Ko tas nozīmē?
Lai nozagtu naudu, krāpnieki izveido viltus profilu iepazīšanās lietotnē vai sociālajos tīklos un sāk romantiskas sarakstes/attiecības ar savu upuri. Krāpnieki ātri vien paziņo par mīlestību, ierosina laulību un plāno tikšanos klātienē, taču nekas no tā nenotiek. Galu galā viņi lūdz naudu saistībā ar dažādām situācijām – jo jāpalīdz radiniekam, jāsamaksā par pakas nosūtīšanu vai nepieciešami līdzekļi, lai varētu ierasties uz tikšanos klātienē.
Kam pievērst uzmanību?
- Publiskajos avotos nav pieejama informācija par ziņu sūtītāju. Profils ir nesen veidots, un tajā ir tikai dažas bildes.
- Persona neilgi pēc sarakstes uzsākšanas atzīstas mīlestībā. Persona šķiet nevainojama, it īpaši fotogrāfijās.
- Persona vienmēr ir ceļā vai atrodas tālā vietā.
- Viņam vai viņai ir pastāvīgas personiskas vai ģimenes ārkārtas situācijas.
- Krāpnieks mēģina emocionāli manipulēt, lai tu izjustu spiedienu nosūtīt pieprasītos līdzekļus.
- Kad krāpnieks lūdz finansiālu palīdzību vai apspriež ieguldījumus, maksājumi vienmēr jāveic uz radinieka, drauga vai biznesa partnera kontu, jo krāpniekam ir problēmas ar pieeju savam kontam.
- Tev pieprasa dalīties ar saviem personas datiem/fotoattēliem.
Piemērs
Marija piereģistrējās tiešsaistes iepazīšanās portālā, un ar viņu sazinājās Bobs, apgalvojot, ka ir amerikāņu virsnieks, kas izvietots Irākā. Šķita, ka viņi labi saprotas, jau kādu laiku sarakstījās un galu galā sāka plānot kopīgu ceļojumu Eiropā. Bobs pastāstīja Marijai, ka pārskaitīs viņai 5000 eiro, lai segtu ceļojuma izmaksas. Viņš e-pastā nosūtīja viņai darījuma pārskatu un teica, ka nauda viņu sasniegs ar nelielu kavēšanos, jo banka lēni apstrādā darījumus. Nākamajā dienā Bobs pēkšņi lūdza Mariju pārskaitīt viņam atpakaļ 4000 eiro, jo vajadzēja tos aizdot draugam, kam nauda bija ļoti nepieciešama. Marija pārskaitīja naudu, gaidot, kad saņems Boba sūtīto maksājumu, taču tas tā arī nenotika. Marija sazinājās ar savu banku, un izrādījās, ka Boba profils ir viltots. No vīrieša vairs nebija ne vēsts.