsta Gints Konrads, ERGO veselības un dzīvības apdrošināšanas departamentu direktors Baltijā.
 
Dzīvību visbiežāk apdrošina 30 līdz 40 gadu veci vīrieši
DNB bankas un apdrošināšanas sabiedrības ERGO apkopotā informācija liecina, ka kredītņēmēju dzīvības apdrošināšanu izmanto 63% vīriešu un 37% sieviešu. Teju 30% gadījumu kredītņēmējs ir 30 līdz 35 gadu vecumā, bet katrs piektais – 35 līdz 40 gadu vecumā.
 
Vidējā izsniegtā kredīta summa, par ko noslēgta kredītņēmēja dzīvības apdrošināšana, ir bijusi 30 000 eiro. Mājokļa remonta gadījumā vidēji tie ir bijuši 15 000 eiro, bet īpašuma iegādes gadījumā - 70 000 eiro. Vidējā mēneša iemaksa par kredītņēmēja dzīvības apdrošināšanu ir bijusi 27 eiro, un apdrošināšanas līguma vidējais termiņš - 17 gadu.
 
Skaudra statistika – apdrošināšanas līgums spēkā vidēji 5 gadus
Kopš 2010. gada, kad ERGO un DNB banka piedāvā klientiem kredītņēmēju dzīvības apdrošināšanu, ir izmaksātas atlīdzības jau gandrīz 20 negadījumos.
 
Aplūkojot vidējos rādītājus, visbiežāk no dzīves šķīrušies vīrieši 46 gadu vecumā, kas dzīvojuši laulībā un kuriem bijuši apgādājami bērni. Dzīvības apdrošināšanas līgums ticis noslēgts 5 gadus pirms negadījuma, un kredīts ņemts par dzīvokli mazpilsētā. Vidējais izmaksātās atlīdzības apmērs bijis 13 300 eiro.
 
„Hipotekārais kredīts – tas ir nevis spontāns, bet pārdomāts solis - cilvēki pieņem lēmumu uzlabot savu dzīves kvalitāti un vienlaikus uzņemties arī vairāku gadu saistības ar banku. Tāpēc aicinām tikpat atbildīgi attiekties arī pret dzīvības apdrošināšanu – ja notiks nelaime, visiem iepriekš veiktajiem ģimenes budžeta aprēķiniem un prognozēm vairs nebūs nekādas nozīmes. Turklāt pastāv maldīgs priekšstats, ka apdrošināšana ir dārga. Patiesībā uz kopējā ikmēneša kredītmaksājuma fona ikmēneša apdrošināšanas iemaksa ir vidēji 27 eiro mēnesī,” stāsta Lauris Bojārs, DNB bankas Uzkrājumu un apdrošināšanas produktu kategorijas vadītājs.
 
ERGO un DNB bankas sadarbībā ar SKDS veica pētījumu, kura rezultāti atklāj, ka diemžēl 25% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju pat nekad nav aizdomājušies par dzīvības apdrošināšanas nepieciešamību. Savukārt dzīvības apdrošināšana ir spēkā tikai 28% aptaujāto respondentu.
 
Sevi un savu ģimeni pasargāt no iespējamas nelaimes nekad nav par vēlu, tādēļ noslēgt apdrošināšanas līgumu iespējams jebkurā kredīta līguma darbības laikā. Turklāt dzīvības apdrošināšana var palīdzēt segt kredītsaistības un izvairīties no mājokļa zaudēšanas ne tikai nāves, bet arī darba nespējas vai cita objektīva iemesla dēļ, kad vairs nav iespējams pildīt kredītsaistības.
 
Papildu informācija:
Lelde Sāre - Jansone
P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības
Tālr. 28606399
e-pasts: lelde.sare-jansone@prae.lv