Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Piekrīti sīkdatņu izmantošanai!
Finanšu pasaulē jebkuras cenu svārstības tiek uzskatītas par risku. Luminor ieguldījumu pārvaldes vadītājs Atis Krūmiņš skaidro, kā investoru pašu lēmumi nereti var atstāt nopietnāku ietekmi uz veiktajiem ieguldījumiem nekā akciju tirgus cenu svārstības un kā no tiem izvairīties.
Uzsākot līdzekļu ieguldīšanu, ieguldītāji, kuriem nav pieredzes, var sastapties ar bailēm riskēt un kļūdīties. Biržas cenu svārstību gadījumā nereti tiek pieņemti emocionāli un nepareizi lēmumi – kad akciju cenas krītas, cilvēki sāk satraukties, pārdot akcijas, bet, kad to cenas sāk atkal pieaugt, atsāk tās pirkt. Kā norāda eksperts, šāda rīcība rada situāciju, kad nereti tā vietā, lai iegādātos kaut ko ar atlaidi, cilvēks nolemj to pirkt par pilnu cenu vai ar uzcenojumu. Raugoties uz investīcijām ilgtermiņā, ir prātīgi šādām īslaicīgām svārstībām nepievērst uzmanību un ļaut saviem ieguldījumiem mierīgi strādāt. Īslaicīgas svārstības akciju tirgū neietekmē apdomīgi veiktas investīcijas, bet tieši otrādi – akciju tirgus svārstības palīdz investoriem pelnīt vairāk kā konservatīvos ieguldījumos. Iegādājoties akcijas laikā, kad tām ir kritusies vērtība, ir iespēja izmantot situāciju sev par labu. Svārstības ir daļa no akciju tirgus pamata darbības principiem, jo akciju cenas nosaka to piedāvājums un pieprasījums, tādēļ tās nemitīgi mainās. Ja uzņēmuma peļņa vai prognozētā nākotnes peļņa palielinās, pieaug arī pieprasījums un attiecīgi arī tā akciju vērtība, turpretī, ja dažādu iemeslu dēļ uzņēmuma finanšu situācija pasliktinās, negatīvi tiek ietekmēta arī akciju vērtība.
Uz investīcijām finanšu tirgos ir ieteicams raudzīties kā uz ilgtermiņa procesu. Izvēlētajam investīciju horizontam vajadzētu būt ar termiņu vismaz uz pieciem gadiem, jo tikai ilgtermiņā būs iespējams sajust tirgus kopējās izaugsmes ietekmi uz ieguldījumiem. Savukārt spekulatīva tirdzniecība balstās uz mēģinājumu sekot līdzi un “noķert” īstermiņa tirgus tendences. Sistemātiski veiksmīgi to darīt ir liels izaicinājums, un tikai retajam tā izdodas palielināt savu ieguldījumu vērtību ilgtermiņā. Turklāt īstermiņa tirdzniecība aizņem laiku un rada papildu stresu, nebūt negarantējot augstāku ienesīgumu, drīzāk pat otrādi.
Viens no labākajiem veidiem ir veikt regulārus ieguldījumus un darīt to ilgākā laika periodā. Valsts nāk talkā ar motivāciju ilgtermiņa ieguldītājiem nodokļu atvieglojumu veidā. Viegli un investīciju riska ziņā pārdomāti ir regulāri ieguldīt pensiju 3. līmenī vai uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā, vienlaikus izmantojot iespēju saņemt arī ienākuma nodokļa atmaksu 20% apmērā. Noteikti ir vērts atcerēties, ka, veicot ilgtermiņa investīcijas, nevajadzētu satraukties par īstermiņa svārstību jeb zaudējumu periodiem - ilgākā laikā šie finanšu tirgus krituma brīži būs bijusi laba ieguldījumu papildināšanas iespēja.
Pirms investīciju veikšanas ir svarīgi uzstādīt gan konkrētu mērķi, gan to, kādā termiņā būtu vēlams to sasniegt. Izvēlētā mērķa sasniegšanu ietekmē arī investora riska tolerance, proti, tas, vai viņš spēj izturēt cenu svārstības un izvairīties no neapdomīgi pieņemtiem emocionāliem lēmumiem.
Pieņemot lēmumu par investīciju veikšanu, ļoti svarīgi ir dažādot savu investīciju portfeli starp dažādiem ieguldījumiem, jo ieguldīt visus līdzekļus, piemēram, tikai viena uzņēmuma, sektora vai reģiona akcijās ir ļoti riskanti. Kā piemērs tam ir pašreizējais naftas cenu kāpums - naftas ražotāji šobrīd saņem lielāku atdevi no cenu pieauguma un viņu akciju cenas pieaug, bet, piemēram, aviokompāniju akcijas - papildus pandēmijas izaicinājumiem - cieš arī no augstām degvielas cenām. Lai izvairītos no neveiksmēm, samazinātu risku un nesabojātu ilgtermiņa ienesīgumu, ilgtermiņa investoriem ir ļoti piemēroti izvēlēties ieguldījumus plašākos ieguldījumu grozos - tie var būt gan plaši pieejamie indeksu fondi, gan jau konkrēta ieguldītāja profilam pielāgotas ieguldījumu stratēģijas fondi.