Kad sākām plānot savu Zaļo Koka Māju, pat nenojautām, cik dziļi šis "zaļais" fenomens mūs ieraus savā orbītā - vispirms domājot par izvēlēm, kuras nodrošinās ēkas energoefektivitāti, tad par izvēlētajiem materiāliem, kurus gribētu ierakstīt "zaļā" jebšu dabai un cilvēkam draudzīgā kategorijā un visbeidzot par mājas fasādes zaļo toni, kurš sākotnēji var šķist vienīgais iemesls šīs mājas nosaukumam.
 
Visi šie procesi būtu salīdzinoši vienkārši, ja mēs abi ar vīru koncentrētos tikai uz energoefektivitātes rādītājiem un tam piemērotiem risinājumiem, taču sirdī bija doma par klasisku arhitektūru ar dekoru elementiem, rūtotiem logiem, kuri dažos risinājumos galīgi neierakstījās plānotajos rādītājos.


 
Šajā mirklī satikās tik aktuālais energoresursu un cilvēkstundu taupīšanas "sports" ar diviem estētiem, kuri savu māju izsapņojuši, ar kādu cakiņu vairāk kā pietiktu. Kārlis vairāk mūsu projektā cīnījās par energoefektivitāti, bet es par mājas estētisko raksturu, un, nespējot atteikties no abām šīm kvalitātēm, mēs bijām motivēti meklēt risinājumus, kuri apmierināja mūsu abu augstās prasības, pat brīžos, kad tās šķita nesavienojamas.
 
Uz ko mēs likām savu fokusu? Energoefektīva māja ir ēka, kura ir izstrādāta un būvēta tā, lai tā patērētu pēc iespējas mazāk enerģijas un vienlaikus nodrošinātu visus nepieciešamos komforta līmeņus iemītniekiem.
 
Būvniecības laikā novērtējam, ka mūsu izvēles optimizē arī transporta izmaksas un būtiski samazina izejmateriālu iepakojuma atkritumus un atgriezumus. Visi mūsu mājas lielapjoma materiāli ir pārstrādājami: pat beidzot savu kalpošanas laiku, tie neatstās negatīvu iespaidu uz dabu.
 
Te 5 svarīgākie mūsu mājas būvniecības risinājumi:

  • Siltinātas plātnes pamati. Harmonijā ar koka karkasa ēkas īpašībām ir nepieciešama termomasa, jo koka ēka spēj ātrāk sasilt un atdzist un ir vēlams iekštelpu temperatūru izlīdzinošais faktors, ko spēj nodrošināt pareizi uzbūvēti plātnes pamati. Pareizi uzbūvēti pamati ir sausi, pasargāti no sala, no grunts un lietus ūdeņiem. Tas ir pirmais pasākums siltuma zudumu ierobežošanai. Siltinātas plātnes pamati mūsu situācijā atrisina visus iepriekš minētos apstākļus.
  • Koka karkass ar kokšķiedras siltinājumu. Viena no svarīgākajām energoefektīvas mājas īpašībām ir tās siltumizolācija. Šeit izvēļu ir daudz, bet katrs atradīs sev tuvāko un pieņemamāko risinājumu. Lai samazinātu siltuma zudumus, mājas sienas, grīdas un jumts jāizolē ar augstas kvalitātes materiāliem. Mūsu izvēle veidojusies ilgtermiņā, novērtējot kokšķiedras priekšrocības - ekoloģisks siltumizolācijas materiāls ar lieliskām žūšanas un trokšņu slāpēšanas īpašībām. Mūsu mājas karkass ir apšūts ar kokšķiedras plātnēm un tiks pildīts ar pūšamu kokšķiedras vati. Arī iekšējo komunikāciju slāni siltināsim ar kokšķiedras vati.


