Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Piekrīti sīkdatņu izmantošanai!
Latvijas pensiju sistēma ir veidota tā, lai vismaz daļēji varam ietekmēt, cik lielu finansējumu no valsts vecumdienās saņemsim. Jo ātrāk par to sāksim rūpēties, jo finansiāli nodrošinātākas vecumdienas piedzīvosim. Luminor Aktīvu pārvaldīšanas un pensiju daļas vadītājs Baltijā Atis Krūmiņš skaidro, ko būtiski ievērot, izvēloties pensiju 2. līmeņa plānu.
Daļa no mūsu sociālās apdrošināšanas iemaksām valsts novirza pensiju 1. un 2. līmenī. Ja uzkrājumus pensiju 1. līmenī tieši ietekmēt nevaram, tad 2. līmeņa uzkrājumu ienesīgums ir mūsu pašu rokās, un tajā katru mēnesi nonāk 6% no mūsu darba algas. Ik gadu iedzīvotājiem ir iespēja mainīt pensiju 2. līmeņa plānu pārvaldnieku vai divas reizes gadā pensiju plānu viena pārvaldītāja ietvaros. Kā norāda eksperts, bankas novērojumi liecina, ka diemžēl aptuveni puse iedzīvotāju nav izvēlējušies vecumam atbilstošu pensiju plānu - galvenokārt jaunieši un pirmspensijas vecuma iedzīvotāji.
Pārliecinies, kur ieguldīta tava pensija
Daudzi nezina vai ir aizmirsuši, kādā pensiju plānā ir ieguldīti viņu uzkrājumi, un, kā liecina Luminor iedzīvotāju aptauja, katrs piektais aptaujātais (20%) nav informēts, kur ziņas par pensiju uzkrājumu meklēt. Pārbaudīt esošo pensiju pārvaldītāju un savu izvēlēto plānu, kā arī to mainīt ir iespējams Valsts pārvaldes pakalpojumu portāla latvija.gov.lv sadaļā VSAA informācija un pakalpojumi.
“Pensiju 2. līmenis ir laba valsts nodrošināta iespēja mums pašiem parūpēties par savu nākotnes pensiju. Ja darba gaitas esi uzsācis pirms 2022. gada, valsts automātiski pensiju pēc nejaušības principa novirzīja kādā no konservatīvajiem plāniem. Līdz ar to daudzi darba ņēmēji nemaz nezina, ka uzkrājums noguldīts vecumam neatbilstošā pensiju plānā un to būtu ieteicam nomainīt. Tiesa kopš 2022. gada sistēma ir uzlabota un tiem, kuri darba gaitas uzsāka 2022. gadā vai šogad, pensija nonāk jau aktīvākos plānos. Savukārt no nākamā gada vidus pensiju pārvaldītājiem būs jāinformē savi klienti, vai viņu izvēlētais ieguldījumu plāns atbilst vecumam,” skaidro A. Krūmiņš.
Jaunībai piestāv risks, brieduma gadiem – apdomība
Lai iedzīvotājiem atvieglotu pensiju plāna izvēli, Luminor ir mainījis pensiju plānu nosaukumus, tajos iekļaujot ieteicamo vecumu. Ilgtermiņa pensiju plānu analīze liecina, ka gados jauniem cilvēkiem, kas nesen uzsākuši darba gaitas vai vēl nav sasnieguši 48 gadu vecumu, pensiju uzkrājumam ieteicams izvēlēties aktīvāku plānu ar augstāku risku. Šie plāni ir ar 75-100% akciju īpatsvaru un ir pakļauti lielākām tirgus svārstībām, tomēr, vērtējot garākā periodā, tie ir ienesīgāki nekā konservatīvie plāni ar zemu risku, tādēļ iedzīvotājiem šajā vecuma grupā eksperts iesaka izvēlēties “Luminor 16-48” plānu. Savukārt no 48 līdz 53 gadu vecumam akciju īpatsvaram pensiju plānā vajadzētu būt līdz 75%, un piemērotāks būs “Luminor 48-53” pensiju plāns (iepriekš “Progresīvais”).
Tuvojoties pensijas vecumam, riska pakāpe pamazām jāsamazina. Vecumā no 53 līdz 58 gadiem iesakām izvēlēties “Luminor 53-58” pensiju plānu, kas iepriekš bija zināms kā “Aktīvais” ar ieguldījumiem akcijās līdz 50%. Kad līdz pensijas vecumam atlikuši vairs tikai 3 līdz 5 gadi ir svarīgi parūpēties par uzkrātā kapitāla saglabāšanu, nevis tiekties uz lielāko potenciālo peļņu, tāpēc jāizvēlas konservatīvi ieguldījumu plāni, piemēram, “Luminor 58+” un “Luminor 62-65”, kas līdz šim bija atpazīstami ar nosaukumu “Sabalansētais” un “Konservatīvais”. Plāns “Luminor 58+” ir piemērota izvēle līdz pat pensionēšanās vecumam tiem iedzīvotājiem, kuri ir gatavi uzņemties lielākas uzkrātā kapitāla vērtības svārstības, ļaujot tirgus ienesīgumam veiksmīgāk cīnīties ar inflācijas radītu naudas vērtības kritumu. Luminor mājaslapā ir pieejama arī instrukcija kā bankas pensiju plāniem pievienoties.