Lai gan Latvijā novērojama pozitīva tendence – interese par dalību pensiju 3. līmeni arvien pieaug, kā arī pērn teju par piektdaļu ir augušas iedzīvotāju veiktās iemaksas1 -, Luminor bankas veiktajā aptaujā noskaidrots – no tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri neizvēlas pensiju 3. līmeni kā iekrājumu veidu, 39% norāda, ka neveic iemaksas tajā, jo nevar atļauties tās veikt.

Baltijas valstīs situācija līdzīga

Arī kaimiņvalstīs novērojami līdzīgi rezultāti – brīvu naudas līdzekļu trūkuma dēļ iemaksas pensiju 3. līmenī Lietuvā neveic 29%, savukārt Igaunijā 31% no tiem, kuri šādu uzkrājumu līdzekli neizvēlas vispār. Ja raugāmies Latvijas iedzīvotāju vidū, tad lielākais īpatsvars, kas neveic iemaksas pensiju 3. līmenī finanšu līdzekļu trūkuma dēļ, ir respondenti vecumā no 40 līdz 49 gadiem. Kā norāda Luminor aktīvu pārvaldīšanas un pensiju uzņēmumu vadītājs Atis Krūmiņš, šādi rezultāti ir satraucoši, jo tieši cilvēki, kuri ir darbspējas vecumā, ir tie, kuriem ir iespējams pensiju uzkrājumam novirzīt lielākus finanšu līdzekļus, sabalansējot ikdienas izdevumus un plānojot savu budžetu.
 
Luminor bankas eksperts atgādina, ka pensiju uzkrājumiem optimāli ir novirzīt aptuveni 10-15% no savas bruto algas. Ja ikdienā strādājat algotu darbu, tad pensiju 2. līmenī tiek novirzīti 6%, savukārt atlikušos 4% vai vairāk jums ir iespējams uzkrāt ieguldot, piemēram, pensiju 3. līmenī. 

Pārskatot tēriņus, ietaupītos līdzekļus iespējams novirzīt pensiju uzkrājumam

Kā zināms, pensiju 3. līmeņa iemaksu apjomu un regularitāti iespējams noteikt katram individuāli, balstoties uz savu finansiālo situāciju un mērķiem. Lai veidotu stabilu uzkrājumu vecumdienām, svarīgi laika gaitā izmaksu apjomu palielināt, kā arī maksājumus veikt regulāri. Ja tomēr šķiet, ka ar esošajiem ienākumiem nepietiek, lai veiktu iemaksas pensiju 3. līmenī, Luminor eksperts iesaka rūpīgi pārskatīt ikdienas tēriņus.
 
“Izvērtējiet savus aktuālos abonementus, jo nereti tie tiek pagarināti automātiski un iespējams jūs pat nemanāt, ka katru mēnesi veicat maksājumu, piemēram, par programmām, ko ikdienā vairs neizmantojat. Pārskatiet savus ikdienas tēriņus, ja iespējams, pērciet vairumā to, ko lietojiet regulāri un ilgu laiku, kā arī plānojiet savas ēdienreizes un pēc iespējas vairāk gatavojiet mājās. Ir daudz dažādi veidi, kā samazināt ikdienas tēriņus, svarīgi ir tikai rūpīgi tos izskatīt,” uzsver A. Krūmiņš. 

Ienākumi no pensiju 3. līmeņa – ilgtermiņā droši

Aptaujā atklājās, ka salīdzinoši liels aptaujāto īpatsvars, kas neveic iemaksas pensiju 3. līmenī, to izvēlas nedarīt, jo netic, ka tas ir drošs un spēj ilgtermiņā nodrošināt peļņu. Latvijas iedzīvotāju vidū šāds uzskats ir 34% aptaujāto, Lietuvā 41% un Igaunijā 33%.
 
“Ieguldījumi 3. pensiju līmenī ir droši un peļņu nesoši. Pensiju plānu pārvaldnieki 3. līmeņa līdzekļus iegulda globālajos un Baltijas finanšu tirgos. Līdz ar to ieguldītāji netieši kļūst par akcionāriem pasaules lielākajās kompānijās, piemēram, Apple, Amazon, Meta (Facebook īpašnieks) u.c., kā arī atbalsta Latvijas ekonomiku ar ieguldījumiem vietējo uzņēmumu un valdības parādzīmēs, nekustamajā īpašumā, netieši kļūstot par dažādu vietējo uzņēmumu akcionāriem.
 
Ienesīgums pensiju plānos ar lielāku akciju ieguldījumu sadaļu pēdējos 5 gados ir robežās no 3 līdz 10% gadā. Tiesa, vājāk ir klājies fondiem, kuros dominē fiksēta ienākuma vērtspapīri zemo procentu likmju dēļ šajā periodā, un strauja likmju pieauguma dēļ pēdējos gados to ienesīgums ir no -1 līdz +1% gadā. Tomēr jāuzsver, ka šis periods ir bijis neierasts un fiksēta ienākuma vērtspapīri šobrīd gadā ienes vairāk, tas ļaus uzlabot šo konservatīvo pensiju fondu sniegumu tuvākajos gados,” skaidro eksperts.

* Luminor bankas aptauja Baltijas valstīs veikta 2024. gada aprīlī sadarbībā ar pētījumu aģentūru Norstat, aptaujājot 3015 respondentus vecumā no 18 līdz 65 gadiem.

1 uzraudziba.bank.lv

Interesējies par uzkrājumiem?