Luminor pensiju ieguldījumu daļas vadītājs Tarass Buka

Pēc mēneša sākumā piedzīvotā krituma akciju tirgi septembra otrajā pusē tomēr ieraudzīja “pozitīvu gaismu”. Procentu likmju kritums un apmierinoša ekonomikas izaugsme pacēla ASV indeksus jaunos vēsturiskos augstumos. Vācijas akciju tirgus ignorēja auto rupniecības sektora vājo sniegumu un arī ir sasniedzis rekordaugstu līmeni. Kopš šī gada krituma Ķīnas tirgus ir spēcīgi atguvies, saņemot valsts atbalstu, kas vairākus gadus nebija piedzīvota.
 
Netrūka arī nozīmīgu notikumu obligāciju tirgū. ASV Valsts kases īstermiņa obligāciju ienesīgums samazinājās. Pēc vairāk nekā divu gadu pārtraukuma 10 gadu obligāciju ienesīgums pārsniedz 2 gadu obligāciju ienesīgumu. Ņemot vērā tirgus dalībnieku šā gada pārliecinošās prognozes par procentu likmju samazināšanu, ilgtermiņa likmes, kas tagad ir augstākas par īstermiņa likmēm, vairāk atspoguļo atgriešanos pie reālistiskākām gaidām, nevis lielākas bailes, ka inflācija ilgtermiņā būs ievērojami augstāka.

Akciju indeksi Septembris, % No gada sākuma, %
MSCI World 1,00 17,64
MSCI USA 1,28 20,08
MSCI Europe -0,44 11,62
MSCI Emerging markets 5,80 15,67
MSCI China 18,01 28,02
MSCI Japan 2,51 11,20
Akciju indeksi Septembris, % No gada sākuma, %
Bloomberg Global Aggregate 1,02 3,11
Bloomberg Pan-European Aggregate 1,22 2,77
Bloomberg Pan-European Government 1,28 1,96
Bloomberg Pan-European High Yield 1,05 7,00
Bloomberg Emerging Markets Sovereign + Quasi-Sovereign 1,71 6,69

Avots: Bloomberg (2024-09-30). Visi indeksi norādīti EUR valūtā.

Skatiens centrālo banku virzienā

Kā tika sagaidīts, septembrī Federālo rezervju sistēma (FRS) sāka samazināt procentu likmes. Pirmais šāds lēmums tika pie‘nemts 18. septembrī, kad FRS samazināja galveno procentu likmi par 50 bāzes punktiem līdz 4,75 procentiem. Galvenais vēstījums tirgus dalībniekiem ir tāds, ka pēc tik spēcīga monetārās politikas mīkstināšanas sākuma, tālāk tas varētu notikt mērenāk, un FRS locekļi vienprātīgi uzskata, ka ekonomikas izaugsme tiks saglabāta, lai sasniegtu gada inflāciju 2% apmērā.

Līdz ar lēmumu par procentu likmēm FRS dalījās arī ar nedaudz pesimistiskākām makroekonomiskajām prognozēm. Šogad FRS samazināja ASV IKP pieauguma trajektoriju no 2,1% līdz 2%, vienlaikus paaugstinot bezdarba līmeņa prognozes no 4% līdz 4,4%. Tikmēr infllācijas prognozes tika pārskatītas no 2,8% līdz 2,6%.

Eiropas Centrālā banka (ECB) samazināja noguldījumu galveno procentu likmi par 25 bāzes punktiem (līdz 3,50%) un prognozē, ka inflācija reģionā līdz nākamā gada beigām atgriezīsies 2% līmenī. No otras puses, ECB nesniedza norādes par turpmāku rīcību. Aplūkojot jaunākos S&P eirozonas iepirkumu vadītāju indeksa rādītājus, šķiet, ka ir nepieciešami spēcīgāki stimuli. 

Jauna stimulu pakete Ķīnā

Ķīnas tirgus, kas jau kādu laiku ticis aizmirsts, pievērsa sev uzmanību septembra beigās, kad Ķīnas valdība paziņoja par lielākajiem ekonomikas stimulēšanas pasākumiem kopš Covid-19 pandēmijas sākuma. Politbiroja izplatītais paziņojums izcēlās ar aicinājumu vēl vairāk mīkstināt monetāro politiku.

Ķīnas centrālā banka ir samazinājusi īstermiņa un viena gada starpbanku aizņēmumu likmes. Šim lēmumam sekoja arī banku rezervju prasību pazemināšana par 50 bāzes punktiem, kas sniegs atbalstu kreditēšanai, un samazinās procentu likmes mājokļu kredītiem. Vēlme iedvest jaunu dzīvību ilgstoši krīzē esošajā nekustamā īpašuma nozarē atspoguļojās arī pirmās iemaksas samazināšanā otrās mājas iegādei no 25% līdz 15% no pirkuma cenas.

Līdz ar izteiktāku impulsu valsts ekonomikas sildīšanai tika ieviesti arī jauni akciju tirgus stimulēšanas pasākumi. Institucionālie investori varēs izmantot swap (mijmaiņas) darījumus ar centrālo banku, kas ļaus iegādāties līdz 71 miljardam ASV dolāru vērtas vietējas akcijas. Biržā kotētajiem uzņēmumiem būs pieejams 113 miljardu ASV dolāru aizdevums no stabilizcijas fonda, lai atpirktu vietējās akcijas. Šī fonda lielums būtu aptuveni 1% no Ķīnas akciju tirgus vērtības.

Akciju tirgus ļoti pozitīvi reaģēja uz šādiem Ķīnas valdības centieniem. Septembra priekšpēdējā nedēļā Šanhajas CSI 300 indekss pieauga par gandrīz 16% (labākā nedēļa kopš 2008. gada), Honkongas Hang Seng pieauga par 13%, bet Nasdaq Golden Dragon China indekss, kas ietver ASV kotētas akcijas un ir pieejamāks ārvalstu investoriem, pieauga pat par 24 procentiem. No otras puses, Ķīnas akciju tirgum var būt grūti atgriezties pie pārliecinošas lgtermiņa augšupejošas tendences pieaugošās ģeopolitiskās spriedzes dēļ.

No pasaules tirgiem līdz vietējiem tirgiem

Luminor pensiju plāni piedalījās Latvijas 7 gadu termiņa emisijā, kurā valsts aizņēmās 600 miljonus ar 3,18% ienesīgumu. Pieprasījums pārsniedza piedāvājumu vairāk nekā 8 reizes un ļāva valstij aizņemties par 20 bāzes punktiem lētāk nekā sākotnēji paziņots. Vietējo obligāciju iegāde joprojām ir pievilcīga pensiju plāniem, jo tie piedāvāja gandrīz 120 bāzes punktu ienesīguma pieaugumu salīdzinājumā ar Vācijas valsts obligācijām.