Aptaujā noskaidrots, ka 42% Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu plāno šī gada laikā pieņemt jaunus darbiniekus, savukārt trešdaļa jeb 32% vēl nav pieņēmuši lēmumu. Visbiežāk darbiniekus plāno meklēt tādās jomās kā klientu apkalpošana, tirdzniecība (39%), tehniskais personāls (30%) un ražošana (23%), mārketings un sabiedriskās attiecības (12%). Lielākā daļa uzņēmumu – 70% – labprātāk izvēlas vietējo darbaspēku un plāno pieņemt darbā Latvijas iedzīvotājus, kamēr 22% ir atvērti gan vietējo, gan ārvalstu darbinieku piesaistei.

“Darba tirgus dinamika pēdējos gados ir strauji mainījusies, un uzņēmumi saskaras ar lielāku konkurenci. Ir būtiski domāt par to, kā piesaistīt un noturēt talantīgus darbiniekus. Viena no pieejām ir ieguldīt darbinieku apmācībā un attīstībā. Tas ne tikai uzlabo darbinieku kvalifikāciju, bet arī veido uzticību uzņēmumam un paaugstina tā atpazīstamību darba tirgū. Nozīmīga ir arī darbinieku motivēšana, bonusi un labumi, kā piemēram, veselības apdrošināšana, dažādas kompensācijas. Novērojam, ka pēdējos gados arvien vairāk darba devēju izvēlas segt iemaksas pensiju 3. līmenī savu darbinieku labā. Šāds papildu ieguvums nākotnē varētu kļūt par nozīmīgu priekšrocību darba devēju konkurencē, cenšoties piesaistīt un noturēt talantīgus speciālistus," skaidro Edgars Pīlips, Luminor bankas Personāla un kultūras vadītājs. 

Darbinieku pieejamības trūkums izjūtams gan reģionos, gan Rīgā, kur potenciālo darbinieku skaits bieži vien ir mazāks. Nodarbinātības valsts aģentūras apkopotā statistika* norāda, ka pašreizējais bezdarba līmenis valstī ir 5%, un tas visvairāk skar Latgali. Rīgā, kur koncentrējas liels skaits aktīvu uzņēmumu, pieprasījums pēc darbiniekiem ir ievērojami lielāks. Savukārt Latgalē augstais bezdarba līmenis, iespējams, norāda uz kvalificētu speciālistu trūkumu šajā reģionā.

*Luminor bankas aptauja veikta 2024. gada novembrī sadarbībā ar pētījumu aģentūru Norstat, kopumā aptaujājot 750 mazos un vidējos uzņēmumus Baltijā, kuros darbinieku skaits nepārsniedz 249 cilvēkus.
*NVA veiktā statistika par bezdarba līmeni Latvijā, 2024. gads.

Uzņēmuma uzkrājumu programma darbiniekiem