Latvieši jau kopš neatminamiem laikiem godājuši dažādus rituālus, un viena no senākajām un skaistākajām jaunā gada sagaidīšanas tradīcijām ir laimes liešana. Kas gan mūs sagaida 2021. gadā? Uzzini, kā pareizi sagatavoties un izliet laimi.

Nedaudz no laimes liešanas tradīciju vēstures 

Izrādās, ka laimes liešanas vēsture meklējama jau Senajā Grieķijā! Jau tolaik nākotni paredzēja, lejot aukstā ūdenī izkausētus metālus un pēc tam pētot izlietās formas. Laikam ritot, šī tradīcija izplatījusies visā Eiropā un vislielāko cieņu izpelnījies tieši ziemeļos, jo īpaši – Baltijas valstīs. Tas, visticamāk, skaidrojams ar mūsu pagāniskajām tradīcijām, kā arī mūžseno cieņu pret visu pārdabisko un pat mistisko.

Sagatavošanās – kas nepieciešams laimes liešanai

Ja Vecā gadā vēlies zīlēt nākotni, kā to darījuši mūsu senči jau senos laikos, visu nepieciešamo laimes liešanai sagatavot nemaz nav sarežģīti.

  • Alvas gabaliņi. Veikalos var iegādāties dažādu formu laimītes. Atliek vien izvēlēties to, kura tevi visvairāk izrunā. Neaizmirsti, ka bieži vien to iekšienē ir paslēpta maza papīra lapiņa, uz kuras ir uzrakstīts kāds novēlējums vai nākotnes pareģojums!
  • Atklāta liesma. Lai izkausētu alvas figūriņu, nepieciešama atklāta liesma. Visātrāko rezultātu sniegs gāzes plīts, taču var izlīdzēties arī ar sveces liesmu – ar to kausēšana aizņems nedaudz vairāk laika, tāpēc nāksies apbruņoties ar pacietību.
  • Auksts ūdens. Jo aukstāks, jo labāk! Ūdeni visdrošāk ieliet palielākā traukā, piemēram, metāla bļodā vai spainī, tējas krūzes izmēra trauks noteikti būs par mazu. 
  • Metāla karote vai kauss. Kausēšanas procesā daļa no šķidrās alvas pielips pie ēdamrīka, kurā tā tiks karsēta. Izvēlies karoti vai kausu, kas pēc tam saimniecībā vairs nebūs nepieciešami.

Process – kā pareizi liet laimes

Kad viss gatavs, var ķerties pie rituāla. Svarīgi piebilst, ka precīzam rezultātam katram jālej pašam sava laimīte. Lūk, process soli pa solim:

  1. Pirms kausēšanas atceries izņemt no alvas formiņas papīra zīmīti.
  2. Liec figūriņu metāla karotē vai kausā. 
  3. Turi karoti virs atklātas liesmas un karsē alvu. Atceries, ka liesma ir viskarstākā pašā augšpusē.
  4. Sagaidi, kamēr alva ir pilnībā izkususi un šķidra.
  5. Strauji lej izkusušo alvu no karotes aukstajā ūdenī.
  6. Uzgaidi kādu minūti, kamēr izlietā laime pilnībā atdzisusi.
  7. Ņem ārā no ūdens un pareģo nākotni!

Lai laimes liešana Vecgadā sagādātu tika prieku, noteikti ņem vērā šos drošības nosacījumus:

  • Nekādā gadījumā neatstāj laimes liešanas procesu bērnu ziņā bez uzraudzības!
  • Uzmanies no atklātas liesmas. Tiklīdz alva izkususi, izslēdz plīti vai nopūt sveci.
  • Lejot izkusušo alvu ūdenī, dari to strauji, bet karotei jāatrodas iespējas tuvāk ūdens virsmai. Jo lielāks būs attālums, jo lielāka iespēja, ka radīsies bīstami sprakšķi. 

Lai izdevies 2021. gads! Vēlam lielu prieku, daudz laimes un sirdsmieru!