Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Piekrīti sīkdatņu izmantošanai!
Finanšu tirgos vērojams izteikti negatīvs un svārstīgs gada sākums, radot bažas par stāvokli pasaules ekonomikā un akciju tirgū. Cenu krituma ātrums un apjoms izraisīja vairāku akciju indeksu iekļūšanu oficiālā “lāču” tirgū, uzrādot vairāk nekā 20% kritumu no 2015. gada augstākā punkta, tādējādi palielinot bažas par jaunas recesijas un krīzes tuvošanos. Tomēr iemesls šīm bažām galvenokārt ir psiholoģisks, ņemot vērā, ka daļa investoru joprojām atceras 2008. gadu, ticot, ka visi lielākie kritumi tirgū vēsta par iespējamu recesiju. Šāds uzskats tiek pieminēts arī “Behavioral finance” teorijā kā viens no izplatītākiem investoru aizspriedumiem – vēsturisko notikumu pārnešana uz esošo situāciju jeb „recency bias”.
“Vēsturē ir daudz piemēru, kad kritumi tirgū pat divciparu apmērā nav bijuši saistīti ar recesiju. Vēl jo vairāk – analizējot 1928.gada ASV akciju tirgus, 64% gadījumu kritums tirgū divciparu apmērā vērojams konkrētā gada laikā. Turklāt liels kritums gada laikā nenozīmē, ka kopējā gada atdeve būs negatīva – 57% gadījumu, kad gada laikā piedzīvots kritums 10% apmērā, gada kopējā atdeve bijusi pozitīva,” uzsver Anželika Dobrovoļska, Nordea bankas Ieguldījumu produktu attīstības nodaļas vadītāja Latvijā.
“Analizējot ekonomiskos radītājus, šobrīd nevaram runāt par recesijas pazīmēm: pasaules ekonomikā joprojām tiek prognozēts ikgadējais pieaugums virs 3%, finanšu iestādēm ir spēcīgas bilances, inflācija ir zema un šobrīd nav vērojami tādi augsta riska katalizatori kā 2008.gadā. Ņemot vērā, ka šobrīd atrodamies uzņēmējdarbības cikla vēlajā posmā (late stage), tirgū novērojama nervozitāte un svārstīgums.
Šāda tirgus situācija ir ideāli piemērota investīcijām strukturētajos produktos ar ieguldīta pamatkapitāla aizsardzību. Kapitāla aizsardzība jeb garantija nozīmē, ka maksimālais risks ir iepriekš zināms un to ierobežo samaksāta riska prēmija. Tādējādi investors var veiksmīgi samērot vēlamo riska toleranci un viegli pārciest iespējamo tirgus satricinājumu. Turklāt beigu cenas noteikšana pēc akciju groza pusgadu vidējas aritmētiskas vērtības nodrošina savlaicīgu diversifikāciju, jo galīgais investīciju sniegums nebūs atkarīgs no cenas vienā konkrētajā brīdī.
No šīs nedēļas Nordea sāk tirgot divas strukturētās obligācijas, kuras esošajā tirgus situācija var veiksmīgi papildināt diversificētus portfeļus.
Pirmais indeksam piesaistīto obligāciju piedāvājums ir piesaistīts 10 ASV plaša patēriņa preču uzņēmumiem, kas pārstāv gan cikliskās, gan necikliskās patēriņa preces. Mēs saredzam vairākas pozitīvas iezīmes ASV plaša patēriņa preču uzņēmumiem 2016.gadā: zemas naftas cenas, uzlabojumi iekšējā mājokļu tirgū, samazinātais bezdarba līmenis, zema inflācija un zemas procentu likmes. Jo vairāk, portfelī iekļautas ciklisko preču kompānijas sniegs papildus priekšrocību gadījumā, ja ASV ekonomika attīstīsies vēl veiksmīgāk, jo patērētājiem būs vairāk brīvo līdzekļu lai iegādātos šādas preces. Tajā paša laikā neciklisko preču uzņēmumi nodrošinās stabilitāti nepastāvīgos laikos.
Otrais indeksam piesaistīto obligāciju piedāvājums ir piesaistīts 10 labi pazīstamiem Ziemeļvalstu uzņēmumiem. Skandināvijas reģiona akciju tirgus varētu saņemt papildus ieguvumus no Zviedrijas ekonomikas stiprināšanas, kopā ar papildus stimuliem no Eiropas centrālās bankas un vietējo centrālo banku aktivitātēm. Naftas cenu stabilizēšanās pozitīvi ietekmēs Norvēģijas akciju tirgu, kas joprojām atrodas zem spiediena.
*Publikāciju sagatavojis Nordea Ieguldījumu departaments Baltijas valstīs. Šajā materiālā minētā informācija paredzēta tikai informatīviem nolūkiem un nav uzskatāma par visaptverošu pamatu ieguldījumu lēmumu pieņemšanai.