Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Piekrīti sīkdatņu izmantošanai!
Vidējais patēriņa cenu līmenis 2017. gada maijā, salīdzinot ar 2016. gada maiju, samazinājies par 2,8%. Precēm cenas palielinājušās par 2,6%, bet pakalpojumiem pieaugušas par 3,6%.
Nordea ekonomists Gints Belēvičs:
„Pēc trīs mēnešu atrašanās virs 3% robežas, maijā gada inflācijas temps ir samazinājies līdz 2,8%. Šādu notikumu pavērsienu varēja sagaidīt, ņemot vērā naftas cenu kritumu maijā. Sagaidāms, ka arī jūnijā degvielas cenās būs novērojams kritums, jo pašreizējās naftas cenas eiro izteiksmē ir zemākas kā pērn ap šo laiku.
Inflāciju Latvijā apmēram pēdējo pusgadu veicina gan pakalpojumu, gan preču cenu kāpums. Ja pēdējā laikā bija ierasts, ka cenu līmenis kāpj pārsvarā pakalpojumiem, tad šogad arī preču cenas aug ar vidēji 3% pieauguma tempu. Šajā segmentā lielāko ietekmi dod pārtikas cenu palielināšanās, savukārt no vēl lielāka kāpuma cenu līmenī ļauj izvairīties kritums apģērbu un apavu cenās.
Visticamāk, tuvākajā laikā inflācija Latvijā īpaši nemazināsies, ņemot vērā, ka esam pēdējos 4 līdz 5 gadus pavadījuši praktiski nulles inflācijas vidē. Tajā pat laikā vidējā darba samaksa šo gadu laikā ir pieaugusi par aptuveni piektdaļu. Līdz ar to uzņēmējiem ir jādomā arī par cenu celšanu, lai saglabātu rentabilitāti. Cenu paaugstināšanu pelnītspējas apdraudējuma dēļ šobrīd varam novērot auto apdrošināšanas un telekomunikāciju nozarēs.
Paredzams, ka gada otrajā pusē inflācijas līmenis varētu nostabilizēties ap 2,5%.”