• Inflācija turpina samazināties, bet joprojām ir pamats bažām
  • Krievijas rīcība rada pārtikas cenu inflācijas draudus
  • Ķīnas ekonomika ir palēninājusies
  • Ne visu tehnoloģiju uzņēmumu peļņas rādītāji iepriecina

Jūlijā finanšu tirgi novērtēja kārtējo ziņu vilni par inflācijas rādītāju samazināšanos un visai nevienmērīgo makroekonomisko situāciju pasaules ekonomikās. Attīstīto valstu akciju indekss MSCI World (EUR) ir pieaudzis par 3,29%, kamēr attīstības valstu akciju indekss MSCI Emerging Markets (EUR) palielinājās par 5,8%. Vienlaikus nedaudz ir pieaudzis arī obligāciju ienesīgums - ASV 10 gadu Valsts kases obligāciju ienesīgumam pieaugot līdz 3,95% (3,84% pirms mēneša), kamēr Vācijas 10 gadu Valsts kases obligāciju ienesīguma rādītājs bija 2,49% (salīdzinot ar 2,39% pirms mēneša).

Inflācija krītas

ASV turpina demonstrēt iepriecinošas inflācijas mazināšanās pazīmes. Mērot pēc patēriņa cenu indeksa (CPI), gada inflācija jūnijā palēninājās līdz 3%, kas ir zemāks rādītājs, nekā tirgus dalībnieku prognozētais (3,1%), strauji krītoties salīdzinājumā ar 4% pirms mēneša, un piedzīvojot iespaidīgu kritumu, salīdzinot ar 9,10% pagājušajā gadā. 3% inflācijas rādītājs iezīmē lēnāko cenu pieauguma tempu pasaules lielākajā ekonomikā kopš 2021. gada pavasara. ASV centrālā banka (FED) jūlija sanāksmē nolēma paaugstināt procentu likmes vēl par 0,25% līdz 5,25-5,50%. Daži tirgus dalībnieki uzskata, ka šis būs pēdējais procentu likmju paaugstinājums tuvākajā nākotnē. Nedaudz atšķirīgas ziņas nāca no Eirozonas, kur gada inflācijas rādītāji saglabājās nedaudz augstāki, nekā tirgus analītiķi gaidīja, sasniedzot 5,5% (pret prognozētajiem 5,4%). Jebkurā gadījumā arī Eirozonā reģistrētais inflācijas līmenis ir krietni zem 10,6%, kas tika sasniegts pērn. Arī Eiropas Centrālā banka (ECB) pacēla procentu likmes par 0,25% līdz 3,75% un neizslēdza iespēju to atkārtot nākamajā septembra sapulcē. Izvērtējot šos lēmumus, valūtu tirgi jūlijā ir bijuši diezgan dinamiski, EUR/USD valūtu pārim piedzīvojot svārstības diapazonā 1,09 - 1,12.

Atgriezušās bažas par pārtikas cenu inflāciju

Centrālo banku pārstāvji jau ilgāku laiku lauza galvu par saspīlējumiem darba tirgū (tādējādi radot spiedienu algu palielināšanai), spītīgajiem pamatinflācijas rādītājiem un citiem aspektiem. Savukārt, Krievijas lēmums jūlijā izstāties no ANO atbalstītā Ukrainas graudu eksporta darījuma var tikai paplašināt potenciālo ietekmējošo faktoru sarakstu inflācijas stāstā. Krievijas lēmums izstāties, tam sekojošie pasākumi graudu kuģu kustības ierobežošanai Melnajā jūrā un, visbeidzot, uzbrukumi graudu infrastruktūrai Ukrainas Melnās jūras ostās potenciāli var ierobežot Ukrainas graudu eksportu. Saspīlējumam pieaugot, kviešu cena Eiropā jūlijā (ar piegādi septembrī) pieauga par gandrīz 18%, taču vēlāk nedaudz samazinājās. Šādiem apstākļiem turpinoties, noteikti pieaugs spiediens, veicinot ar pārtiku saistītu preču cenu pieaugumu, tādējādi sagraujot līdz šim lielākoties veiksmīgo globālās inflācijas lejupejošo tendenci.

