2014. gada oktobrī salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi preču eksporta vērtība faktiskajās cenās palielinājās par 15,3%, savukārt importa – samazinājās par 0,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) operatīvie dati. Gada griezumā oktobrī eksports bijis par 7,2% lielāks nekā pērn, savukārt imports samazinājies  par 5,4%.

Nordea Markets vecākais pārdošanas vadītājs Gints Belēvičs:

„Oktobris Latvijas eksportētājiem bijis fantastisks mēnesis, jo līdz šim mēnesī kopējais preču eksports nekad nebija pārsniedzis miljardu eiro. Oktobrī tas ir noticis par spīti ne pārāk labvēlīgajai situācijai pasaules tirgū. Šī gada 10 mēnešos kopējais preču eksports par 2.6% pārsniedz pagājušā gada rādītāju par attiecīgo periodu. Visticamāk novembrī un oktobrī neizdosies uzrādīt jaunus rekordus, taču iezīmējusies tendence pēdējos divos mēnešos ar ļoti būtisku eksporta apjoma pieaugumu, ir pozitīva zīme nākotnei.

Oktobrī lielu pienesumu kopējā eksporta apjomā deva graudaugu produkti, kas neskatoties uz zemajām cenām pasaules biržās, eksportēti par gandrīz trešdaļu vairāk kā šajā pašā periodā pirms gada, un gandrīz divreiz vairāk kā septembrī. Nozīmīgus pieaugumus piedzīvojušas gandrīz visas svarīgākās preču grupas, izņemot farmācijas produktus, kur novērots kritums gan salīdzinājumā ar pagājušo gadu, gan iepriekšējo mēnesi. Krievijas rubļa vērtības straujā samazināšanās atstāj lielu ietekmi uz farmācijas produktu ražotājiem, kam Krievijas tirgus līdz šim ir bijis svarīgākais no ārējiem tirgiem.

Latvijas stabilākā eksporta vērtība – koks un koka izstrādājumi - turpina būt vadošā eksporta nozare un arī oktobrī kopējais apjoms 156 miljonu apmērā ir aptuveni par 10% lielāks nekā iepriekšējo 12 mēnešu vidējais rādītājs. Būtisks palielinājums novērots arī elektroierīču un elektroiekārtu eksportā, bet šajā nozarē, visticamāk, dominē reeksports un fakts, ka oktobrī tirgotāji sāk veidot lielākus krājumus pirms iepirkšanās sezonas Ziemassvētkos un gadu mijā.

Oktobris Latvijā ierasti ir labākais mēnesis eksportētājiem, tāpēc pamata lielai eiforijai pagaidām nav, jo novembrī un decembrī eksporta apjomi, visticamāk, samazināsies. Tomēr pašreizējās tendences, par spīti vājajiem Eirozonas izaugsmes rādītājiem, Krievijas rubļa devalvācijai, ir iepriecinošas un  norāda uz Latvijas eksporta potenciālu.”