Lai gan pandēmijas laikā ievērojami pieauguši Latvijas mājsaimniecību uzkrājumi, vēl joprojām daļa iedzīvotāju ir skeptiski par brīvo līdzekļu investēšanu dažādos finanšu instrumentos, piemēram, akcijās vai pensiju fondos. Kādi ir izplatītākie mīti par investīcijām un kā nebaidīties spert pirmos soļus ieguldījumu jomā, skaidro Jānis Bebris, Luminor ieguldījumu produktu vadītājs.

#1 Lai investētu, jābūt padziļinātām zināšanām vai izglītībai finanšu jomā
Uzsākot ieguldīt, zināšanas vai pieredze nav noteicošā, tā veidojas līdz ar ieguldījuma portfeļa izveidi. Tomēr sākotnēji noderīgi ir izraudzīties uzkrājuma mērķi, kas palīdzēs ieguldījuma plāna sastādīšanā un iespējamo risku noteikšanai. Ja tomēr nav pārliecības, ka pirmos soļus ir iespējams veikt pašam, ieteicams lūgt profesionāļa padomu. Pieredzējis konsultants sniegts atbalstu un izskaidros dažādu vērtspapīru būtību, riskus, kā arī palīdzēs vieglāk orientēties uzņēmumu finanšu rādītājus. Tas palīdzēs saprast, cik perspektīvs var būt iespējamais ieguldījumus finanšu instrumentos. Vienlaikus var ieguldīt jau pārvaldītos vērtspapīros, piemēram, ieguldījumu vai pensiju fondos, kam nebūs nepieciešams papildu izpētes process. 

#2 Investīcijas ir ļoti riskantas un var viegli zaudēt visu ieguldīto naudu 
Iespējama ieguldījumu zaudēšana daudziem liek piesardzīgi raudzīties uz investīcijām finanšu tirgos, jo ir izplatīts pieņēmums, ka akciju tirgus ir riskants. Globālās finanšu tirgus tendences liecina, ka ar noteiktu regularitāti tirgū atkārtojas gan cenu kāpumi, gan kritumi, tomēr ilgtermiņā akciju tirgus ir pierādījies kā viens no labākajiem veidiem, kur ieguldīt. Galvenā panākumu atslēga ir pieturēšanās pie ieguldījumu plāna arī tirgus svārstību laikā, kad ir būtiski nepakļauties emocijām un nepieņemt pārsteidzošus lēmumus. Svārstību laikā vēlams izvēlēties savam plānam piemērotākos vērtspapīrus un censties minimizēt izdevumu ietekmi uz kopējo ieguldījumu atdevi.  
 
#3 Ir jēga investēt tikai tad, ja tiek ieguldīta liela summa
Luminor pieredze liecina, ka vieglākais veids, kā uzsākt ieguldīt, ir ar nelielām summām, darot to regulāri un atvēlot ieguldījumiem daļu no sava ikmēneša budžeta, piemēram, 30-50 eiro katru mēnesi. Arī finanšu tirgi ir attīstījušies un piedāvā dažādus instrumentus, ļaujot plānotos līdzekļus novirzīt diversificētos instrumentos vai stratēģijās arī par salīdzinoši nelielām summām. Par ieguldījumu fondu iegādi bieži nav jāmaksā minimālā darījumu komisija, ļaujot ieguldīt pat eiro. Veicot regulārus ieguldījumus 50 eiro apmērā katru mēnesi, piecu gadu laikā ar ieguldījumu portfeļa ienesīgumu 5 %, portfeli var izaudzēt līdz gandrīz 3500 eiro. 

#4 Šobrīd nav īstais laiks investīciju veikšanai
Vērojot vēsturiskās svārstības tirgū bieži redzams, ka tajā īstermiņā var būt straujas lejupslīdes un šos kritumus ir ļoti grūti prognozēt. Tajā pašā laikā šīs svārstības parāda, ka veidojot uzkrājumus ilgtermiņā, piemēram, 20 gadu periodā, tirgus nav nesis zaudējumus ilgtermiņa ieguldītājiem, neatkarīgi no investīciju uzsākšanas laika. 

Svarīgi saprast, ka finanšu tirgū var novērot divas tendences. Pirmā ir tā dēvētie “lāču tirgi”, kas nav ilglaicīgi, bet atkārtojas ik pēc 4–6 gadiem. Šajā laikā tirgus svārstību gadījumā ieguldītāji var kļūt pārlieku emocionāli, pieņemt impulsīvus lēmumus, nedomājot par racionālu ilgtermiņa stratēģiju. Otra tendence ir “buļļu tirgus”. Šajā periodā investoru uzticība ir augsta, aktīvi pieaugot gan cenām, gan pieprasījumam, un tirgum kopumā ir pozitīva ietekme uz ekonomikas izaugsmi. 

“Ja tiek plānots veikt investīcijas regulāri, nav vērts satraukties par īsto laiku investīciju uzsākšanai – galvenais ir neatrasties ārpus tirgus vai neveidot uzkrājumus vispār, jo konsekventi nav iespējams paredzēt tirgus pieaugumu vai lejupslīdi. Arī laikā, kad vērojams tirgus kritums, ir iespējams izmantot iespējas un lētāk iegādāties dažādus vērtspapīrus, lai, iespējams, gūtu peļņu nākotnē. Lai samazinātu riskus, ieteicams ieguldīt līdzekļus dažādos finanšu instrumentos, veidojot diversificētu portfeli, atceroties arī par nepieciešamību izveidot finanšu “drošības spilvenu,” norāda Jānis Bebris, Luminor ieguldījumu produktu vadītājs.