     

  • Ventilējama fasāde un jumts. Divos stāvos apdzīvojamai mansarda mājai veidojam ventilējamu fasādi, kas nodrošinās pastāvīgu siltumizolācijas žūšanu no pamatiem līdz jumta korei visa gada garumā. Siltinājuma aizsardzību pret ilgstošu mitruma uzkrāšanos tajā nodrošina kokšķiedras spēja ātri atdot uzkrāto mitrumu ziemas un vasaras sezonā.


     

  • Valcprofila jumta segums. Ņemot vērā mūsu mājas arhitektūru un jumta daudzšķautņaino formu, mēs izvēlējāmies klasisku risinājumu ar tam piemērotāko materiālu un tehnoloģiju, lai jumts saglabātu kvalitāti un ilgmūžību. Un, kas mums svarīgi - veidotu saskanīgu mājas kopējo tēlu. Tāpat ievērojot labākās pieredzējušu jumiķu tradīcijas - montāžas laikā tika uzstādīts jumta seguma apakšklājs, kas pasargās no kondensāta, kā arī lietus un vēja vibrāciju trokšņa. Tieši neatrisināts trokšņu slāpēšanas jautājums vai nepilnīga montāža bieži vien nepamatoti attur cilvēkus no metāla jumta izvēles.


     

  • Koka logi ar individuālu dizainu. Ar vislielāko berzi par energoefektivitātes un dizaina sadarbību mēs saskārāmies tieši pie logu izvēles. Starp plašo koka logu piedāvājumu tikai pie vietējā uzņēmuma SIA Flora mēs atradām logu šprosojuma risinājumu, kurš neietekmēja logu kopējos energoefektivitātes rādītājus un, kas ne mazāk būtiski, ietaupīs mūsu ikdienas laika resursus šos logus mazgājot - dizaina rūtojums viegli atverams kā atsevišķs dekoratīvs elements. Šis atradums absolūti piepildīja nevien mūsu arhitektoniskā dizaina gaidas, bet atviegloja izvēli - sapratām, cik viegli logus būs kopt. No zinošiem energoefektivitātes speciālistiem dzirdējām, ka labi izplānoti, pareizi iemontēti un energoefektīvi logi gada griezumā iegūstot mājai vairāk siltumenerģijas kā atdodot.

Par dažādiem energoefektīviem risinājumiem, tai skaitā logiem, mēs iedvesmu un jaunas zināšanas guvām no Jāņa Bērziņa, kurš ar vērtīgu informāciju dalās visiem pieejamā Instagram profilā 25kwh_house.
 
Svarīgi, ka ne tikai izvēlētie risinājumi, bet arī darbu izpildes kvalitāte būtiski ietekmē ēkas energoefektivitāti, tāpēc mūsu pieredze pierāda, ja vien tas ir iespējams, labāk ir mazliet ilgāk gaidīt uz labāku meistaru, nevis lieki steidzināt mājas būvniecības procesus, lai iekļaujoties kādos termiņos un zaudēt uz kvalitāti.


 
Visi augstāk minētie būvniecības pasākumi, mūsuprāt, ir priekšnosacījumi, lai tālāk efektīvi pielietotu modernos ventilācijas un apkures risinājumus.
 
Un nobeigumā gribu teikt, ka var un vajag būvēt efektīvas mājas, iedrošinām neatteikties arī no sapņa par skaistu māju ar estētiskām detaļām, kurus spēj piedāvāt augstas klases ražotāji tā, lai tas nemainītu nozīmīgus rādītājus. Un tomēr tās paliek tikai tukšas ēkas, ja mēs paši tajā neienesīsim cilvēcisko siltumu un viesmīlību. Lai mēs veidojam drošu un aicinošu vidi, kur katrs ģimenes loceklis vai ciemiņš jūtas uzņemts un gaidīts.
 
Vai Tev plānojot māju ir nācies atteikties no kādām dizaina iecerēm, jo tas neatbilda mūsdienu energoefektivitātes standartiem?
 
Ar sveicieniem,
Gūtu ģimene no Mārupes
Vairāk par mūsu pieredzi vari lasīt Instagram profilā grow.green.home.

Kredīts energoefektivitātes uzlabošanai