Kviešu cena (piegāde 2023. gada septembrī), EUR/t

Avots: Bloomberg

Ķīnas ekonomika bremzē

Tikmēr Ķīna, jaunattīstības tirgu flagmanis, ir demonstrējusi jaunas ekonomikas lejupslīdes pazīmes. Pateicoties zemākam ekonomiskās aktivitātes līmenim pagājušajā gadā (tobrīd ieviesto Covid-19 pasākumu iespaidā), gada ekonomikas izaugsme bija 6,3%, salīdzinot ar šo periodu pirms gada, kas ir krietni zemāks rādītājs nekā prognozētie 7,3%. Šāda situācija nepārsteidz, ņemot vērā eksporta kritumu par 8,3%, salīdzinot ar šo periodu pirms gada, ievērojami lēnāku mazumtirdzniecības izaugsmi (pieaugums tikai par 3,1%, salīdzinot ar 12,7% gada pieaugumu maijā), un gausu nekustamā īpašuma tirgu. Interesanti, ka šogad Ķīnas darba tirgū ienāks rekordliels augstskolu absolventu skaits (11,58 miljoni). Acīmredzami, ka šo jauniešu karjeras izredzes joprojām ir neskaidras, jo arī jauniešu bezdarba līmenis Ķīnā ir sasniedzis rekordaugstu 21,3% atzīmi (aptuveni divreiz vairāk nekā 2018. gadā un divreiz vairāk nekā šobrīd ASV). Lai gan šāds augsts jauniešu bezdarba līmenis faktiski ir pielīdzināms Dienvideiropas rādītājiem, Ķīnā tā ir jauna parādība, kas vēlreiz liecina par izaicinājumiem, kas nomāc valsts ekonomiku.

Ne visiem tehnoloģiju uzņēmumiem klājas lieliski

Šī gada akciju rallijs līdz šim ir ļoti lielā mērā balstījies uz tehnoloģiju uzņēmumu akcijām, pateicoties lielu ažiotāžu radījušām ieguldītāju gaidām saistībā ar Mākslīgo intelektu (MI). Peļņas sezonai ritot pilnā sparā, daudzi uzņēmumi ir spējuši attaisnot investoru cerības, lai gan ne bez vilšanās brīžiem. Taiwan Semiconductor Manufacturing company limited (TSMC) – lielākais mikroshēmu ražotājs pasaulē pēc tirgus vērtības – pazemināja savas prognozes 2023. gadam, jo šogad ar MI saistītais palielinātais pieprasījums var arī neatsvērt kopējo zemāko globālo pieprasījumu pēc mikroshēmām. Pateicoties ASV un Ķīnas saspīlējumam, ieguldītāji nebija pārāk lielā sajūsmā arī par citu nozīmīgu spēlētāju šajā MI stāstā – Nīderlandes ASML, kas ir pasaules vadošais spēlētājs pusvadītāju ražošanā. No investoru bažām neizbēga pat tādi tirgus mīluļi kā Tesla un Netflix. Pēc neapmierinošu rezultātu publicēšanas piedzīvojot strauju kritumu (attiecīgi -9,7% un -8,4%). Lai gan šādas epizodes ne vienmēr atspoguļo tendences visa tirgus mērogā, tās, visticamāk, liks investoriem nākotnē kļūt izvēlīgākiem attiecībā uz tehnoloģiju uzņēmumu nākotnes perspektīvām.

Tirgus novērtējums

Luminor investīciju komandas tirgus vērtējumā būtiskas izmaiņas nav notikušas, taču uzmanības centrā joprojām ir inflācijas dinamika un makroekonomiskā vide. Riska novērtējums joprojām ir salīdzinoši neitrāls, ņemot vērā pozitīvos un negatīvos faktorus, kas ietekmē finanšu tirgus.

