Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Piekrīti sīkdatņu izmantošanai!
Vidējais patēriņa cenu līmenis 2016.gada janvārī, salīdzinot ar 2015.gada janvāri, samazinājies par 0,3%. Precēm cenas samazinājušās par 1,2%, bet pakalpojumiem pieaugušas par 2,1%. Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 0,2%.
Nordea ekonomikas eksperts Latvijā Gints Belēvičs: „Pretēji prognozētajam, ka 2016.gada sākumā Latvijā varētu atgriezties mazliet spēcīgāka inflācija, pateicoties naftas cenu krituma bāzes efekta pazušanai no statistikas datiem, šis gads ir iesācies ar jauniem naftas cenas anti-rekordiem, un līdz ar to ārējās deflācijas ietekme ir bijusi augsta arī šī gada sākumā. Galvenie deflācijas veicinātāji janvārī bijuši siltumenerģija, degviela un dabasgāze – šo produktu cenu ar lielākām vai mazākām nobīdēm laikā lielā mērā diktē naftas cenas pasaules biržās. Naftas cenai saglabājoties zemā līmenī, tuvākajā laikā nav gaidāmas būtiskas pārmaiņas patēriņu cenu līmenī. Neskatoties uz akcīzes nodokļa likmes pieaugumu degvielai no šī gada 1. janvāra, degvielas cena janvārī bija būtiski zemāka nekā pirms gada. Nedaudz samazinājušās arī elektroenerģijas cenas lielākajai daļai mājsaimniecību, kas elektrību iepērk pēc fiksēta tarifa. No pārtikas produktiem gada griezumā lētāku kļuvuši piena produkti, bet dārgāki – dārzeņi. Kopumā pārtikai neliels cenu samazinājums – par 0,3%.
Pateicoties akcīzes nodokļa kāpumam dārgāki gada laikā kļuvuši alkoholiskie dzērieni – par 3,0%, savukārt tabakas izstrādājumiem cenas pieauga par 2,0%. Arī veselības aprūpē preces un pakalpojumi kļuvuši dārgāki par 2,2%, ko veicināja gan cenu kāpums farmaceitiskajiem produktiem, gan zobārstniecības pakalpojumiem.
Ņemot vērā naftas cenu prognozes, kas tuvākajā laikā sola lētu degvielu, kā arī tendences citu izejvielu tirgū, visticamāk, šogad inflācijas rādītājs Latvijā, līdzīgi kā pērn, turēsies ap nulli.”