Veiksmīgu investīciju pamatā ir ne tikai finanšu zināšanas, bet arī rūpīga finanšu tirgus vēstures izpēte, skaidri definēti mērķi un investora uzvedība stresa situācijās. Luminor ieguldījumu un pensiju produktu vadītāja Anželika Dobrovoļska sniedz padomus, ar kuru palīdzību ir iespējams veiksmīgi investēt.

Apskatiet finanšu tirgus vēsturi

Visa informācija, ko cilvēks lasa un pēta gan par šobrīd notiekošo, gan par agrākajiem notikumiem finanšu tirgos, paplašina redzesloku un  ļauj pieņemt atbilstošākos lēmumus par savām finansēm.
 
Tā, piemēram, investoram, kurš tikai nesen sācis veikt ieguldījumus, akciju tirgus kritums par 10% var šķist ārkārtīgs un izraisīt baiļu sajūtu. Taču pieredzējis investors zina, ka tirgus ir ciklisks un tajā mēdz būt gan kāpumi, gan kritumi, tomēr ja portfelis ir pietiekami pārdomāts un diversificēts, par svārstībām nav jāsatraucas. Tās finanšu tirgos ir normāla parādība un pēc katra krituma parasti seko izaugsme.
 
Piemēram, attiecībā uz tādiem diversificētiem portfeļiem, kā, piemēram, pensiju 3. līmeņa fondi, A. Dobrovoļska iesaka tirgus kritumu gadījumā izmantot samazinātas aktīvu cenas savā labā, veicot papildu ieguldījumus un iegūstot savā īpašumā vairāk pensiju fonda daļu. 

Izvirziet skaidrus mērķus

Viens no svarīgākajiem lēmumiem ilgtermiņā ieguldījumu plānošanai ir savu finanšu līdzekļu pareiza sadalīšana. Pasaules eksperti iesaka sadalīt savu naudu trīs daļās, proti, līdz 20% (bet minimāli 3-6 algu apmēru) līdzekļu glabāt rezervei – ārkārtas un neparedzētu izdevumu segšanai; 60%-80% aktīvu novirzīt diversificētajos portfeļos, kas atbilst investora riska profilam un mērķiem, savukārt 10- 20% no brīvajiem līdzekļiem var izmantot kā naudu tirgus iespēju izmantošanai jeb ieguldīšanai instrumentos vai jomās, kurās investors saskata vislielāko īstermiņa potenciālu.
 
Lai spētu saglabāt mieru stresa situācijās un pieņemt saprātīgus lēmumus par saviem ieguldījumiem,  eksperte iesaka definēt savu mērķi, izveidot ieguldījumu plānu un pie tā pieturēties. Tāpat ir svarīgi jau pašā sākumā izveidot diversificētu portfeli, kas iekļauj tādus finanšu instrumentus, par kuru ilgtermiņa stabilitāti jūs esat pārliecināti – tad īstermiņa svārstības neizraisīs paniku. 

Automatizējiet pēc iespējas vairāk darbību

Arī ieguldījumu automatizācija palīdz nenovirzīties no iecerētā mērķa. Tā, piemēram, uzstādot automātisko regulāru maksājumu uzkrājuma veikšanai 3. pensiju līmenī, būs vieglāk pieturēties pie uzkrājuma plāna. Bet to, ko nav iespējams automatizēt, var atvieglot ar parastiem atgadinājumiem kalendarā. Tā, piemēram, telefons  konkrētajā datumā var atgadināt, ka ir pienācis laiks ieskatīties sava ieguldījumu portfelī un veikt kārtējā finanšu instrumenta pirkšanu.