Luminor ieguldījumu stratēģijas pozicionējums

ATRUNA

Brīdinājumi

  • Šī mārketinga komunikācija nav investīciju pētījumus un tā nav sagatavota atbilstoši standartiem, kas ir piemērojami neatkarīgam investīciju pētījumam.
  • Šī mārketinga komunikācija neierobežo un neaizliedz bankai vai kādam tās darbiniekam no veikt darbības pirms tās izplatīšanas.

Mārketinga komunikācijas izcelsme

Šī mārketinga komunikācija ir radīta Portfeļa pārvaldības daļā (turpmāk tekstā — PPD), Luminor Bank AS (reģ. Nr. 11315936, juridiskā adrese Liivalaia 45, 10145, Tallina, Igaunijas Republika, ko Latvijā pārstāv Luminor Bank AS Latvijas filiāle, reģ. Nr. 40203154352, adrese Skanstes iela 12, LV-1013, Rīga, turpmāk tekstā - Luminor), nodaļā. PPD nodarbojas ar diskrecionāras portfeļu pārvaldības pakalpojumu sniegšanu Luminor klientiem.

Uzraudzības iestāde

Luminor kā kredītiestādi uzrauga Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus. Turklāt Luminor uzrauga arī Eiropas Centrālā banka (ECB), kas šādu uzraudzību veic vienotā uzraudzības mehānisma ietvaros, ko veido ECB un valsts līmeņa atbildīgās iestādes (padomes regula (ES) 1024/2013 — regula par vienoto uzraudzības mehānismu). Ja vien šajā tekstā nav tieši norādīts pretējais, atsauce uz likumu normām nozīmē tās normas, kas ieviestas Latvijas Republikā.

Publikācijas saturs un avots

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis PPD informatīvos nolūkos. Luminor neuzskata šīs Komunikācijas saņēmējus par klientiem, un neuzņemas atbildību par tās satura lietošanu, kas var nebūt piemērots viņu personīgajām vajadzībām.

PDD viedokļi var atšķirties no Luminor Tirgus nodaļas sniegtajām rekomendācijām vai viedokļiem. Parasti iemesls var būt atšķirīgu investīciju periodu, kuros izmanto specifiskas metodoloģijas, ņemot vērā personīgos apstākļus, piemērojot konkrētus riska novērtējumus, portfeļa apsvērumus vai citus faktorus, rezultāts. Viedokļi, cenu mērķi un aprēķini ir balstīti uz vienu vai vairākām novērtējuma metodēm, piemēram, naudas plūsmas analīzi, daudzu vērtību izmantošanu, pamatā esošo tirgus kustību uzvedības tehnisko analīzi apvienojumā ar tirgus situācijas apsvērumiem, procentu likmes prognozēm, valūtas prognozēm un investēšanas periodu.

Luminor izmanto publiskus avotus, kas pēc tā uzskatiem ir uzticami, taču Luminor nav veicis neatkarīgu to pārbaudi. Luminor negarantē, neapliecina un nesola to precizitāti vai pilnīgumu. Visas investīcijas ir riskantas un tās var nest gan peļņu, gan zaudējumus.

Šī mārketinga komunikācija nav nedz piedāvājums, nedz reklāmpiedāvājums spēkā esošo likumu izpratnē. Investīciju lēmums saistībā ar finanšu instrumentu, finanšu produktu vai investēšanu (turpmāk tekstā — “produkts”) ir jāpieņem, vadoties pēc apstiprināta, publicēta reklāmpiedāvājuma vai pilnīgas aplūkojamā produkta dokumentācijas, vadoties pēc šī dokumenta. Nedz šis dokuments, nedz kāda no tā sastāvdaļām nevar tikt uzskatīta par līguma vai apņemšanās pamatu. Šis dokuments neaizstāj nepieciešamu padomu par finanšu instrumenta, finanšu produkta pirkšanu vai pārdošanu.

