• Paziņojumi par palielinātiem fiskālajiem tēriņiem Eiropā
  • Tarifu nenoteiktība liek Federālo rezervju sistēmai ieņemt nogaidošu pozīciju
  • Zelts spīd tirdzniecības ierobežojumu un globālās nenoteiktības apstākļos

Marts nesa būtiskas izmaiņas globālajos tirgos. Zelta cena sasniedza rekorda līmeni, investoriem meklējot drošas iespējas nedrošā laikā un pieaugot bažām par ASV tirdzniecības politiku un globālajiem saspīlējumiem. Eiropas valstu valdības ir paziņojušas par būtiskiem tēriņu plāniem aizsardzības jomā, demonstrējot pāreju uz lielāku kontroli pār savu drošību, ASV atbalstam potenciāli samazinoties. Vienlaikus ASV Federālo rezervju sistēmas piesardzīgie lēmumi atspoguļo bažas par lēnāku izaugsmi un pieaugošu inflāciju, saglabājot nedrošību tirgos.

Šo faktoru rezultātā attīstīto tirgu akciju vērtība (ko mēra MSCI World indekss EUR valūtā) ir nokritusies par 8.01%, savukārt attīstības tirgu akciju vērtība (ko mēra MSCI Emerging Markets indekss EUR valūtā) ir samazinājusies par 3.13%. Šajā pašā laika posmā 10 gadu ASV Valsts kases obligāciju ienesīgums saglabājies relatīvi stabils, svārstoties ap 4.2%, būtiski nemainoties no 4.23% pirms mēneša, savukārt Vācijas 10 gadu Valsts kases obligāciju ienesīgums pieaugalīdz 2.73 % no 2.39 % pirms mēneša.

ES plāno palielināt tēriņus aizsardzības jomā

Martā Eiropas valstu valdības atklāja ambiciozus tēriņu plānus, lai stiprinātu aizsardzību. Eiropas Komisija iepazīstināja ar programmu “ReArm Europe”, kuras ietvaros aizsardzībā tiks ieguldīti 800 miljardi eiro. Tādas valstis kā Vācija un Apvienotā Karaliste sekoja ar palielinātiem budžetiem aizsardzībai. Šīs iniciatīvas atspoguļo Eiropas vēlmi uzņemties lielāku atbildību par savu drošību, reaģējot uz potenciāli samazinātu ASV iesaisti. Prezidenta Trampa nesenais lēmums apturēt militāro palīdzību Ukrainai un viņa aicinājumi Eiropai pašai tikt galā ar savu drošību ir piespieduši Eiropas valstis palielināt militāros tēriņus. Šī pārmaiņa ir ietekmējusi arī globālo aizsardzības nozari, tā kā tādi ASV uzņēmumi kā “Lockheed Martin” saskārās ar vairākiem izaicinājumiem attiecībā uz uzņēmējdarbības modeli, kas, savukārt, izraisīja akciju cenu kritumu. No otras puses, tādi aizsardzības uzņēmumi kā “Rheinmetall” AG, “BAE Systems” PLC un “Thales” SA piedzīvo uzplaukumu, ko veicina paaugstinātas gaidas attiecībā uz militārā aprīkojuma pieprasījumu saistībā ar palielinātajiem budžetiem.

1. diagramma. Select STOXX Europe Aerospace & Defense ETF (USD)

Avots: Investing.com

Ekonomiskās izaugsmes bažas un FED nesenā sanāksme

Korekcija S&P 500, kas iezīmēja pirmo 10% kritumu kopš 2023. gada, atspoguļo tirgus pieaugošo sensitivitāti attiecībā uz ekonomisko nenoteiktību. Marta tikšanās laikā Fed saglabāja procentu likmes 4,25 %–4,50 % līmenī un pārskatīja savu IKP izaugsmes prognozi, to pazeminot no 2,1% uz 1,7%, signalizējot par pieticīgāku ekonomisko impulsu nākotnē. Šīs korekcijas kopā ar inflācijas pieaugumu līdz 2,8% — daļēji tarifu dēļ — veicināja investoru bažas. Lai gan Federālo rezervju sistēma paziņoja par lēnāku valsts obligāciju portfeļa samazināšanas tempu, lai uzlabotu likviditāti, šis solis sniedza ierobežotu optimismu, jo vēl joprojām saglabājas plašāki jautājumi par izaugsmi. Šis ekonomiskais fons kopā ar tarifu radītu jaunu spiedienu un patēriņa tēriņu palēnināšanos, ir pastiprinājusi investoru satraukumu, ko atspoguļo paaugstināts svārstīgums akciju un obligāciju tirgos. Fed piesardzīgā pieeja izceļ sarežģītību inflācijas pārvaldībā vienlaikus cenšoties veicināt izaugsmi. Šie jautājumi turpina ietekmēt tirgus tendences un rada svārstības aktīvu cenās.

