Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Piekrīti sīkdatņu izmantošanai!
Vidējais patēriņa cenu līmenis 2016. gada maijā, salīdzinot ar 2015. gada maiju, samazinājies par 0,8%. Precēm cenas samazinājušās par 1,6%, bet pakalpojumiem pieaugušas par 1,3%.
Nordea Markets vecākais pārdošanas vadītājs Gints Belēvičs:
„Neskatoties uz pēdējā laikā novēroto degvielas cenu kāpumu, šis gads joprojām rit deflācijas zīmē, maijā patēriņa cenu kritumam sasniedzot 0,8% gada griezumā. Jau vairākus mēnešus nemainīgas ir gan tās preces un pakalpojumi, kas veicina inflāciju, gan tie, kas spēlē pretēju lomu, samazinot patēriņa cenu indeksu. Alkohols un tabaka gada laikā kļuvuši par 5,8% dārgāki, savukārt transporta pakalpojumi (-5,6%) un izdevumi par mājokli (-5,1%) ir bijuši deflāciju veicinoši.
Salīdzinājumā ar aprīli gandrīz visās patēriņa grupās ir novērojama inflācija, izņemot izdevumos par mājokli. Tas liek domāt, ka zemākās inflācijas punkts jau varētu būt aiz muguras, un turpmāk redzēsim pakāpenisku patēriņa cenu pārmaiņu iziešanu no deflācijas zonas un jau nākamgad – inflāciju, kas tuvosies 1,5%.
Pasaules tirgos turpinās naftas cenu kāpums, naftas cenai pārsniedzot 52 ASV dolāru par barelu. Degvielas cenās šis kāpums atspoguļojas visnotaļ strauji, un jau tagad redzam, ka dīzeļdegvielas cenas pēdējo pāris mēnešu laikā ir kāpušas par teju desmito daļu. Savukārt siltumenerģijas cenās ir aptuveni pusgada nobīde no naftas cenu dinamikas, un tas nozīmē, ka tikai tagad šīs cenas sasniedz savus minimumus. Naftas cenai turpmāk būtiski nekāpjot, no deflācijas zonas šogad izrauties būs ļoti grūti, un, visticamāk, gada vidējā inflācija būs mazliet zem nulles.