Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Piekrīti sīkdatņu izmantošanai!
Atis Krūmiņš, Luminor aktīvu pārvaldīšanas un pensiju uzņēmumu vadītājs
Šī brīža finanšu tirgu svārstības ir atgādinājušas, cik svarīgi ir izvērtēt savu ieguldījumu portfeli un pensiju plānu atbilstību dzīves posmam. Luminor aktīvu pārvaldīšanas un pensiju uzņēmumu vadītājs Atis Krūmiņš norāda, ka īpaši nozīmīgi tas kļūst tiem, kuri tuvojas pensijas vecumam – pārāk riskants plāns var ietekmēt uzkrāto līdzekļu vērtību tieši pirms došanās pensijā, savukārt pareizi izvēlēts, vecumam atbilstošs pensiju plāns šī brīža finanšu tirgu svārstību laikā palīdzētu sabalansēt riskus.
Pēdējo nedēļu notikumi finanšu tirgos ir aktualizējuši daudzus jautājumus sabiedrībā, tostarp par savu pensiju uzkrājumu, un īpaši to cilvēku vidū, kuri uztraucas par sava pensijas kapitāla drošību un tā vērtības saglabāšanu. Tirgus svārstības ir ietekmējušas pensiju plānu ienesīguma rādītājus, taču, kā stāsta Atis Krūmiņš, tiem pensiju sistēmas dalībniekiem, kuriem līdz pensionēšanās vecumam vēl tālu, nav iemesla uztraukties – finanšu tirgi ir svārstīgi, tāpēc ir svarīgi saglabāt mierīgu prātu un nerīkoties emocionāli, domājot par saviem ieguldījumiem.
Tajā pašā laikā tiem iedzīvotājiem, kuriem tieši šobrīd ir jādodas pensijā un kuri ir izvēlējušies savam vecumam neatbilstošu pensiju plānu, šī brīža situācija finanšu tirgos ir radījusi nelabvēlīgus apstākļus.
Luminor bankas ekspertu novērojumi liecina, ka Latvijā ir divas iedzīvotāju grupas, kas bieži vien izvēlējušās ieguldīt vecumam neatbilstošos pensiju plānos – jaunieši un cilvēki, kuri drīzumā sasniegs pensijas vecumu. “Diemžēl mēs redzam, ka daudzi cilvēki līdz pat pēdējam brīdim nepārskata savu pensiju plānu, nereti izvēloties augsta riska ieguldījumus arī tad, kad pensija jau ir pavisam tuvu, vai pārāk konservatīvus plānus jaunībā, būtiski ietekmējot savu nākotnes uzkrājuma apmēru. Savukārt savlaicīga plāna maiņa uz konservatīvāku risinājumu ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā pasargāt savus uzkrājumus no finanšu tirgu svārstībām,” stāsta Atis Krūmiņš.
Ieteicamais brīdis risku samazināšanai jeb pensiju plāna maiņai ir pēc 50 gadu vecuma, kad ir svarīgi izvērtēt esošo pensiju plānu, lai saprastu, vai tas ir vecumam piemērots. Šajā vecuma posmā labāk izvēlēties konservatīvāku pensiju plānu un turpmāk to pārskatīt vismaz reizi piecos gados, lai pāreja uz finansiāli labklājīgu pensionēšanos būtu pēc iespējas sabalansētāka.
Svārstības finanšu tirgos ir arī aktualizējušās diskusijas par to, vai būtu nepieciešams mainīt kārtību, kādā pensiju 2. līmeņa dalībnieki var izņemt uzkrātos līdzekļus, sasniedzot pensijas vecumu. Esošā kārtība nosaka, ka pensiju 2. līmenī uzkrātais kapitāls ir jāizņem uzreiz vienā piegājienā. Tomēr šāda pieeja, īpaši tirgus lejupslīdes laikā, var radīt sekas pensionāriem – ja pensionēšanās notiek tieši tad, kad finanšu tirgi piedzīvo svārstības, uzkrātais kapitāls var tikt izņemts zemākajā vērtībā bez iespējas to atgūt, kas samazina pensionāra finansiālo drošību.
“Jau iepriekš nozarē esam nākuši klajā ar priekšlikumu nodrošināt pakāpenisku uzkrājuma izņemšanu, ļaujot pensionāriem saņemt regulārus maksājumus no 2. līmenī uzkrātā kapitāla. Tas palīdzētu samazināt risku saistībā ar īslaicīgām tirgus svārstībām un nodrošinātu lielāku stabilitāti pensijas laikā. Šim risinājumam ir vairāki ieguvumi, tajā skaitā tas gan atrisinātu problēmu ar to, ka iedzīvotāji ir spiesti piefiksēt visu kapitāla vērtību vienā dienā, piemēram, finanšu tirgiem zemā punktā, gan arī - kas nav mazāk būtiski - ļautu kapitālam strādāt finanšu tirgos pensijas saņemšanas periodā. Tas ļautu nākotnē saņemamās pensijas indeksāciju ilgtermiņā nodrošināt ar finanšu tirgu palīdzību un samazinātu slogu uz valsts budžetu, tajā skaitā nepieciešamību sarūkošam strādājošo skaitam uzturēt pieaugošo pensionāru skaitu,” uzsver Atis Krūmiņš.
Interesējies par uzkrājumiem?