2.diagramma. S&P 500 indekss

Avots: Investing.com

Dārgmetāli un patēriņa preces

Martā zelta cena sasniedza rekordaugstu līmeni, investoriem meklējot drošus aktīvus pieaugošas nenoteiktības apstākļos. Šo tendenci veicināja bažas par ASV tirdzniecības politiku, tostarp Trampa administrācijas ieviestajiem tarifiem tērauda un alumīnija tirdzniecībai, kas saasināja spriedzi ar sabiedrotajiem un radīja satraukumu par ietekmi uz pasaules ekonomikas izaugsmi. Vienlaikus arī plašāks preču tirgus piedzīvoja nozīmīgu aktivitāti, vara cenām pieaugot saistībā ar spēcīgu pieprasījumu, jo tirgotāji rīkojās, lai nodrošinātu piegādes pirms iespējamiem ASV piemērotajiem metāla tarifiem. Nozīme ir arī plašākām makroekonomiskajām tendencēm. Paredzamais pieprasījums no Vācijas lielākajiem infrastruktūras un militārajiem projektiem, kā arī ekonomiskais atbalsts Ķīnā, veicina optimismu par metālu tirgus perspektīvām. Šīs izmaiņas rāda, kā globālās tirdzniecības politikas un ekonomiskie izaicinājumi veido investoru lēmumus un tirgus tendences.

Tirgus pārskats

Marts atnesa virkni izmaiņu globālajos tirgos, reģioniem pielāgojoties mainīgajiem ekonomiskajiem un politiskajiem apstākļiem. Eiropā palielinātie izdevumu plāni aizsardzībai atspoguļoja centienus pēc lielākas neatkarības, kas stiprināja investoru pārliecību. Savukārt ASV Federālo rezervju piesardzīgā pieeja procentu likmēm un lēnākas izaugsmes prognozes uzsvēra bažas par inflāciju un ekonomikas tempu. Kopumā tirgus virzību ietekmēja nepārtraukti ģeopolitiski izaicinājumi un jauni politikas virzieni, kas saglabāja investoru modrību nenoteiktajā globālajā vidē.

ATRUNA

Brīdinājumi

  • Šī mārketinga komunikācija nav investīciju pētījumus un tā nav sagatavota atbilstoši standartiem, kas ir piemērojami neatkarīgam investīciju pētījumam.
  • Šī mārketinga komunikācija neierobežo un neaizliedz bankai vai kādam tās darbiniekam no veikt darbības pirms tās izplatīšanas.

Mārketinga komunikācijas izcelsme

Šī mārketinga komunikācija ir radīta Portfeļa pārvaldības daļā (turpmāk tekstā — PPD), Luminor Bank AS (reģ. Nr. 11315936, juridiskā adrese Liivalaia 45, 10145, Tallina, Igaunijas Republika, ko Latvijā pārstāv Luminor Bank AS Latvijas filiāle, reģ. Nr. 40203154352, adrese Skanstes iela 12, LV-1013, Rīga, turpmāk tekstā - Luminor), nodaļā. PPD nodarbojas ar diskrecionāras portfeļu pārvaldības pakalpojumu sniegšanu Luminor klientiem.

Uzraudzības iestāde

Luminor kā kredītiestādi uzrauga Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus. Turklāt Luminor uzrauga arī Eiropas Centrālā banka (ECB), kas šādu uzraudzību veic vienotā uzraudzības mehānisma ietvaros, ko veido ECB un valsts līmeņa atbildīgās iestādes (padomes regula (ES) 1024/2013 — regula par vienoto uzraudzības mehānismu). Ja vien šajā tekstā nav tieši norādīts pretējais, atsauce uz likumu normām nozīmē tās normas, kas ieviestas Latvijas Republikā.

Publikācijas saturs un avots

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis PPD informatīvos nolūkos. Luminor neuzskata šīs Komunikācijas saņēmējus par klientiem, un neuzņemas atbildību par tās satura lietošanu, kas var nebūt piemērots viņu personīgajām vajadzībām.

PDD viedokļi var atšķirties no Luminor Tirgus nodaļas sniegtajām rekomendācijām vai viedokļiem. Parasti iemesls var būt atšķirīgu investīciju periodu, kuros izmanto specifiskas metodoloģijas, ņemot vērā personīgos apstākļus, piemērojot konkrētus riska novērtējumus, portfeļa apsvērumus vai citus faktorus, rezultāts. Viedokļi, cenu mērķi un aprēķini ir balstīti uz vienu vai vairākām novērtējuma metodēm, piemēram, naudas plūsmas analīzi, daudzu vērtību izmantošanu, pamatā esošo tirgus kustību uzvedības tehnisko analīzi apvienojumā ar tirgus situācijas apsvērumiem, procentu likmes prognozēm, valūtas prognozēm un investēšanas periodu.