Šis nav padoms

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis Luminor PPD kā vispārīgu informāciju, un to nevar uzskatīt par investīciju lēmuma vienīgo pamatu. Tā nav uzskatāma par personīgu ieteikumu attiecībā uz konkrētiem finanšu instrumentiem vai stratēģijām. Luminor neuzņemas atbildību par to, kā mārketinga komunikācijas satura saņēmēji to izmanto.

Ja šī mārketinga komunikācija ietver rekomendācijas, tās nav uzskatāmas par objektīvu vai neatkarīgu tajā aplūkoto jautājumu skaidrojumu. Šis dokuments nav uzskatāms par personīgo investīciju padomu, un tajā nav ņemti vērā individuālie tā saņēmēju finanšu apstākļi vai mērķi. Šeit aplūkotie vērtspapīri vai citi finanšu instrumenti var nebūt piemēroti visiem investoriem. Investors uzņemas visus zaudējumu riskus saistībā ar investīciju. Luminor iesaka investoriem neatkarīgi novērtēt katru emitentu, vērtspapīru vai instrumentu, kas šeit aplūkots, un konsultēties ar neatkarīgiem padomdevējiem, ja, viņuprāt, tas ir nepieciešams.

Šajā dokumentā iekļautā informācija nav uzskatāma par padomu saistībā ar nodokļu sekām, ko rada konkrēts investīciju lēmums. Šeit nav sniegts izmaksu un maksu novērtējums attiecībā uz konkrētiem investīciju produktiem. Katram investoram ir pašam jānovērtē nodokļu un citas sava ieguldījuma finansiālais priekšrocības un vājās vietas.

Informācija par risku

Risks, kas saistīts ar ieguldīšanu konkrētos finanšu instrumentos, tostarp tajos, kas minēti šajos dokumentos, kopumā ir augsts, jo to tirgus vērtību ietekmē daudz dažādi faktori. Investīcijas vērtība un tās ienākumi var katru dienu mainīties svarīgu ekonomisko tirgus izmaiņu (tostarp tirgus likviditātes izmaiņu) dēļ. Šeit iekļautās informācijas nolūks nav prognozēt faktiskos rezultātus, kas var būtiski atšķirties no šeit atspoguļotajiem. Pagātnes rādītāji ne obligāti liecina par nākotnē sagaidāmajiem rādītājiem. Izpētot atsevišķus finanšu instrumentus, investors var zaudēt visus vai daļu savu ieguldījumu.

Svarīga informācija par risku saistībā ar investīciju produktiem un investīciju pakalpojumiem ir pieejama šeit.

Interešu konflikti

Lai izvairītos no potenciāliem interešu konfliktiem, kā arī pārvaldītu personīgo konta darbības un/vai iekšējo tirdzniecību?, Luminor darbiniekiem ir jāievēro iekšējos noteikumus par saprātīgu ētikas kodeksu, nepublicētu pētījuma materiālu un personiskā konta darbību?. Iekšējie noteikumi ir sagatavoti atbilstoši spēkā esošajiem likumiem un attiecīgajiem rūpniecības standartiem. Luminor atlīdzības politika nerada saikni starp ienākumiem no kapitāla tirgu aktivitāti un atsevišķo darbinieku atlīdzību.

Mārketinga komunikācijas pieejamība nav saistīta ar veikto darbību summu vai to apjomu.

Šis materiāls ir sagatavots atbilstoši Luminor interešu konfliktu politikai, ko var aplūkot šeit.

Izplatīšana

Šo mārketinga komunikāciju nedrīkst nodot vai izplatīt Amerikas Savienotajās Valstīs vai Kanādā vai to teritorijās vai piederošajās teritorijās, un to nedrīkst nodot ASV vai Kanādā dzīvojošai personai. Dokumentu nedrīkst dublēt, reproducēt un (vai) izplatīt bez Luminor iepriekšējas rakstiskas piekrišanas.