Luminor banka ir veikusi unikālu eksperimentu Baltijas valstīs, apvienojot dažādu jomu ekspertu zināšanas un mākslīgā intelekta tehnoloģijas, lai prognozētu dzīvi pēc 20 gadiem un analizētu trīs sabiedrībā zināmu personu fizisko, mentālo un finansiālo situāciju. Eksperiments vērš uzmanību, kā paradumi un mazas, ikdienā veiktas izvēles var būtiski ietekmēt cilvēka dzīves kvalitāti nākotnē.

Eksperimentā Latvijā piedalījās trīs sabiedrībā pazīstami cilvēki – radio personība un pasākumu vadītāja Sanda Dejus, aktieris Jānis Āmanis un sociālo mediju influenceris Niklāvs Mičulis. Dalībnieku dzīvesveidu un ieradumus padziļināti analizēja dažādu jomu eksperti, tostarp psihoterapeits Nils Sakss Konstantinovs, uztura speciāliste Inese Liepiņa un Luminor bankas finanšu eksperts Kaspars Šteinbergs. Speciālisti, analizējot paradumus, izstrādāja detalizētus dalībnieku profilus, ko tālāk apstrādāja mākslīgais intelekts, ģenerējot nākotnes prognozes. Izveidojot dzīves kartējumu, tika analizēti dalībnieku paradumi, sākot no uztura, ikdienas aktivitātēm un vērtējumiem par miega kvalitāti, līdz mentālajai labsajūtai un savu finanšu pārvaldībai. Pēc izveidotajiem eksperimenta dalībnieku profiliem, mākslīgais intelekts ne vien vizualizēja dalībnieku izskatu pēc 20 gadiem, bet arī atainoja viņu nākotnes mentālo un fizisko stāvokli, kā arī finansiālo labklājību.

Eksperimenta mērķis bija prognozēt cilvēka nākotnes situāciju, ņemot vērā viņa pašreizējo dzīvesveidu un pieņemot, ka būtiskas izmaiņas nākamo 20 gadu laikā netiks ieviestas. Iepazīstoties ar savu nākotnes tēlu pēc 20 gadiem, dalībnieki neslēpa, ka viņu mākslīgā intelekta un dažādu tehnoloģiju specefektu izveidotā nākotnes versija ir pārsteigums un liek aizdomāties, ka pietiktu ar nelielām rīcībām jau šobrīd, lai ieviestu gana lielas izmaiņas savā nākotnē. Lai tāpat kā eksperimenta dalībnieki noteiktu savu nākotnes labbūtības un labklājības prognozi, Luminor aicina ikvienu aizpildīt testu vietnē nakotneses.luminor.lv un izvērtēt savus pašreizējos ieradumus nākotnes kontekstā.

"Šis eksperiments  ir lielisks piemērs, kā tehnoloģiju inovācijas var uzlabot mūsu izpratni par nākotnes izaicinājumiem," saka Jekaterina Ziniča, Luminor finanšu eksperte. "Zinātniski pētījumi atklāj, ka cilvēka smadzeņu aktivitāte samazinās, kad sākam domāt par savu nākotni, kas tālāka par tuvākajiem pāris gadiem, tāpēc nespējam pieņemt racionālus ilgtermiņa lēmumus. Šis projekts parāda, cik svarīgi ir līdzsvarot fizisko veselību, mentālo labsajūtu un finansiālo plānošanu, jo šīs jomas ir savstarpēji saistītas.”

Plānots, ka eksperimenta rezultāti tiks publiskoti jau nākamajā nedēļā, atklājot eksperimenta dalībnieku mākslīgā intelekta radītos avatārus, kādi tie izskatīsies pēc 20 gadiem.