Viena no nozīmīgākajām prasmēm, kas dzīves laikā sniedz praktiskus ieguvumus, ir prasme veidot naudas uzkrājumus To, kā rīkoties ar naudu, vieglāk apgūt jau agrā vecumā, tādejādi izveidojot paradumu, kas nākotnē atmaksāsies. Kā norāda Luminor biznesa attīstības vadītāja Baltijā Jekaterina Ziniča, tieši vecākiem ir ļoti nozīmīga loma bērnu iemaņās apieties ar naudu, kas vēlāk veicinās viņu finanšu stabilitāti dzīves laikā.

Eksperte uzsver, ka mūsdienās bērniem mācīt lietas, kas saistītas ar naudu, ir kļuvis daudz citādāk nekā kādreiz – arvien retāk tiek izmantota skaidra nauda, iepirkšanās biežāk notiek tiešsaistē. Tomēr vecākiem ieteicams runāt ar bērniem gan par finanšu plānošanu, gan par risinājumiem, ja ģimenē ir pienācis brīdis, kad varbūt nauda vairāk jāpietaupa. Tā bērni redzēs, kā naudas lietas ģimenē tiek risinātas realitātē. Lai veicinātu pozitīvas iemaņas rīcībai ar naudu, vecākiem jau no bērnības ir iespēja veidot veselīgu izpratni par atbildīgu naudas pārvaldīšanu. Ar mazām, bet nozīmīgām ikdienas aktivitātēm var gan ļaut bērnam pašam plānot savus pirkumus, gan palīdzēt uzkrāt, vai arī pat nopelnīt naudu kārotās lietas iegādei.
 
1. Naudas krāšana, lai iegūtu kāroto mantu vai rotaļlietu
Mēs visi vēlamies ik pa laikam iegādāties kādu lielāku pirkumu, kam nepieciešamā nauda ir jāsakrāj. Krāt nav viegli nevienā vecumā, tādēļ ir vērts to mācīties jau bērnībā, veidojot ieradumu. Kad bērns vēlas kādu jaunu rotaļlietu, kopā ar viņu var sagatavot reālu plānu, kā sakrāt naudu šim pirkumam. Piemēram, katru nedēļu atvēlot konkrētu summu no savas kabatasnaudas vai saņemot atalgojumu par noteiktiem darbiņiem.  

2. Iedvesmot nopelnīt pašam
Vecāki var bērnu iedvesmot pašam izdomāt dažādus veidus, kā naudu nopelnīt. Piemēram, vasaras siltajos mēnešos var tirgot meža ogas (vecāki var palīdzēt, vienojoties ar kaimiņiem, kas būtu gatavi tos iegādāties), piedalīties tirdziņos, pārdodot pašdarinātas lietas vai pļaut kaimiņam mauriņu. Svarīgi ļaut bērnam pašam organizēt un vadīt savu darbu, vecākiem tikai sniedzot nepieciešamo atbalstu un padomu. 

3. Iepirkties pašiem
Bērniem ļoti patīk, ja viņiem tiek dots atbildīgs uzdevums. Piemēram, veikalā iegādāties maizi vai pašam samaksāt par savu saldējumu. Vispirms jāsaprot, cik daudz naudas ir, un jāizpēta, ko var nopirkt, bet pēc tam pie kases jau var ļaut samaksāt un sagaidīt no pārdevēja atlikumu. Ar mazākiem bērniem pirms tam situāciju var izspēlēt mājās, rotaļājoties veikalos, lai pirmajā reizē īstā veikalā ir mazāks apjukums.

4. Kabatas naudas budžeta veidošana
Regulāra kabatasnauda ir lieliska iespēja bērnam mācīt naudas vērtību un ierādīt, kā to taupīt. Pat, ja dažkārt bērns šo naudu iztērē ļoti ātri un nesanāk atlikt plānotajam lielajam pirkumam, arī tā ir mācība – nākamajā nedēļā vai mēnesī viņš rīkosies apdomīgāk. Turklāt kopīgi ar bērnu var veidot arī viņa tēriņu un ienākumu dienasgrāmatu, kur pierakstīt tēriņus. Mēneša beigās šos ierakstus var kopīgi pārrunāt, lai saprastu, kā vēl var sakrāt kārotajai lietai
 
Šobrīd pieejamas arī dažādas mobilās lietotnes, lai mācītu bērniem budžeta plānošanas pamata prasmes un krāšanas paradumus. Piemēram, vienkārša lietotne ir Bankaroo, kas ir gluži kā pirmā virtuālā banka bērnam, lai mācītos uzkrāt noteiktiem mērķiem un plānot budžetu. Savukārt FamZoo ļauj sekot līdzi darāmajiem darbiņiem, ienākumiem un citām aktivitātēm.

5. Būt labam piemēram
Vecākiem jāpārdomā, vai paši spēj uzstādīt ilgtermiņa krāšanas plānus un pieturēties pie tiem, kā arī investēt nākotnē, lai būtu labs piemērs bērniem. Un galvenais – par šīm tēmām arī ir jārunā. Kopīgi definējot savus finanšu mērķus, pieturoties pie tiem un kā ģimene kopīgi cenšoties tos sasniegt, ieguvēji būs visi ģimenes locekļi. 

Papildu informācija: Inese Kronberga