26.07.2023.

Modernas automātiskās laistīšanas sistēmas dārzā vairs nav modes lieta, bet gan racionāls risinājums ūdens un laika resursu organizēšanai un taupīšanai. Kas ne mazāk svarīgi - šādas sistēmas kļūst finansiāli pieejamas un tās var vienkārši uzstādīt mājās pašu spēkiem. 

Šajā sezonā laikam nevienu nebūs jāpārliecina par to, cik daudz laika un ūdens resursus mēs iztērējām, lai dārzs nenomirtu jau maijā. Arī jūnijā un jūlijā turpinājām cīnīties ar ilgstošu sausuma periodu un dārza apūdeņošana bija galvenais izaicinājums arī mūsu jaunizveidotajā virtuves dārzā. 

Gan ūdens, gan laika resursi dārza apgādei ir ierobežoti. Dienas laikā lielākoties ir ļoti karsts un intensīvi saulains laiks, un augu laistīšana šādos apstākļos nodara būtisku kaitējumu augu lapojumam. Ūdens un saules ietekmē augu lapas nodeg, bet vakara un nakts stundās ir ierobežoti mūsu laika resursi, lai veldzētu visu dārzu pietiekošā apjomā. 

Šī gada netipiskie laikapstākļi strauji mainīja mūsu prioritāšu sarakstu. Laiku un finanses, mūsu bezgalīgo darbu sarakstā, automātiskās ūdens laistīšanas sistēmas ierīkošanai izbrīvējām ārpus kārtas.

Mūsu ieguvumi no automātiskās pilienu laistīšanas sistēmas

  • Laistīšanas procesos vairs netiks tērēti cilvēka laika resursi, kas, mūsuprāt, ir viens no lielākajiem ieguvumiem.
  • Sistēma konkrētās zonās automātiski pievadīs noteiktu ūdens daudzumu, vadoties pēc mainīgajiem apstākļiem - saules, nokrišņiem un vēja. Visi šie apstākļi tieši ietekmē augsnes mitruma izmaiņas. To mums, aizņemtajā dienas ritmā, palīdzēs noteikt un pārraudzīt Gardena augsnes mitruma sensors, kas ļauj sekot līdzi mitruma mērījuma datiem. Tagad precīzi zināsim, cik liels mitrums ir augsnē un cik ilgi tas tur saglabājas. Mitruma un augsnes temperatūras, kā arī  iepriekšējo  datu uzskaite ir pārskatāma aplikācijas grafikā. 
  • Netiks traumēti un aplauzti augi, manuāli organizējot ūdens cauruli. Pilienu sistēma iebūvēta katrā dobē atsevišķi, nelielās caurulītes fiziski netraucēs augu normālai attīstībai. Caurulītes ir viegli izvietojamas dažādos veidos un piestiprināmas ar zemes adatām.
  • Pilienu sistēmas priekšrocība ir ūdens pievadīšana tieši uz auga saknēm un augsnes virsējās kārtas. Apsmidzinātu augu lapas saulainā laikā var apdegt, kas būtiski ierobežo vēlamo laistīšanas laika posmu. Pilienu sistēma ļauj augus laistīt jebkurā diennakts laikā.

  • Pilienu sistēma augsni mitrina pakāpeniski un mēreni, tā novērš risku izskalot augu saknes, kas nereti ir redzams, kad mūsu bērniem tiek uzticēti dārza laistīšanas darbi. Šis ir sevišķi svarīgi jauniestādītiem augiem. 
  • Apūdeņošanas zonas ir stingri kontrolētas, un ūdens netiek izlietots zonās, kur tas nav nepieciešams, piemēram, dārza ejā un taciņās, kas būtiski samazina ūdens patēriņu.
  • Dārza paaugstinātie koka karkasa ietvari saglabās savu vizuālo izskatu un netiks bojāti. Manuāli laistot tiek nevajadzīgi mitrināti koka karkasi, kā arī dzelzs nogulsnes uz tiem atstāja neglītus dzeltenbrūnus nosēdumus, kas būtiski pasliktināja estētisko dārza kopskatu. 

