Tarass Buka, Luminor Ieguldījumu pārvaldes vadītājs

Jūlija beigās puse no ASV uzņēmumiem paziņoja savus otrā ceturkšņa rezultātus. Četri no pieciem uzņēmumiem ziņoja par peļņu, kas pārspēja tirgus prognozes, pārsniedzot 10 gadu vidējo rādītāju. Tomēr paredzams, ka gada peļņas pieaugums tomēr būs mērenāks, jo trīs no pieciem uzņēmumiem arī sniedza piesardzīgas prognozes par pašreizējo ceturksni. Centrālās bankas turpina paaugstināt procentu likmes, bet patērētāju noskaņojuma uzlabošanās, zemāka inflācija un līdzšinējais akciju kāpums palīdzēja tirgiem arī jūlijā uzrādīt teicamus rezultātus. Attīstības valstu obligācijām bija labākie rezultāti starp obligāciju tirgus segmentiem, un visi galvenie obligāciju indeksi sasniedza pozitīvus rezultātus, izņemot Eiropas valstu obligācijas.

Akciju indeksi Jūlijs, % No gada sākuma, %
MSCI World 3.39 17.74
S&P 500 3.21 19.52
Nasdaq 100 3.84 44.03
MSCI Europe 2.99 13.19
MSCI Emerging Markets 6.28 9.47
MSCI China 9.98 2.06
MSCI Japan 3.01 14.87

 

Obligāciju indeksi Jūlijs, % No gada sākuma, %
Bloomberg Global Aggregate 0.69 2.13
Bloomberg Pan-European Aggregate 0.46 2.75
Bloomberg Euro Government 0.19 2.35
Bloomberg Pan-European High Yield 1.37 7.15
iShares JPMorgan USD EM 1.49 2.99

Avots: Bloomberg (2023-07-31). Visi indeksi izteikti USD valūtā.

Atšķirīgi peļņas stāsti

Tāpat jūlijā varēja iepazīties ar dažiem no ASV lielāko un ietekmīgāko uzņēmumu ceturkšņa rezultātiem.  Elektromobiļu ražotāja "Tesla" akciju cena kopš gada sākuma ir vairāk nekā dubultojusies. Uzņēmums reģistrēja rekordlielu apgrozījumu , bet tīrā peļņa samazinājās, tik un tā pārsniedzot prognozes. Tas notika  zemāku automašīnu cenu dēļ, un uzņēmuma turpmākie ražošanas plāni tika pārskatīti uz leju. Ekonomikas izaugsmes palēnināšanos visvairāk izjuta lielākais mikroshēmu ražotājs pasaulē "Taiwan Semiconductor Manufacturing Company". Tā peļņa samazinājās par vairāk nekā 23%, salīdzinot ar pagājušo gadu, turpinoties pieprasījuma pasliktinājumam viedtālruņu un personālo datoru tirgū. Arī "Microsoft" šajā ceturksnī pārspēja tirgus prognozes, bet uzņēmuma nākotnes rezultātu novērtējums bija piesardzīgāks – skaitļi atgādināja, ka tieši mākoņskaitļošanas biznesa rezultāti nevis mākslīgais intelekts ir atbildīgi par peļņu tuvākajā nākotnē. Gan "Meta Platforms", gan "Alphabet" ("Google" mātes uzņēmums) akciju cenas pieauga, pateicoties savu klientu  reklāmas izdevumu atgūšanai.

Atšķirībā no tehnoloģiju sektora finanšu sektors šogad saņēma mazāku uzmanību, kas pirmajā ceturksnī lielākoties bija negatīva, jo ASV banku sektors piedzīvoja lielākus maksātnespējas gadījumus kopš globālās finanšu krīzes. ASV bankas pirmo pusgadu noslēdza ar 19% kritumu ("S&P Bank ETF"). Tomēr pagājušajā ceturksnī augstāku procentu likmju dēļ pieauga tīrie procentu ienākumi jeb starpība starp bankas ieņēmumiem no aizdevumiem un izmaksām par noguldījumiem. Investīciju banku veiktie darījumi uzrādīja neviennozīmīgus rezultātus ar labākām perspektīvām gada otrajā pusē. Lai gan pastāv spiediens uz noguldījumu pieaugumu un procentu likmju turpmākais kāpums varētu būt ierobežots, kas samazinātu banku pelnītspēju, labāki ekonomikas dati, nekā prognozēts, palīdzēja akcijām atgūties par 31.5% no zemākā punkta, kas tika sasniegts maijā.

