Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Piekrīti sīkdatņu izmantošanai!
Ražošana bremzē, bet šī gada laikā situācija pamazām uzlabosies
Latvijas rūpniecība ir aizvadījusi sarežģītāko periodu kopš 2009. gada, bet nākotnes izredzes atkal sākušas uzlaboties. Kopumā pērn apstrādes rūpniecības izlaide samazinājās par 0.1%. Rubļa vērtības kritums ir nepārprotami ietekmējis pārtikas pārstrādi, kas pērno gadu sāka ļoti braši, bet decembrī bija kritums gada griezumā par 7%. Izlaide no Krievijas tirgus visvairāk atkarīgajās nozarēs — zivju un piena pārstrādē samazinājās pat par 14%. Lielisks gads kopumā bijis kokapstrādei, bet, tuvojoties gada beigām, izaugsme piebremzējās. Par iespējamu atslābumu nozare jau brīdināja saistībā ar gaidāmo cenu korekciju. Decembris bija vienīgais mēnesis pērn, kad izlaide gada griezumā saruka, papildus faktors varētu būt ugunsgrēks vienā no vadošajiem uzņēmumiem. Metālapstrādes un mašīnbūves kopējos skaitļus ietekmēja Liepājas Metalurga darba atjaunošanas kavēšanās, taču tagad šī nozaru grupa ir patiešām „nobriedusi” spēcīgam izrāvienam.
Runājot par izredzēm 2015. gadā, tās dažādās nozarēs krasi ļoti atšķirīgas. Lai izvērtētu gaidāmo nozares dinamiku kopumā, svarīgi ņemt vērā gan nozares lielumu, gan tās attīstības izredzes. Tāpēc skats atkal vēršas pret „metāliskajām” nozarēm, kuru apjomi ir lieli un potenciālā pieauguma temps — labs. To vispārliecinošāk var teikt par metālu ražošanu un metālapstrādi, lielāka nenoteiktība, bet arī ar cerības pieskaņu saistīta ar mašīnbūvi. Attīstību virzīs jaudu palielināšana — esošu ražotņu paplašināšana vai darbības atjaunošana, un jauno projektu darbības uzsākšana.
Ļoti nevienmērīgs gada laikā varētu būt pārtikas pārstrādes sniegums. Gada sākums tiks pavadīts mīnusu zīmē, taču cāļi tiks skaitīti rudenī, kad rezultātus dos jaunu tirgu meklēšana un atrašana. Ticams ir naftas cenu kāpums un līdz ar to pirktspējas pieaugums Krievijā, kā arī tirdzniecības sankciju mazināšana vai atcelšana. Tāpēc nozarei ir cerības atgriezties pie diezgan strauja kāpuma, kāds bija pērnā gada sākumā. Šai nozarei svarīgs ir arī iekšējais tirgus, kur priekšnosacījumi patēriņa kāpumam ir diezgan labi, jo satricinājumi ārējos tirgus tieši skar vien ļoti nelielu daļu strādājošo, bet algu pieaugums turpinās.
Atšķirībā no aizvadītā gada, šoreiz lielas cerības nevar saistīt ar kokapstrādi. Kopumā nozares ietekme uz rūpniecības dinamiku visdrīzāk būs tuva neitrālai un var ievērojami atšķirties rezultāti naudas un apjomu izteiksmē, „reālajam” rezultātam esot labākam nekā apgrozījuma izmaiņām. Pozitīva ietekme būs jaudu palielināšanai, taču gan zāģmateriāliem, gan plātņu produktiem, gan granulām ir diezgan zemas cenas, pēdējām siltās ziemas dēļ. Krievijas rubļa devalvācijas dēļ šīs valsts ražotāji šobrīd cenšas „izspiest” maksimāli iespējamo eksporta apjomu, tirgū ļoti aktīvi arī zviedri.
Runājot par mazākajām nozarēm, prognožu bilance ir pozitīva. Gada sākumā joprojām gaidāma negatīva ietekme no vieglās rūpniecības, kas pamazām izzudīs. Stabila attīstība plānota nemetālisko minerālu ražošanā, lielā mērā pateicoties nozares līderim VSŠ. Veiktās investīcijas palielinās izlaide plastmasas produktu izlaidē, tā ir maz ievērota, taču diezgan nozīmīga nozare, gan dēļ tiešās ietekmes uz apjomiem, gan nozīmīguma citiem ražotājiem. Strauja attīstība joprojām gaidāma elektronikā, pateicoties nozares produktu un ražošanas jaudu dinamiskai attīstībai.
Kopumā rūpniecībai šogad gaidāms pieaugums, bet mērens, ar stipri atšķirīgiem rezultātiem gada sākumā un beigās. Domājams, ka šī gada laikā uzņemtais paātrinājums turpināsies 2016. gadā, kas, kā šobrīd izskatās, mūsu svarīgākajam eksporta sektoram būs ļoti labs. Taču līdz tam vēl jānodzīvo 11 mēneši, kas mūsdienās ekonomikā ir ļoti ilgs laiks.