Automātiskās pilienu laistīšanas sistēmas tehniskais apraksts mūsu virtuves dārzā

  • Apakšzemes ūdens cauruļu tīkls no ūdens ieguves vietas uz virtuves dārza zonu
    - izmantotas 32 mm un 25 mm diametra cietās ūdens caurules ar savienojumiem atzaros.
  • 2. Ūdens sadales stacija virtuves dārzā:
    - koka dēļu ietvars;
    - 2 ūdens ventiļi - vienam pieslēgts Gardena automātiskais Smart ūdens padevējs, otrs piemērots manuālai ūdens paņemšanas vietai, kurai pēc vajadzības var pievienot arī mīksto ūdens cauruli lielākiem dārza apkopes darbiem (oranžērijas mazgāšanai, bērnu ūdens rotaļām smilšu kastē).
  • Gardena automātiskais Smart ūdens padevējs ir savienots pārī ar Gardena augsnes mitruma sensoru un gateway (rūteri). Šis komplekts ļauj mums visu apūdeņošanas sistēmu kontrolēt attālināti, izmantojot aplikāciju telefonā vai viedo asistentu mājas (Google Nest Hub).
  • Gardena automātiskajam palaidējam iespējamas dažādas laistīšanas grafiku variācijas:
    - manuāla ūdens palaišana no iekārtas vai aplikācijas;
    - individuāls, pašu noteikts laistīšanas grafiks;
    - automātika pati, vadoties pēc mitruma sensora datiem vai laikapstākļu prognozes, optimizē laistīšana grafiku.
  • Mikro pilienu laistīšanas sistēma katrā paaugstinātajā dobē. Atsevišķās sistēmas ļaus pieslēgt un atslēgt laistīšanu izvēlētās zonās pēc vajadzības un pielāgot katram augu veidam vajadzīgo laistīšanas veidu - pilienu sistēma, mazi smidzinātāji vai pilinātāji individuāli katram augam atsevišķi:
    - 25 mm ūdens caurule ir pievadīta katrai paaugstinātās dobes kastei atsevišķi un izvadīta augsnes virsējā kārtā;
    - tai pievieno Gardena reduktoru ūdens spiediena samazināšanai līdz Microdrip paredzētajam spiedienam;
    - Gardena reduktoram pievieno 4,6 mm diametra caurulītes. Atsevišķās dobēs likām caurulītes ar iestrādātiem caurumiem pilināšanai, citas dobes aprīkojām ar 4,6 mm caurulēm, kurām uzstādīsim mazus ūdens izsmidzinātājus. Nākotnē tomātu dārzam plānojam pilienu laistīšanas sistēmu, kur ūdeni pievada katram augam atsevišķi;
    - caurules izvietojam dobes vēlamajā veidā (formā), tā lai visa augsne tiktu mitrināta (ūdens padeves solis pilienu sistēmai 30 cm, mazajiem smidzinātājiem var regulēt diametru no 10 līdz 40 cm un ar speciālu papildus cauruli izcelt šos smidzinātājus virs augiem - šis aktuāli gurķiem);
    - šīs sistēmas ļauj dažādot un pielāgot ūdens padeves arī atsevišķiem augiem:
    - caurules beigu galu noslēdz ar aizbāzni. 

Apūdeņošanas sistēmas izplānošana un piemērotāko risinājumu (produktu) pielāgošana mūsu dārzam paņēma visilgāko laiku. Uzmanīgi jālasa apraksti, kura izmēra caurulēm detaļas paredzētas. Bet uzstādīšana bija negaidīti saprotama un viegli montējama mājas apstākļos. Patīkami pārsteidza, ka visi gudrās sistēmas elementi aplikācijā savstarpēji viegli savienojās un mums nebija nekādu grūtību ar to palaišanu darbībā. 

Šī sistēma mūsu virtuves dārzam izmaksāja aptuveni 700 € bez uzstādīšanas izmaksām (dariet paši). Lielāko summas daļu sastādīja Gardena Smart automātikas komplekts ar bezvadu mitruma mērītāju un gateway ~290 €, kuram nākotnē paredzam pieslēgt citas dārza ierīces (zāliena robots, gudrās dārza rozetes). Sistēma nodrošina dažādu dārza ierīču savstarpēju draudzību. Pārējo elementu izmaksas atkarīgas no katra dārza izmēriem. Mums šķiet ērti, ka šādu projektu ir iespējams sadalīt kārtās un dārzu aprīkot pakāpeniski, padarot to finansiāli pieejamāku. 

Baudot šo iekārtu darbību vien nelielu brīdi jau secinām, ka mūsu ikdienas dārza rutīna ir atvieglota un sajūta, ka dārzā saimnieko profesionāls dārznieks, kurš visu kontrolē un veic procesus vadoties pēc konkrētiem datiem. Tas mums ļauj sajust, ka ne tikai mūsu ikdienā ir vairāk laika ražas baudīšanai, bet dārzā procesi notiek pareizāk un augi jūtās daudz labāk. Pavisam drīz ziņosim par mūsu virtuves dārza ražas apjomu pieaugumu. 

Lai izdodas arī Tev un tiekamies Instagram dobēs @grow.green.home