Vai patlaban ir pārmērīgs noskaņojums akciju tirgū?

Nav vienas noteiktas formulas, kas ļautu saprast, kā tirgus dalībnieki izrāda pārmērīgu optimismu vai pesimismu tirgos. Pazīstamā "Bank of America (BofA) Global Fund Manager" aptauja par jūliju parādīja, ka fondu pārvaldnieki vidēji palielināja naudas atlikumus – tas liecina par mazāku riska uzņemšanos, akcijās joprojām tiek ieguldīts nedaudz mazāk nekā vidēji, tomēr šogad mazākā mērā nekā iepriekš. Trīs no pieciem fondu pārvaldniekiem atzīmē, ka tirdzniecības aktivitāte un interese par lielo tehnoloģiju uzņēmumu akcijām ir pārāk liela, angliski šo situāciju dēvējot par “crowded trade”. No otras puses, individuālo investoru asociācijas "American Association of Individual Investors" aptauja jūlija izskaņā uzrādīja vislielāko optimismu aizvadītajā gadā, vairāk nekā pusei investoru esot "buļļiem" jeb pozitīvi noskaņotiem par tirgus attīstību. Gaidas, ka akciju cenas turpinās kāpt, jau trīs mēnešus saglabājas virs vidējā – garākais periods kopš 2021. gada pirmā ceturkšņa.

ECB jubileja

Jūlijā apritēja gads, kopš Eiropas Centrālā banka (ECB) pirmo reizi paaugstināja procentu likmes. Sākot no 2022. gada jūlija, ECB galvenās procentu likmes ir paaugstinātas no 0.25% līdz 4.00%, pēdējā sanāksmē ECB prezidente Kristīne Lagarda solīja turpināt cīņu ar inflāciju, bet vienlaikus rūpīgi sekot līdzi jau veikto ierobežojošās monetārās politikas pasākumu rezultātiem. ECB monetārā politika veicināja: eirozonas vidējās inflācijas samazināšanos no augstākā punkta 10.6% oktobrī līdz 5.5%., obligāciju ienesīgumu pieaugumu, piemēram, Vācijas 5 gadu obligāciju ienesīgums pieauga no 0.5% 2022. gada jūlija beigās līdz 2.5% tagad.

No globāla līdz vietējam

Atskatoties uz Luminor veiktajiem vietējiem ieguldījumiem, jūlijā viens no mūsu korporatīvo obligāciju emitentiem - AB "Ignitis Grupė" - vienojās tuvāko 3-5 gadu laikā investēt līdz 115 miljoniem EUR elektromobiļu uzlādes tīkla attīstībā Baltijas valstīs. Saskaņā ar uzņēmuma informāciju, tas plāno izveidot lielāko ātrās uzlādes tīklu  reģionā, uzstādot līdz 3000 EV uzlādes stacijām.

Ieguldījumu stratēģija

Nesenie notikumi finanšu tirgos ir neliela daļa no mūsu vispārējā tirgus novērtējuma. Kopumā mūsu nostāja attiecībā uz risku nav mainījusies,. Taktiskais pozicionējums ir neitrāls. Pozitīvi ir tas, ka mēs redzam, ka tirgu visvairāk ietekmē tehniskie faktori un noskaņojums. Akcijas pašreiz turpina pieaugt, un tirgus dalībnieki joprojām izmanto jebkuru kritumu kā izdevību iegādāties akcijas. Otrā ceturkšņa rezultāti atbalsta tirgus, neskatoties uz to, ka finansiālās prognozes nav pārliecinošas. Monetārā politika joprojām ir ierobežojoša, un akciju vērtējumi varētu būt augsti, pat skatoties no ilgākā termiņa skatupunkta. Tomēr “the trend is your friend” (tirgus tendence ir jūsu draugs), un tirgus akciju kāpums joprojām ir dzīvs.