Plānojot auto iegādi, daudzi nevar iztikt bez finansiāla aizdevuma. Vispopulārākais aizņēmuma veids, iegādājoties auto, ir līzings, ko iegādājoties jaunu auto izmanto ap 55% auto pircēju. Taču pirms jebkura aizdevuma līguma noslēgšanas jāatceras rūpīgi izpētīt un izvērtēt visus finansiālos ieguvumus un nosacījumus. Kā izvēlēties sev izdevīgāko auto finansējuma piedāvājumu un kāda atšķirība starp gada un pievienoto procentu likmi, skaidro Luminor Līzings vadītājs Raivo Bāle.

Galvenais salīdzināt – gada procentu likmi

Lai precīzi izvērtētu kopējās auto aizdevuma izmaksas, ieteicams salīdzināt vairākus piedāvājumus. Un svarīgākais rādītājs salīdzināšanā vienmēr būs gada procentu likme.

Nereti, lai radītu viltus sajūtu, ka kāds kreditēšanas veids ir ievērojami izdevīgāks par citiem, tiek izcelta pievienotā procentu likme – tā var šķist ļoti zema un tādējādi vilināt izvēlēties konkrēto aizdevumu.

“Gada procentu likme ietver visas aizdevuma izmaksas, un citas summas, kas patērētājam jāmaksā saistībā ar kredītu, ieskaitot procentus, komisijas un citas maksas, sniedzot pilnu priekšstatu par aizdevuma kopējām izmaksām gada laikā. Ir gadījumi, kad klients, neveicot aizdevumu salīdzināšanu un kļūdaini koncentrējoties tikai uz pievienoto procentu likmi, izvēlas pat četras reizes dārgāku aizdevumu, tādējādi krietni pārmaksājot. Lai tā nenotiktu, katram aizdevuma ņēmējam iesakām rūpīgi izskatīt plānoto aizņēmuma piedāvājumu un salīdzināt vairākus variantus,” uzsver Raivo Bāle.

Auto aizdevumu veidi – kā tos atšķirt?

Lai izvēlētos sev atbilstošāko aizdevuma veidu, ir jāzina auto aizdevumu veidu atšķirības un jāizprot to galvenās atšķirības. Piemēram, automašīnas līzingam ir divi veidi – finanšu un operatīvais līzings.

Ja izvēlaties finanšu līzingu, maksājumus veicot pa daļām un pamazām nosedzot auto vērtību, pēc tā nomaksas līzinga ņēmējs kļūst par auto īpašnieku. Lai arī gan finanšu, gan operatīvo līzingu var izmantot, iegādājoties lietotu vai jaunu auto, operatīvo līzingu parasti izmanto jaunas automašīnas iegādei.

Operatīvais līzings ir pielīdzināms ilgtermiņa auto nomai un pēc līguma termiņa beigām auto nebūs jūsu īpašumā. Parasti operatīvo līzingu izmanto uzņēmumi, kas nevēlas kļūt par transportlīdzekļa īpašniekiem. Šim līzinga veidam ir mazāki ikmēneša maksājumi, un laika gaitā netiek segta pilna auto vērtība. Līzingam beidzoties, automašīna nonāk atpakaļ pie atpircēja, ja klients nevienojas par auto izpirkšanu.

Tāpat auto iegādei var izvēlēties kādu no kredītu veidiem, piemēram, patēriņa vai auto kredītu. “Šie abi aizņēmuma veidi ir ļoti līdzīgi – automašīnas iegādei ar kredīta palīdzību nav nepieciešama pirmā iemaksa, tāpēc noskatīto auto iespējams iegādāties bez iepriekšējas uzkrājuma veidošanas. Minimālā aizdevuma summa, salīdzinājumā ar līzinga piedāvājumu, ir ļoti zema – parasti sākot no 2000 eiro, tādēļ to var ērti izmantot arī lietotu auto iegādei. Ņemot kredītu, nav obligāti jāiegādājas KASKO apdrošināšana un auto īpašuma tiesības uzreiz noformē uz kredītņēmēja, nevis kredītiestādes vārda.

Tomēr pie atšķirībām starp auto un patēriņa kredītu, jāpatur prātā, ka patēriņa kredītam parasti būs augstāka procentu likme un tādējādi arī lielākas kopējas auto iegādes izmaksas,” piebilst Raivo Bāle.

Tieši tādēļ, plānojot iegādāties automašīnu ar aizdevuma palīdzību, eksperts atgādina veikt rūpīgu izpēti un sagatavošanos, salīdzinot vismaz divus aizdevuma piedāvājumus, lai atrastu sev piemērotāko un izdevīgāko.

Papildu informācija: Inese Kronberga