Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Piekrīti sīkdatņu izmantošanai!
Solidaritātes nodoklis attiecas uz sociāli apdrošinātām personām – darba ņēmējiem un pašnodarbinātajiem –, kuru bruto ienākumi gadā pārsniedz 55 000 eiro jeb vidēji 4 583 eiro mēnesī. Ienākumiem virs 55 000 eiro gadā vairs netiek piemērotas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.
Sākot ar šo gadu, tiem nodokļu maksātājiem, kuri ir pieteikušies pensiju 2. līmenim (valsts fondēto pensiju shēma), daļa no solidaritātes nodokļa, kas ir 6% no bruto ienākumu summas virs 55 000 eiro, tiks ieskaitīta izvēlētajā pensiju 2. līmeņa plānā. Savukārt vēl viena daļa – 4% – izvēlētajā pensiju 3. līmeņa (privātais pensiju fonds) plānā. Ja klientam nav pensiju 2. līmenis, tad visus 10% no ienākumiem, kas pārsniedz 55 tūkstošus eiro gadā, ieskaita klienta izvēlētā pensiju 3. līmeņa plānā.
Portālā www.latvija.lv noskaidro, kādā pensiju 2. līmeņa plānā šobrīd veidojas tavi uzkrājumi un pārliecinies, vai konkrētā izvēle ir tev visatbilstošākā.
Izvēlies pensiju 3. līmeņa plānu, kur tavā uzdevumā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) novirzīs 4 % no bruto ienākumu summas virs 55 000 eiro.
Pensiju 3. līmenis ir privāts kapitāls, ko var pilnībā izņemt naudā, sasniedzot 55 gadus, kā arī pārcelt uz citu pensiju fondu, tostarp arī ārpus Latvijas. Pensiju 3. līmenis ir mantojams.
Pensiju 2. līmeņa kapitāla pārvaldītāju var mainīt vienu reizi gadā. Pensionējoties šo kapitālu var izmantot mūža apdrošināšanas polises iegādei, izvēloties sev izdevīgākos nosacījumus. Turklāt šobrīd norit intensīvs darbs pie pensiju 2. līmeņa kapitāla mantojamības. Plānots, kā Saeima attiecīgos likuma grozījumus varēs pieņemt trešajā lasījumā jau šajā rudenī, kas padarīs pensiju 2. līmeni mantojamu sākot ar 2020. gadu. Tādēļ pareizi rīkojoties ar savu solidaritātes nodokli šodien, ir labas redzes nodrošināt sev labklājību nākotnē.
Nesen publicētie Valsts ieņēmumu dienesta dati liecina, ka šī gada 1. ceturksnī vienu ceturto daļu no 55 000 eiro sliekšņa sasniedza 1 138 cilvēki. Pēc sākotnējām aplēsēm šī gada beigās Latvijā varētu būt četri līdz pieci tūkstoši solidaritātes nodokļa maksātāju un viņu vidējā alga var pietuvoties 90 tūkstošiem eiro gadā. Šo nodokļu maksātāju papildu iemaksas pensiju apdrošināšanai vidēji veidos 3 500 eiro gadā.