Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Piekrīti sīkdatņu izmantošanai!
Kad ir pieņemts lēmums par savas mājas būvniecību, rodas milzīga vēlēšanās iespējami drīz pārcelties uz jauno mājvietu. Ne vienmēr būvniecības process ir ātrs, jo projekta saskaņošana, strādnieku atrašana un pati celtniecība var aizņemt vairāk par gadu. Lai sapni par savu privātmāju piepildītu ātrāk, arvien vairāk izvēlas rūpnieciski ražotas mājas. Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais stāsta, kādi ir rūpnīcās ražoto māju veidi un kreditēšanas iespējas.
“Daudzviet pasaulē, piemēram, Skandināvijā un ASV rūpnieciski ražotas prvātmājas ir iedzīvotāju galvenā izvēle, tās iegūst arvien lielāku popularitāti arī Latvijā. Tām ir vairākas priekšrocības – iespēja iepriekš apskatīt demo jeb gatavas mājas variantu, tikt pie jaunā mājokļa ātrāk, kā arī mazākas iespējamās cenu svārstības būvniecības laikā,” skaidro Kaspars Sausais.
Privātmāju, ko būvlaukumā uz iepriekš izbūvētiem mājas pamatiem saliek kā konstruktoru, veido rūpnieciski ražoti paneļi, parasti no koka. Kad paneļi ir izgatavoti, māju ir iespējams pilnībā pabeigt un uzstādīt 6 līdz 10 nedēļu laikā un visus iekšdarbus veikt vienas sezonas laikā. Jāņem gan vērā, ka pie atsevišķiem ražotājiem ir izveidojusies rinda uz mājas iegādi, kas var ietekmēt iespējamo pārvākšanās laiku uz jauno mājokli.
Šīs mājas mēdz dēvēt arī par koka karkasa vai somu mājām, jo Skandināvijā tās ir ļoti izplatītas, tās ir videi draudzīgas un energoefektīvas. Kā norāda eksperts, pēdējos gados augot kokmateriālu cenām, diemžēl ir palielinājušās arī paneļu jeb koka karkasa māju izmaksas un šobrīd tās svārstās ap 1700 eiro par kvadrātmetru.
Rūpnīcā var izgatavot ne tikai mājas detaļas, kuras pēc tam būvlaukumā samontē, bet arī jau gatavas mājas, ko atved un uzmontē uz iepriekš sagatavotiem pamatiem. Tās var sastāvēt no viena vai vairākiem moduļiem, kurus pēc tam kombinē kopā pēc vēlmēm. Parasti šīs mājas ir nelielas – līdz 60 kvadrātmetriem, jo to transportēšana ir sarežģītāka, tāpēc tās dēļ lieluma visbiežāk izvēlas kā dārza vai vasaras mājas. Tomēr, kombinējot vairākus moduļus kopā, ir iespējams iegūt lielāku platību un māju pielāgot pastāvīgai dzīvošanai.
Šādām mājām var būt jau vismaz daļēji izgatavots interjers; tās var būt arī pilnībā aprīkotas. Mājas ražošana aizņem vairākus mēnešus, bet mājas transportēšana un montāža – tikai dažas dienas. Šādu māju ražošanas cenu svārstības ir mazākas nekā paneļu mājai un arī platība ir mazāka, savukārt mājas forma parasti ir taisnstūra.
Ja klienta īpašumā jau ir zeme, paneļu mājas iegādei bankas piešķir hipotekāro kredītu un process ir līdzīgs kā gatavas mājas vai dzīvokļa kredīta saņemšanai. Ja zeme vēl jāiegādājas, tad finansēšana visticamāk notiks divos posmos – sākumā zemes, pēc tam mājas iegādei. Kā norāda Kaspars Sausais, sarežģījumi var rasties tad, ja ēkas ražotājs nav gatavs gaidīt bankas finansējumu līdz ēka jau ir uzstādīta.
Lielākoties banka izsniedz finansējumu rūpnīcā ražotu māju iegādei, taču grūtības var rasties ar mājokļiem, kas netiek paredzēti pastāvīgai dzīvošanai visu gadu vai tādiem mājokļiem, kurus nevar reģistrēt Zemesgrāmatā. Katrā gadījumā finansēšanas iespējas var noskaidrot, piesakoties mājokļu konsultācijai, jo pat situācijās, kad hipotekārais kredīts nav risinājums mājokļa iegādei, pastāv citi aizdevumu veidi ar kuru palīdzību var veikt mājas iegādes darījumu.
Ar ko sākt, plānojot mājokļa iegādi?
Sāc ar personalizētu mājokļa konsultāciju