Bankas atvasināto finanšu instrumentu portfeli galvenokārt veido procentu likmju mijmaiņas darījumi, kas noslēgti, lai pārvaldītu bilances procentu likmju risku.

“Luminor kā liels ilgtermiņa obligāciju emitents izmanto atvasinātos finanšu instrumentus, lai pārvaldītu procentu likmju risku, kas radīja nepieciešamību pēc mijmaiņas darījumiem. Kad Eiropas Centrālā banka sāka paaugstināt procentu likmes, pieauga arī lielo uzņēmumu interese par procentu likmju mijmaiņas darījumiem. Procentu likmju mijmaiņas darījumus izmanto, lai pārvaldītu procentu likmju risku. Tie ļauj banku klientiem drošāk pārvaldīt savas finanses likmju kāpuma pieauguma apstākļos. Tāpēc nav pārsteigums, ka kopš 2022. gada sākuma Luminor portfeļa vērtība ir palielinājusies par vairāk nekā miljardu eiro," saka Gints Belēvičs, Luminor bankas finanšu tirgus pārvaldes vadītājs.

Saskaņā ar Ginta Belēviča pausto Luminor būtiski palielinājusi apgrozījumu ne tikai procentu likmju tirgū, bet arī valūtas un izejvielu atvasināto instrumentu tirgū. Bankas dalība centralizētajā atvasināto instrumentu klīringa sistēmā liecina par bankas uzticamību starpbanku tirgū un ļauj samazināt starpbanku darījumu izmaksas, tādējādi ļaujot sniegt pakalpojumus ar izdevīgākiem nosacījumiem saviem klientiem.

Procentu likmju mijmaiņas darījums ir atvasināts finanšu instruments, ko darījuma partneri izmanto, lai apmainītos ar procentu likmju plūsmām, pamatojoties uz noteiktu aizdevuma pamatsummu. Parasti viena darījuma puse maksā fiksētu procentu likmi, bet otra – mainīgu procentu likmi. Fiksētās procentu likmes maksātājs šādā veidā samazina savu risku pret procentu likmju kāpumu.