Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Piekrīti sīkdatņu izmantošanai!
Rūpniecībā skaista, bet trausla izaugsme
Apstrādes rūpniecība 2. ceturksnī būs devusi vērā ņemamu ieguldījumu ekonomikas izaugsmē. Šīs nozares izlaides pieaugums gada griezumā varētu būt ap 9%, apvienojumā ar apsveicamiem patērētāju centieniem mazumtirdzniecības apgrozījuma audzēšanā nodrošinot strauju izaugsmes paātrinājumu.
Ja ar patēriņu saistītajās nozarēs arī gada 2. puse izskatās diezgan daudzsološi, tad rūpniecībā sarežģījumu varētu būt vairāk, galvenokārt dažādu ārējo faktoru dēļ. Turpmākie mēneši mūsu ražotājiem nesīs gan labas, gan sliktas ziņas. Runājot par jūniju, riski ir vairāk lejupvērsti, izlaide visdrīzāk būs mazāka nekā maijā, kad tā savukārt bija nedaudz mazāka nekā aprīlī, par 1.9%. 2. pusgadā iespējamo labo un slikto ziņu bilance izskatās sabalansētāka, tomēr vidējais izlaides apjoms tomēr visdrīzāk būs nedaudz zemāks nekā 1.pusgadā. Tā kā iepriekšējie divi mēneši rūpniecībā bijuši labāki par gaidīto, gadā kopumā joprojām sagaidāms diezgan pieklājīgs apstrādes rūpniecības pieaugums, par apmēram 6%, bet gada 2.pusē tas vidēji varētu būt nedaudz zemāks, ap 5%.
Ir pamatotas cerības sagaidīt situācijas uzlabošanos vieglajā rūpniecībā, un pārtikas rūpniecībā ārpus zivju pārstrādes, jo piemērošanās Krievijas patērētāju pirktspējas sarukumam un jaunu tirgu apgūšana ir jau jūtami pavirzījusies uz priekšu. Vieglajā rūpniecībā ir nozīmīgi mainījusies nozares struktūra, sarūkot no rubļa zonas iemītnieku pirktspējas stipri atkarīgajai ceļas ražošanai, bet augot, piemēram, profesionālo apģērbu izlaidei. Netiešā veidā Krievijas krīze ietekmējusi arī metālapstrādi. Tiešā veidā šī nozare uz austrumiem eksportē maz, bet to skar tās klientu — Rietumeiropas mašīnbūvētāju ciestie zaudējumi, bet arī tie būs pārejoši. Dažādās rūpniecības nozarēs atdevi pamazām sniegs šobrīd īstenotie investīciju projekti.
Taču 2. pusgadā ir iespējami arī nelabvēlīgi pavērsieni. Ir iespējams izlaides kritums pat par desmitiem procentu zivju pārstrādē, mērot pret pērnā gada attiecīgo periodu. Vairāku nozaru sniegtais devums izaugsmē neizbēgami samazināsies, te pirmkārt jāmin elektronika, kuras reģistrētās izlaides kāpums vairāk nekā gadu pārsniedza 50% gadā. Ķīmiskajā rūpniecībā aprīlī un maijā bija ļoti „skaisti” dati, ko radīja viens darījums.
Mūsu ekonomikai ļoti svarīgajā kokapstrādes nozarē ir labo un slikto risku sajaukums, ar pirmo pārsvaru. No vienas puses, reģionā ir izveidoti lieli produktu krājumi, kuru pārdošana varētu samazināt cenas. Taču pārpalikums pret gada sākuma līmeni jau sarucis apmēram uz pusi. Turklāt jaunākie ASV mājokļu tirgus dati nepārprotami liecina par tā atdzīvošanos. Līdz šim tā attīstība atpalika no kopējā krīzes pārvarēšanas procesa. Šajā valstī strauji augot jaunu mājokļu būvniecībai, kuru konstrukcijās visvairāk izmanto koksni, var krasi mainīties tirgus situācija pasaulē.
Pārtikas pārstrādē gada 2. pusē salīdzināmā bāze būs ievērojami zemāka (citiem vārdiem, pērn izlaide šajā laikā samazinājās), tāpēc pat pie nemainīgiem apjomiem apakšnozares negatīvā ietekme uz rūpniecības izlaides apjomu varētu izzust. Te parādās jautājums par to – ko prognozējam, notikumus ekonomikā vai statistikā, runājot tieši par zivju pārstrādes ietekmi. Pašas nozares rīcības dēļ daļa tās darbības ir „pazudusi”, ekonomikas datos parādoties citā veidā un vietā. Tas samazina reģistrēto nozares un visas rūpniecības pievienoto vērtību un preču eksportu, taču krituma brīdī ietekmi savukārt samazina redzamo ietekmi uz rūpniecību kopumā. Tāpēc pārtikas pārstrādei vismaz „uz papīra” gada 2. pusē ir iespējams atgriezties pie izaugsmes.