Luminor izmanto publiskus avotus, kas pēc tā uzskatiem ir uzticami, taču Luminor nav veicis neatkarīgu to pārbaudi. Luminor negarantē, neapliecina un nesola to precizitāti vai pilnīgumu. Visas investīcijas ir riskantas un tās var nest gan peļņu, gan zaudējumus.

Šī mārketinga komunikācija nav nedz piedāvājums, nedz reklāmpiedāvājums spēkā esošo likumu izpratnē. Investīciju lēmums saistībā ar finanšu instrumentu, finanšu produktu vai investēšanu (turpmāk tekstā — “produkts”) ir jāpieņem, vadoties pēc apstiprināta, publicēta reklāmpiedāvājuma vai pilnīgas aplūkojamā produkta dokumentācijas, vadoties pēc šī dokumenta. Nedz šis dokuments, nedz kāda no tā sastāvdaļām nevar tikt uzskatīta par līguma vai apņemšanās pamatu. Šis dokuments neaizstāj nepieciešamu padomu par finanšu instrumenta, finanšu produkta pirkšanu vai pārdošanu.

Šis nav padoms

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis Luminor PPD kā vispārīgu informāciju, un to nevar uzskatīt par investīciju lēmuma vienīgo pamatu. Tā nav uzskatāma par personīgu ieteikumu attiecībā uz konkrētiem finanšu instrumentiem vai stratēģijām. Luminor neuzņemas atbildību par to, kā mārketinga komunikācijas satura saņēmēji to izmanto.

Ja šī mārketinga komunikācija ietver rekomendācijas, tās nav uzskatāmas par objektīvu vai neatkarīgu tajā aplūkoto jautājumu skaidrojumu. Šis dokuments nav uzskatāms par personīgo investīciju padomu, un tajā nav ņemti vērā individuālie tā saņēmēju finanšu apstākļi vai mērķi. Šeit aplūkotie vērtspapīri vai citi finanšu instrumenti var nebūt piemēroti visiem investoriem. Investors uzņemas visus zaudējumu riskus saistībā ar investīciju. Luminor iesaka investoriem neatkarīgi novērtēt katru emitentu, vērtspapīru vai instrumentu, kas šeit aplūkots, un konsultēties ar neatkarīgiem padomdevējiem, ja, viņuprāt, tas ir nepieciešams.

Šajā dokumentā iekļautā informācija nav uzskatāma par padomu saistībā ar nodokļu sekām, ko rada konkrēts investīciju lēmums. Šeit nav sniegts izmaksu un maksu novērtējums attiecībā uz konkrētiem investīciju produktiem. Katram investoram ir pašam jānovērtē nodokļu un citas sava ieguldījuma finansiālais priekšrocības un vājās vietas.

Informācija par risku

Risks, kas saistīts ar ieguldīšanu konkrētos finanšu instrumentos, tostarp tajos, kas minēti šajos dokumentos, kopumā ir augsts, jo to tirgus vērtību ietekmē daudz dažādi faktori. Investīcijas vērtība un tās ienākumi var katru dienu mainīties svarīgu ekonomisko tirgus izmaiņu (tostarp tirgus likviditātes izmaiņu) dēļ. Šeit iekļautās informācijas nolūks nav prognozēt faktiskos rezultātus, kas var būtiski atšķirties no šeit atspoguļotajiem. Pagātnes rādītāji ne obligāti liecina par nākotnē sagaidāmajiem rādītājiem. Izpētot atsevišķus finanšu instrumentus, investors var zaudēt visus vai daļu savu ieguldījumu.

Svarīga informācija par risku saistībā ar investīciju produktiem un investīciju pakalpojumiem ir pieejama šeit.

Interešu konflikti

Lai izvairītos no potenciāliem interešu konfliktiem, kā arī pārvaldītu personīgo konta darbības un/vai iekšējo tirdzniecību?, Luminor darbiniekiem ir jāievēro iekšējos noteikumus par saprātīgu ētikas kodeksu, nepublicētu pētījuma materiālu un personiskā konta darbību?. Iekšējie noteikumi ir sagatavoti atbilstoši spēkā esošajiem likumiem un attiecīgajiem rūpniecības standartiem. Luminor atlīdzības politika nerada saikni starp ienākumiem no kapitāla tirgu aktivitāti un atsevišķo darbinieku atlīdzību.

Mārketinga komunikācijas pieejamība nav saistīta ar veikto darbību summu vai to apjomu.

Šis materiāls ir sagatavots atbilstoši Luminor interešu konfliktu politikai, ko var aplūkot šeit.

Izplatīšana

Šo mārketinga komunikāciju nedrīkst nodot vai izplatīt Amerikas Savienotajās Valstīs vai Kanādā vai to teritorijās vai piederošajās teritorijās, un to nedrīkst nodot ASV vai Kanādā dzīvojošai personai. Dokumentu nedrīkst dublēt, reproducēt un (vai) izplatīt bez Luminor iepriekšējas rakstiskas piekrišanas.