Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Piekrīti sīkdatņu izmantošanai!
2015. gadā preču eksporta vērtība faktiskajās cenās pieauga par 1,2%, savukārt importa – samazinājās par 1,3%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) operatīvie dati.
Nordea ekonomikas eksperts Latvijā Gints Belēvičs: „Aizvadītajā gadā Latvijas preču eksporta vērtība faktiskajās cenās palielinājās par 1,2%. Tajā pat laikā importā novērojams samazinājums par 1,3%. Lai gan šāda ārējās tirdzniecības dinamika ļauj uzlaboties tirdzniecības bilancei, tomēr joprojām eksports ir mazāks par importu (2015.gadā 45.4% no ārējās tirdzniecības bilances). Ārējās tirdzniecības vide aizvadītajā gadā nav bijusi pārāk labvēlīga Latvijas eksportētājiem, līdz ar to, ārējā tirdzniecībā ir novērojama neliela stagnācija.
Arī 2016.gads solās būt izaicinājumiem bagāts. Latvijas eksporta flagmanim kokapstrādes nozarei pēc vairākiem gadiem ar augstiem pieauguma rādītājiem būs grūti noturēt līdzvērtīgus tempus arī šogad. Savukārt graudu cenu dinamika pagaidām neko labu nesola arī Latvijas lauksaimniekiem, kam atliek cerēt uz ražai labvēlīgiem apstākļiem Latvijā un pretēju situāciju lielajās graudaugu ražotājvalstīs. Viegli neklāsies arī dzelzs un tērauda eksportam, kur KVV Liepājas Metalurgs ieņem nozīmīgu daļu apgrozījuma. Tā kā uzņēmuma perspektīvas ir neskaidras, un vairāk izskatās, ka metalurģijas uzņēmums neražos nekā ražos, kopējos nozares datus būtiski ietekmēs dīkstāves šajā uzņēmumā.
Lai gan pēdējā pusotra gada laikā ir būtiski samazinājies Latvijas eksports uz Krieviju, tas joprojām ir teju 10%. Tā kā tuvākajā laikā netiek prognozētas vienas vai otras puses papildu sankcijas ārējai tirdzniecībai, varētu domāt, ka situācija ar šo tirgu uzlabosies, taču tas būs lielā mērā atkarīgs no Krievijas rubļa vērtības, kas pakāpeniski turpina samazināties, padarot jebkuru importu no citām valstīm arvien nepieejamāku vietējiem patērētājiem.”