Šonedēļ ir aktivizējušies krāpnieki un Luminor klienti saņem krāpnieciskas e-pasta vēstules, kurās norādīts, ka drošības apsvērumu dēļ līdz 2022. gada 1. februārim būs jāizmanto kodu kalkulators vai tās satur citu informāciju. Šis vēstules satur saiti uz mājaslapu, kas līdzinās Luminor internetbankai, kur iespējams ievadīt savu pesonīgo informāciju, taču ir viltus.

Luminor brīdina - šo vēstuli un attiecīgo mājaslapu ir izveidojuši krāpnieki, lūdzam būt vērīgiem un neuzķerties.

!! Atcerieties, ka banka nekad nezvana vai nesūta klientiem e‑pasta vēstules ar lūgumu izpaust internetbankas pieejas paroles, konta numuru, maksājumu kartes datus, kā arī nelūdz autorizēties internetbankā vai apstiprināt maksājumus sūtot saites. 

Kā atpazīt, ka tie bijuši krāpnieki?

Konkrētais e-pasts ir sastādīts gramatiski nepareizi, satur steidzamu ziņu un tiek sūtīts no e-pasta adreses <lumi-online@luminorse.nl> kam nekāda saistība ar Luminor. Kā redzams, krāpnieciskais e-pasts ir izveidots tā, lai ātri izlasot to gramatiski varētu uztvert, kā tādu, kas nācis no Luminor.

Noklikšķinot uz saites, kas tiek piedāvāta krāpnieciskajā e-pastā, tiek atvērta mājas lapa, kas vizuāli līdzinās Luminor internetbankai, taču, patiesībā tāda nav – tas ir viltojums.

Mājaslapas adrese neatbilst tai, kas ir Luminor internetbankai. Lai gan vizuāli konkrētā mājas lapas adrese šķiet diezgan līdzīga, tā tāda gluži nav un ir tikusi radīta ar apzinātu mērķi – izkrāpt Luminor klientu personīgos datus un naudas līdzekļus. Tāpat, uz konkrētās mājaslapas viltojumu norāda tas, ka viltotā lapa satur baltu jeb neaizpildītu sadaļu, kur Luminor izvieto informāciju par krāpnieku aktivitātēm. Papildu tam, ir vizuālas atšķirības manāmas arī Luminor internetbankas sadaļā, kas atrodas lapas apakšā – kontaktu un izvēļņu joslā.

Kas notiks, ja nospiedīsiet krāpnieku piedāvāto saiti (linku) un ievadīsiet tur savus personīgos datus?

Tikai nospiežot uz saites Jūs krāpniekiem sniedzat informāciju par to, no kuras vietas un kādas ierīces esat krāpniecisko vietni apmeklējis.

Ievadot savu internetbankas pieslēgšanās informāciju, lapa piedāvās izvēlēties ievadīt kodu no kodu kalkulatora. Šajā piemērā Smart ID izvēles lauka nemaz nav, kas jau atkārtoti norāda uz viltojumu.

Kad būsiet ievadījuši gan savu internetbankas pieslēgšanās informāciju, gan kodu no kodu kalkuatora, Jums tiks parādīts paziņojums ar aicinājumu uzgaidīt. Patiesībā – šajā brīdī krāpnieki jau izmanto Jūsu ievadītos datus un autorizējas Jūsu internetbankā. Pēc veiksmīgas uzgaidīšanas varat saņemt pieprasījumu ievadīt savas kartes datus, kā arī varat saņemt pieprasījumu ievadīt kodus, ar kuriem tiks apstiprināti krāpnieciski veikti maksājumi.

Ievadot visu prasīto informāciju, Jūs būsiet atdevis krāpniekiem savu personīgo informāciju un nodevis tiem savu digitālo identitāti, kuru tie jau varēs izmantot pēc saviem ieskatiem.

Luminor atgādina – esiet piesardzīgi, pievērsiet uzmanību detaļām un neatklājiet nevienam savus personīgos datus. Ja tomēr esat kļuvuši par krāpniecības upuri, neaizmirstiet informēt mūs pēc iespējas ātrāk, lai varam Jums palīdzēt!

Ja jums rodas aizdomas vai šaubas par saņemto e-pasta vēstuli vai zvanu, par tā patiesumu jūs varat pārliecināties sazinoties ar mums pa tālruni +371 67 17 1880.