Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Piekrīti sīkdatņu izmantošanai!
Uzkrājumu veidošana vairs nav tikai vidējās paaudzes privilēģija, ko var atļauties cilvēki ar stabilu darbu un pastāvīgiem ienākumiem. Luminor bankas apkopotie dati liecina, ka arvien biežāk par uzkrājumu veidošanu savu sapņu realizēšanai sāk domāt arī gados jauni cilvēki. Kad sākt uzkrāt un kā to darīt pareizi, skaidro Luminor biznesa attīstības vadītāja Baltijā Jekaterina Ziniča.
“Studiju gadi ir viens no finansiāli visizaicinošākajiem periodiem cilvēka dzīvē, ko pavada vēlme būt patstāvīgam un neatkarīgam no citiem, taču ne vienmēr ienākumi ir pietiekami lieli un regulāri, kamēr vēlmes un vajadzības – daudz. Jau uzreiz pēc tam, kad ir iegūts pirmais darbs, ir svarīgi gudri plānot savu budžetu un attīstīt ieradumu veidot uzkrājumus. Tas nākotnē palīdzēs ieturēt finansiālo disciplīnu, izvirzīt mērķus un tos arī realizēt,” skaidro Jekaterina Ziniča, Luminor biznesa attīstības vadītāja Baltijā.
Skaidri mērķi - augstāka motivācija
Lai sāktu veidot uzkrājumus, svarīgi ir apzināties, ko tieši dzīvē kārojas īstenot. Ja būs skaidrs mērķis, būs arī spēcīgāks stimuls pieturēties pie iesāktā. Savukārt, ja mērķis būs neskaidrs, biežāk var “paslīdēt kāja” un finanšu līdzekļus iztērēt pēkšņu vēlmju īstenošanai, kas sniedz gandarījumu tikai īsu brīdi. Pirmais solis ir sarakstīt visus mērķus, termiņus un tam nepieciešamos finanšu līdzekļus. Ja uzreiz nav skaidrs nepieciešamais naudas apjoms, ieteicams veikt šī brīža tirgus situācijas izpēti.
Izvirzi prioritātes un sadali tās pēc īstenošanas ilguma
Visu mērķu realizācija vienlaikus nav iespējama, tāpēc sadali tos īstermiņa mērķos, kuru sasniegšanai nepieciešams gads, vidējā termiņa mērķos no viena līdz pieciem gadiem un ilgtermiņa mērķos, kuru īstenošanai nepieciešami vairāk nekā pieci gadi. No katra saraksta izvēlies vienu līdz divus mērķus, kuru realizācija sniegs vislielāko gandarījumu. Pārējo sapņu sarakstā varēsi ieskatīties tad, kad šos būsi realizējis vai uzradīsies papildu līdzekļi, kurus atvēlēt vēl kāda mērķa īstenošanai. Luminor eksperte iesaka neaizmirst par ilgtermiņa mērķiem, piemēram, investīcijām pensiju fondā, bet nekoncentrēties arī tikai uz tiem, jo šādi “atliksiet dzīvi” uz vēlāku laiku, un negūsiet prieku ikdienā.
Aprēķini, cik no ienākumiem vari atvēlēt uzkrājumiem
Atbilstoši izvirzītajiem mērķiem definē summu, kuru vēlaties ietaupīt noteiktā laika periodā, pēc tam aprēķini, cik daudz naudas mēnesī vajadzētu ietaupīt, lai sasniegtu savu mērķi. Aprēķini savus ikmēneša neatliekamos izdevumus par īri, komunālajiem maksājumiem, transportu, ēdienu utt. un izvērtē vai mērķu īstenošanai nepieciešamā summa ir pieejama. Ja nē, iespējams, jāpārliek īstenošanas termiņš, jālūkojas pēc papildu ienākumiem vai lētākas alternatīvas. Nav vienota viedokļa, kādu ienākumu daļu vajadzētu novirzīt uzkrājumu veidošanai, bet parasti iesaka ne mazāk kā 10 % no ieņēmumiem. Pastāv arī 50/30/20 metode, kad ne vairāk kā 50 % ienākumu tiek atvēlēti savām ikdienas neatliekamajām vajadzībām, 30 % apģērbam, izklaidei, dāvanām draugiem utt., bet 20 % uzkrājumu veidošanai. Labs palīgs ir dažādas mobilā telefona aplikācijas, kas palīdz aprēķināt budžetu un kontrolēt izdevumus.
Veido uzkrājumus sistemātiski
Nav būtiski, kāds ir izvirzītais mērķis, svarīgākais, lai ietaupījumus veido sistemātiski. Automātiskais maksājums internetbankā uz vienu vai vairākiem uzkrājumu kontiem ir vienkāršākais un ērtākais risinājums. Šādi uzkrājumi veidosies patstāvīgi un mazāk “sāpīgi”.