Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Piekrīti sīkdatņu izmantošanai!
Vidējais patēriņa cenu līmenis 2015.gada februārī, salīdzinot ar 2014.gada februāri, samazinājies par 0,1%. Precēm cenas samazinājās par 1,0%, bet pakalpojumiem pieauga par 2,4%. Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 0,5%
Nordea ekonomikas eksperts Gints Belēvičs:
„2015. gada pirmie divi mēneši uzrādījuši deflāciju. Līdzīgi kā janvārī, arī februārī novērots patēriņa cenu samazinājums, ja salīdzina ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu. Vislielāko ietekmi, ņemot vērā straujo jēlnaftas cenu kritumu februārī, uz patēriņa cenu līmeni atstāja izdevumi transportam. Transporta grupā cenas samazinājušās par 6,3% un ja vērtējam atsevišķi degvielu, tad cenu kritums bijis 17,3%.
Otrs būtiskākais deflācijas veicinātājs bijis pārtikas cenu kritums par 2,3% gada griezumā, kur visvairāk kritusies cena pienam un piena produktiem (-8,4%).
No vēl lielāka deflācijas rādītāja šogad mūs „paglābušas” pieaugošās izmaksas par mājokļa uzturēšanu, kur „galvenais vaininieks” ir elektroenerģijas tirgus liberalizācija mājsaimniecībām. Elektroenerģijas cenu kāpums inflācijas procentpunktu izteiksmē sasniedz teju 0,9%, kas nozīmē, ka bez šī cenu kāpuma februārī gada deflācija būtu -1,0%.
Kopumā šajā gadā Nordea prognozē ļoti mērenu inflāciju līdz 1,0%, kas tiks nodrošināta pateicoties relatīvi zemajām izejvielu cenām, kā arī kopējai zemās inflācijas videi Eiropā. Inflāciju veicinoši notikumi visu šo gadu būs janvārī veiktā elektroenerģijas tirgus liberalizācija mājsaimniecībām, Rīgas Satiksmes braukšanas biļešu cenu paaugstināšana, kā arī arvien pieaugošās alkohola un tabakas izstrādājumu cenas.”