Teju ikvienam ir skaidrs – lai saņemtu aizdevumu bankā, kredītvēsturei jābūt pēc iespējas pozitīvākai un labākai. Taču, lai cik daudz informācijas dzirdēts, aizvien pastāv dažādi maldīgi aizspriedumi par kredītvēsturi, kā to vērtē un ko var darīt, lai to uzlabotu. Patiesībā, ja ir pamatzināšanas, rūpes par savu kredītvēsturi ir pavisam vienkāršas, tāpēc Luminor bankas mājokļu kreditēšanas vadītājs Kaspars Sausais skaidro trīs izplatītākos mītus par kredītvēsturi.

Kas ir kredītvēsture?

Kredītvēsturi veido visas cilvēka jebkad veiktās finanšu darbības – finanšu saistības, parādi un dažādu maksājumu vēsture. Banka šos faktorus ņem vērā un vērtē, vai cilvēks spēj rūpēties par savām finansēm un savlaicīgi norēķināties par dažāda veida saistībām, tāpēc kavēti maksājumi un ilgstoša nevērība pret savām finansēm var noteikt to, vai potenciālajam klientam tiek piešķirts bankas aizdevums. "Citiem vārdiem sakot – ja banka jūsu kredītvēsturē fiksēs kavētus maksājumus vai neapzinīgu finanšu saistību izpildi, ir iespējams, ka izvēlētais aizdevums jums netiks piešķirts. No otras puses, laba finanšu saistību vēsture var kalpot kā priekšrocība un sniegt iespēju vienoties ar banku par izdevīgākiem aizdevuma nosacījumiem," skaidro Kaspars Sausais.
 
Kredītvēsture ir kā cilvēka reputācija – tā veidojas ilgstoši, bet sabojāt to iespējams ātri. Tādēļ bankas eksperts iesaka neattiekties vieglprātīgi pret uzņemtajām saistībām, lai nevērība neietekmē iespēju saņemt kredītu jauna mājokļa iegādei, automašīnai vai kādam citam pirkumam dzīves kvalitātes celšanas nolūkos. 

Mīts – banka izskata tikai kavētos kredītu maksājumus

Banka, izvērtējot kredīta piešķiršanu, ņem vērā visu pieejamo informāciju par klienta maksājumiem – ne tikai banku un nebanku kreditētājiem, bet arī par dažādu preču un pakalpojumu nomaksām, piemēram, maksājumus par internetu vai telefonu. Arī šādi maksājumi var būt būtiski, kad tiek vērtētas kredīta piešķiršanas iespējas. 

Mīts - kredītvēstures ierakstus var dzēst

Cits izplatīts mīts par kredītvēsturi ir tas, ka to iespējams labot vai pat dzēst. Svarīgi ņemt vērā, ka no kredītvēstures nav iespējams dzēst esošos ierakstus, un pat tad, ja parādsaistības vai procentu maksājumi ir atmaksāti, šie ieraksti joprojām tiek saglabāti vismaz 10 gadus. Tomēr eksperts piebilst, ka ir dzirdēti gadījumi, kad šāds pakalpojums tiek piedāvāts, taču tādā situācijā jābūt ļoti piesardzīgiem, jo visticamāk tas ir krāpniecības mēģinājums un mērķis būs no jums izspiest naudu.
 
Kredītvēstures veidošanai un uzlabošanai vajag laiku, tāpēc vienīgais veids, kā uzlabot savu finanšu vēsturi, ir ilgtermiņā pieņemt finansiāli atbildīgus lēmumus un laikus pildīt uzņemtās saistības.

Mīts – nav svarīgi, cik ilgi tiek kavēta parādsaistību nomaksa

Diemžēl aizvien tiek novērota cilvēku pārliecība, ka visi kavētie maksājumi vienādi ietekmē kredītvēsturi un tam, cik ilgi parāds netiek atmaksāts, nav nozīmes. Bankas eksperts izceļ – ir maldīgi uzskatīt, ka, ja jums ir parāds, nekas nenotiks, ja jūs kavēsiet tā nomaksu vēl kādu laiku, jo tik un tā jau ir nokavēts maksājuma sākotnējais termiņš. Patiesībā ir otrādi – parādsaistības, kas nomaksātas salīdzinoši īsā termiņā mazāk negatīvi ietekmē kredītvēsturi. Tieši tādēļ neatlieciet parādu atmaksu – jo ilgāk nogaidīsiet, jo nozīmīgāks būs parāds, un ilga maksājumu kavēšana var tikai negatīvāk ietekmēt kredītvēsturi.

Regulāras rūpes par savu kredītvēsturi

Lai veidotu pozitīvu kredītvēsturi, labākā pieeja ir ik dienu piekopot pārdomātus finanšu ieradumus. Pieņemiet atbildīgus un pārdomātus finanšu lēmumus un izvērtējiet savas iespējas, pirms veicat lielus pirkumus vai uzņematies jebkādas kredītsaistības. Tikpat svarīgi ir atcerēties apmaksāt dažādus citu pakalpojumu rēķinus, kā arī savlaicīgi veikt maksājumus par jau esošajiem kredītiem. Visbeidzot, rūpējieties arī par to, lai jums būtu izveidots “drošības spilvens” jeb vismaz 500 eiro uzkrājums ārkārtas situācijām.

Hipotekārais kredīts