"Lai gan aizdevuma pieteikuma process klientam ir padarīts diezgan vienkāršs, bankai pirms kredīta piedāvāšanas un izsniegšanas ir rūpīgi jāanalizē kredīta pretendenta iepriekšējie maksājumu veikšanas paradumi, tostarp jāpārbauda, vai pretendentam nav maksājumu saistību kavējumi. Ja cilvēkam ir parādi, tam noteikti ir ietekme, bankai pieņemot lēmumu par aizdevumu," skaidro Kaspars Sausais, Luminor mājokļu kreditēšanas vadītājs. 

Apmaksājot katru rēķinu maksājumu termiņi ir rūpīgi jāuzrauga, tomēr nopietnākas problēmas rada tie maksājumu kavējumi, kas tiek kavēti vairākkārt un ilgstoši. "Kļūdīties var visi, un tas ir saprotams. Tomēr, ja maksājuma termiņš tiek atkārtoti ignorēts vai rēķini tiek apmaksāti ievērojami vēlāk par termiņu, tā noteikti ir viena no brīdinājuma zīmēm, ko banka var ņemt vērā, pieņemot lēmumu par kredītu piešķiršanu mājokļa iegādei," norāda eksperts K. Sausais.

Kreditēšanas eksperts atzīmē, ka ir gadījumi, kad cilvēkam pagātnē ir bijuši būtiski kavēti maksājumi, bet kredīta izskatīšanas laikā tās ir ticis skaidrots un novērsts. Ja klients ir pamatojis, kas un kāpēc tas bija noticis – piemēram, kavējums radies par nesamaksātu autostāvvietas sodu, par ko klients nav bijis lietas kursā, bet visi citi maksājumi ir veikti laikus, tad bankas to parasti uztver ar sapratni un neuzlūkos šādas situācijas kā signālu maksātspējas grūtībām. 

Neskatoties uz to, ka maksājumu kavējumi ne vienmēr var nozīmēt negatīvu lēmumu attiecībā uz jaunu kredītu, papildus šādas situācijas var pasliktināt kredīta nosacījumus – kredītam var tikt piemērota augstāka procentu likme vai ierobežoti kādi citi nosacījumi (kredīta termiņš, maksimālā summa utt). "Tomēr jāuzsver, ka maksāšanas paradumi nav vienīgais, kas ietekmē aizdevuma procentu likmi. Mājokļa kredīta procentu likme ir lielā mērā atkarīga no konkrētās personas ienākumiem un saistībām, kā arī no vēlamā īpašuma – tā atrašanās vietas, stāvokļa un cenas," piebilst Kaspars Sausais.

Hipotekārais kredīts