Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Piekrīti sīkdatņu izmantošanai!
Līdz ar vasaras mēnešiem būtiski ir pieaugusi POS terminālu izmantošana gan no pircēju, gan pārdevēju puses, liecina DNB bankas dati.
Ir aprēķināts, ka caur DNB termināliem mēnesī vidēji tiek veikts līdz vienam miljonam transakciju, savukārt šī gada vasaras mēnešos šis skaits pieaudzis par 27 %, transakcijām pieaugot līdz pat 1,3 miljoniem.
Šogad vidējais DNB bankas nodrošināto POS terminālu apgrozījuma palielinājums vasaras mēnešos salīdzinājumā ar šo pašu periodu pērn ir pieaudzis par 5 %. Arī darījumu skaits ar POS terminālu starpniecību šajā pašā laika periodā ir pieaudzis par 18 %. Tas liecina, ka iedzīvotāji ar katru gadu arvien biežāk izvēlas norēķināties ar kartēm, nevis skaidrā naudā.
Gan darījumu skaits, gan apgrozījums visstraujāk vasaras mēnešos pieaudzis tādās nozarēs kā restorānu un mobilo ēdināšanas vietu pakalpojumi, kas sevišķi aktuāli vasaras festivālos un dažādos izbraukumos. Saskaņā ar novērotajām ekonomikas tendencēm, viesnīcas un restorāni ir vienas no straujāk augošajām ekonomikas nozarēm. Tāpat apgrozījums pieaudzis ikdienas preču veikalos, kas galvenokārt pārdod pārtiku un dzērienus. Rādītāji ir būtiski palielinājušies arī apģērbu mazumtirdzniecības specializētajos veikalos – apģērbu tirdzniecība ir starp sekmīgākajām tirdzniecības apakšnozarēm, kas pārsniegusi pirmskrīzes līmeni.
Nozarēs, kurās ir redzams straujākais apgrozījuma un darījumu skaita pieaugums, ir izteikts sezonālais darbs. Kā arī, pēc DNB bankas datiem var secināt, ka aizvien vairāk cilvēku daudz biežāk izvēlas norēķināties ar kartēm nekā ar skaidru naudu. Tieši tāpēc šajās nozarēs strādājošajiem uzņēmumiem ir būtiski piedāvāt šādu maksāšanas veidu un nepazaudēt potenciālus pircējus. Tirgotājiem apkalpošanas kvalitātes nolūkos svarīgi nodrošināt papildu terminālus klientu ērtībai. Piemēram, vasaras terases, krodziņi, kioski, restorāni jau laikus nodrošina papildu mobilos termināļus, ņemot vērā maksājumu pieaugumu vasaras mēnešos.
Arī bezkontakta POS termināli nu ir pierādījuši savu priekšrocību, to skaitam un apgrozījumam palielinoties ik mēnesi. Piemēram, Rīgā un tās apkārtnē kopumā ir pieejams jau 3 471 bezkontakta POS terminālis. Arī Kurzemes pilsētās šie termināļi tiek izmantoti visnotaļ aktīvi - 274 termināļi Liepājā un tās apkaimē un 199 – Ventspils reģionā. Svarīgi arī, ka mazpilsētās būtiski pieaug bezkontakta termināļu skaits un pircējiem ir iespēja norēķināties ar kartēm arī par mazākiem pirkumiem nelielos veikalos,” secina Marine Krasovska, DNB bankas Uzņēmumu risinājumu pārvaldes vadītāja.
Saskaņā ar Latvijas Komercbanku asociācijas datiem viens no lielākajiem bezkontakta termināļu skaitiem, neskaitot galvaspilsētu, vērojams Daugavpilī un tās apkārtnē, kur nu ir pieejami jau 280 POS termināļi ar bezkontakta funkciju. Arī Valmiera un tās tuvākā apkārtne tālu neatpaliek ar 273 termināļiem. Jelgavā un tās apkārtnē pieejami nu jau 218 POS termināļi ar bezkontakta funkciju.
„Pieaugošai maksājumu karšu izplatībai ir labvēlīga ietekme uz valsts ekonomiku kopumā. Skaidras naudas aprite sabiedrībai izmaksā vairāk nekā elektroniskie norēķini. Tāpat karšu lietošana mazina ēnu ekonomikas riskus. Turpinoties karšu popularitātes pieaugumam, iespējams, jau pēc dažiem gadiem varam sākt līdzināties Zviedrijai, kurā daļa tirgotāju jau atsakās pieņemt nevis kartes, bet skaidru naudu,” tā šī procesa sociāli ekonomisko kontekstu vērtē Pēteris Strautiņš, DNB bankas ekonomikas eksperts.
Bezkontakta terminālu skaits Latvijā:
Papildu informācija:
Zane Ieviņa
„P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības”
Tālr. 28714968
e-pasts: zane.ievina@prae.lv