Ceturtdien, 23. jūnijā, Lielbritānija nobalsojusi par izstāšanos no Eiropas Savienības. Šis lēmums izraisījis dažādus viedokļus un komentārus par Brexit turpmāko ietekmi. Nordea Markets analītiķi prognozē mērenu ietekmi uz pasaules ekonomiku.

“Apvienotās Karalistes ekonomika tiks ietekmēta visvairāk, tomēr dziļa recesija ir maz ticams scenārijs. Lielbritānijai ir iespējama neliela ekonomikas lejupslīde, kas saistīta ar nenoteiktību valsts uzņēmumu sektorā. Tomēr lielai daļai uzņēmumu joprojām ir pieeja Eiropas vienotajam tirgum – vismaz līdz brīdim, kamēr notiek sarunas starp Eiropas Savienību un Apvienoto Karalisti. Šis ir process, kas turpināsies vismaz divus gadus.”

"Kopumā paaugstinātas nenoteiktības dēļ Eiropas Savienībā daļa uzņēmumu varētu atturēties no pārmērīgām biznesa investīcijām, kā arī mājsaimniecības turpmāk varētu kļūt taupīgākas. Tādējādi viens no prognozētajiem scenārijiem ir nedaudz vājāka ekonomiskā izaugsme,” prognozē Nordea Markets analītiķi.

Svārstīgums un zemāka aktivitāte finanšu tirgū

Lielbritānijas lēmums izstāties no ES rada virkni neskaidrību, tādēļ arī finanšu tirgus varētu piedzīvot svārstības. Akciju cenas varētu piedzīvot īstermiņa kritumu visā Eiropā un īpaši Lielbritānijā, tomēr investoriem ieteicams turēties pie izvēlētajiem ieguldījumu plāniem, izmantojot ilgtermiņa ieguldījumu stratēģijas pieeju.

 

Neskaidrība tirgū visdrīzāk negatīvi ietekmēs akciju cenas, bet pozitīvi – obligāciju cenas. Piektdienas laikā, Eiropas akcijas piedzīvoja kritumu vidēji par 10%, tomēr mēs sagaidām, ka pēc neilga laika svārstībām tie atgriezīsies iepriekšējos līmeņos. Nordea investoriem rekomendē turēties pie izvēlētajiem ieguldījumu plāniem. Ja investori izvēlēsies pārdot savus ieguldījumus šobrīd, ir risks pārdot par zemāku cenu un tādējādi neizmantot augšupeju, kas kādā noteiktā brīdī atgriezīsies.

Ir būtiski saprast, ka Eiropas Savienības ekonomika nebūs būtiski ietekmēta ilgtermiņā. Arī svārstības, ko radījis referendums, nebūs ilglaicīgas, tādējādi neradot arī lielu ietekmi uz akciju tirgu. Galvenokārt to var skaidrot ar tendenci, ka aptuveni 80% lielāku Lielbritānijas uzņēmumu gūst peļņu citās valstīs, tādējādi gūstot labumu no vājākas britu mārciņas. Tāpēc Brexit neievedīs Eiropas ekonomiku recesijā. Ekonomikas rādītāji šobrīd izskatās samērā stabili un Eiropas uzņēmumiem joprojām saglabājas ievērojams peļņas potenciāls.

Investoriem Nordea eksperti iesaka saglabāt mieru. Un, ņemot vērā Nordea analītiķu prognozes, investoriem ir nepieciešams apsvērt iespējas palielināt savus ieguldījumu portfeļus, īpaši ja tirgus kritums turpināsies tuvākas nedēļas laikā. Galvenais iemesls tam ir tas, ka pašreizējie akciju portfeļi  jau ir zaudējuši daļu vērtības un akcijas kļuva lētākas, kaut arī kopējā ekonomiskā situācija Eiropā nav pasliktinājusies.

 
Ietekme uz britu mārciņu

Šobrīd FX tirgus tiek cieši uzraudzīts. It īpaši korporatīvo klientu segmentā būs vērojama ietekme uz ieņēmumiem un izdevumiem, ņemot vērā vājāku britu mārciņu.

Lielbritānijai balsojot par izstāšanos no Eiropas Savienības, uz britu mārciņu tiks izdarīts spiediens. Tā, 24. jūnija laikā britu mārciņa palika vājāka pret eiro par 4% un par gandrīz 7% pret ASV dolāru. Kaut arī vēlāk iespējamas korekcijas, šobrīd tiek prognozēta ilgstošāka ietekme uz britu mārciņu.


Papildu informācijai:
Edgars Žilde, Nordea bankas Komunikācijas projektu vadītājs, tālr.: 6 700 5434, mob.: 28 452 975, edgars.zilde@nordea.com