Mīts: ieguldīt var tikai turīgie

Viens no izplatītākiem mītiem par investēšanu ir pieņēmums, ka ar to nodarbojas tikai tie, kam naudas netrūkst un ir izveidoti ievērojami naudas iekrājumi. Digitālajai videi attīstoties, tagad ieguldīt akciju fondos var teju ikviens un par dažādām summām. Protams, papildu finansiālie līdzekļi varētu būt noderīgi, jo lielāki ieguldījumi var nozīmēt lielāku peļņu, taču tā nekādā gadījumā nav absolūta nepieciešamība. Patiesībā pat labāk ir sākt savu investora ceļu ar nelielām summām, pakāpeniski tās palielinot. Pastāv vairākas platformas, kas ļauj ieguldīt ar mazu budžetu, dažkārt pat ar dažiem eiro. Tas nozīmē, ka gandrīz ikviens var sākt ieguldīt un ar laiku palielināt savu portfeli.

Mīts: ieguldīšana ir pārāk riskanta

Lai gan akciju tirgus var būt svārstīgs un tas ir saistīts ar riskiem, ilgtermiņā tas var būt viens no efektīvākajiem veidiem, kā palielināt finansiālo labklājību. Lai palīdzētu pārvaldīt riska apjomu, veicot ieguldījumus, eksperts iesaka izmantot diversifikāciju, kas nozīmē ieguldīt vairākos finanšu instrumentos, uzņēmumos un dažādās nozarēs, lai mazinātu risku ieguldīt visu naudu vienā uzņēmumā, kura darbība izrādās neveiksmīga vai tas pat bankrotē. Ja portfelis tiek diversificēts, viens uzņēmums veido tikai nelielu daļu no visa portfeļa un nenes lielus zaudējumus pat attiecīgo ieguldījumu būtiskas vērtības samazinājuma gadījumā. Līdzīgi, pievienojot dažādus ieguldījumu veidus, piemēram, obligācijas un ieguldījumus nekustamajā īpašumā, arī var samazināt riska apjomu. Nav ieteicams arī ieguldīt pilnīgi visus savus brīvos līdzekļus, aizmirstot par nepieciešamo drošības spilvenu ārkārtas gadījumiem.

Mīts: ieguldīšana ir laikietilpīga un sarežģīta

Investēšana var būt sarežģīta, un tās termini var izklausīties pēc valodas, ko saprot tikai finanšu eksperts. Taču mūsdienās ir pieejami neskaitāmi resursi, sākot no grāmatām un beidzot ar raidierakstiem, kas var palīdzēt saprast investīciju pasauli – tās terminus un apzīmējumus paskaidrojot vienkāršā valodā. Vienmēr gan būtiski atcerēties izvērtēt informācijas avotus – vai cilvēks, kas sniedz padomus, ir jomas profesionālis, kam ir pietiekamas zināšanas un tiesības par šo stāstīt.

Investēšana var aizņemt kādu laiku, kad ar to sāk iepazīties un apzināt jaunu informāciju, tomēr vēlāk tā kļūst par nodarbi, kurai nepieciešams pievērst uzmanību ik pa laikam. Lai gan ir svarīgi būt informētam par saviem ieguldījumiem un izmaiņām akciju tirgos, nav nepieciešams pastāvīgi uzraudzīt savu portfeli, ja tiek izveidota kvalitatīva ilgtermiņa stratēģija. Jāņem vērā, ka vienmēr ir iespēja vērsties pie bankas vai kāda cita uzticama finanšu konsultanta un lūgt padomu. Ir arī iespēja ieguldīt jau gatavās investīciju stratēģijās, ko jūsu vietā pārvaldīs profesionāls pārvaldnieks.

Mīts: šobrīd ir nepiemērots laiks ieguldīšanai

Mēdz teikt, ka laiks ir viss. Tomēr attiecībā uz investēšanu svarīgākais ir nevis laiks, kad sākt investēt, bet laika periods, kurā esat investējuši. Līdz ar to bieži dzirdētā atruna, ka patlaban nav “īstais brīdis”, var spēlēt pret jums, prasīt daudz vairāk resursu, lai spētu veiksmīgi prognozēt tirgus īstermiņa svārstības un izrādīties ievērojami neizdevīgāka. Ja ieguldāt regulāri, tad nav vajadzības raizēties par īsto laiku ieguldījumu uzsākšanai – tiek gūts labums gan brīžos, kad tirgus cenas pieaugs, gan kad tirgus cenas kritīsies, jo tad ieguldījumi kļūs viegli pieejami par zemāku cenu. Akciju cenām krītoties, to iegāde kļūst lētāka. Šajā gadījumā nav jāļaujas satraukumam un steidzīgi jāpārdod visas savas iegādātās akcijas, ieguldīšanas stratēģijai jābūt balstītai uz ilgtermiņa apsvērumiem un īstermiņa svārstības jāuztver kā parasta finanšu tirgus funkcionēšanas sastāvdaļa. Tāpēc labākais plāns noteikti ir izveidot savu ilgtermiņa stratēģiju, saglabāt vēsu prātu un neveikt pārsteidzīgas darbības, novērojot kādas negaidītas pārmaiņas akciju tirgū. 

Atruna
Ieguldījumi ir saistīti ar risku un var radīt gan peļņu, gan zaudējumus. Pirms ieguldījumu lēmuma pieņemšanas iepazīstieties ar visiem dokumentiem. Vēsturiskie rezultāti negarantē līdzvērtīgus rezultātus nākotnē. Šeit sniegtā informācija nav uzskatāma par Luminor piedāvājumu, konsultāciju vai ieteikumu. Luminor neatbild par zaudējumiem, kas radušies šeit norādītās informācijas izmantošanas vai interpretācijas rezultātā.

Interesējies par uzkrājumiem?