Kas ir trīs pensiju līmeņi?

Latvijas pensiju sistēmu veido trīs pensiju līmeņi, papildinot vienam otru. To galvenā atšķirība ir valsts iesaiste katrā no šiem līmeņiem. Visvairāk valsts var ietekmēt pensiju 1. līmeni, 2. līmenī  svarīgāka ir pašas personas iesaistīšanās, savukārt pensiju 3. līmenī valsts atbildība ir parūpēties par labvēlīgiem nosacījumiem tiem cilvēkiem, kas tajā nolēmuši paši uzkrāt papildu līdzekļus vecumdienām.
Noskaties video par pensiju sistēmu šeit (avots: www.manapensija.lv)

Kā tu vari parūpēties, lai katrā no pensiju līmeņiem tev ir pietiekoši liels uzkrājums?

Uzkrājums gan pirmajā, gan otrajā pensiju līmenī veidojas no tavām sociālajām iemaksām, jeb no nodokļu iemaksām, kas veikti no ienākumiem. Tātad, jo agrāk uzsāksi darba gaitas, jo ilgāks būs tavs darba stāžs, tai skaitā periods, kurā tiek veiktas nodokļu iemaksas, kas būtiski var ietekmēt arī pensijas apjomu.  Jāņem vērā, ka atrodoties bērnu kopšanas atvaļinājumā, bezdarbnieka statusā vai ilgstoši slimojot, sociālās iemaksas tiek maksātās ievērojami mazākā apmērā un pirms pensijas vecuma būs svarīgi, kāds ir bijis vidējais atalgojums darba dzīves laikā. Tāpēc ir ļoti svarīgi, kāda ir tava profesionālā attīstība, kāda ir tava veselība, cik labi spēj pārvaldīt savas finanses – tas viss jau šodien ietekmē tavu pensijas apmēru.

Ja pensiju 1. līmeņa uzkrājumā iemaksātos līdzekļus tu tieši nesaņem atpakaļ savā pensijā, jo reālā nauda tiek izmaksāta šodienas pensionāriem, tad pensiju 2. līmeņa uzkrājums ir jau pavisam reāls. Pensijas daļa, kuru saņemsi no pensiju 2. līmeņa, ir atkarīga arī no tā, cik labi tika pārvaldīts tās un cik atbilstošu pensijas plānu esi izvēlējies – lai tas atbilstu gan tavam vecumam konkrētajā laika posmā, gan – vēlmei uzņemties riskus. Turklāt no šī gada pensiju 2. līmeņa aktīvi ir mantojami, tātad tie var daļēji kalpot arī kā dzīvības apdrošināšana tavu tuvinieku aizsardzībai neparedzētos gadījumos.

Pensiju 3. līmenis jau ir pilnīgi tavās rokās, un atkarīgs no vēlmes baudīt patīkamākas vecumdienas, nekā tās būs tikai ar valsts atbalstu. Šis uzkrājums ir atkarīgs tikai un vienīgi no tava vēlamā mērķa un šodienas iespējām. Iemaksas pensiju 3. līmenī ir brīvprātīgas un var tikt veiktas gan individuāli, gan arī iesaistoties darba devējam.  Pensiju 3. līmeņa uzkrājums, gluži tāpat kā pensiju 2. līmeņa līdzekļi, tiek ieguldīti finanšu instrumentos, kas ilgtermiņā ļauj ievērojami palielināt to apjomu.

Piemēram, ja tev šodien ir 40 gadi un tu velētos, lai, aizejot pensijā, tavs uzkrājums būtu ap 100 tūkstošiem eiro, tad ik mēnesi pensiju 3. līmenī būtu jāiegulda ap 200 eiro ar vidējo gada ienesīgumu 4 %. Ja vidējais ienesīgums ir 2,5 %, tad tie jau būtu 250 eiro mēnesī, kas jāiegulda. Bet, ja tev ir 50 gadi un tu tikai tagad sāc krāt, tad, lai sasniegtu 100 tūkstošu eiro līdz 65 gadiem, pat ar 4 % ienesīgumu tev ik mēnesi vajadzēs atlikt vismaz 450-500 eiro. Likumsakarība ir vienkārša – jo ātrāk sāksi krāt, jo mazākas summas būs jāatliek ik mēnesi, lai sasniegtu pensijas uzkrājuma mērķi.

Ja vēlies labāk izprast, kāds pensijas apmērs tevi sagaida nākotnē un ko vari darīt jau tagad, lai baudītu patīkamas vecumdienas, piesakies konsultācijai ar Luminor konsultantu šeit un mēs palīdzēsim tev izvēlēties vispiemērotāko uzkrājumu risinājumu.