Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Piekrīti sīkdatņu izmantošanai!
31.03.2022. Saules paneļi ir viens no veidiem, kā ne tikai ražot elektrību videi draudzīgā veidā, bet arī ietaupīt izdevumus par elektroenerģijas patēriņu. To izplatība Latvijā ar katru gadu pieaug – tos uzstāda gan uz privātmāju jumtiem, gan arī uz jauno projektu daudzdzīvokļu mājām. Tomēr joprojām pastāv dažādi mīti, kas rada jautājumus un neskaidrības. Šajā rakstā centīsimies tos lauzt!
Viens no populārākajiem mītiem saistībā ar saules enerģijas izmantošanu Latvijā ir tāds, ka Latvijā saule spīd ļoti reti. Daudzi uzskata, ka ziemā saules paneļi enerģiju neražo, savukārt pārējos gadalaikos saulaino dienu skaits nav pietiekams, lai nodrošinātu saules enerģijas pietiekamu atdevi.
Izrādās viss ir pretēji – vēsākā laikā saules paneļi darbojas ražīgāk. Protams, gada tumšākajos mēnešos saražotās enerģijas apmērs krītas, jo dienas ir īsākas, taču svarīgi atcerēties, ka enerģijas ražošanai nav nepieciešama pastāvīga saules gaisma. Enerģija tiek ražota no saules starojuma, kas līdz paneļiem nokļūst caur mākoņiem. Ziemas mēnešos, kad saražotais apjoms ir ap 10% no gada kopējā potenciāla, tas ir pietiekami, lai samazinātu elektrības kopējo rēķinu!
Lai gan pirmssākumos, kad parādījās saules paneļi, to cena bija augstāka, šobrīd, pateicoties konkurencei, samazinās arī saules enerģijas paneļu cena. Saules paneļu iegādes izmaksas ir līdzvērtīgā cenā ar mūsdienīgu apkures katlu. Vidēja izmēra privātmājai saules enerģijas sistēmas iegāde un uzstādīšana izmaksās apmēram 7000-9000 eiro. Šāds ieguldījums vidēji Latvijas mājsaimniecībās atmaksājas 8-12 gadu laikā. Labākajiem saules paneļiem tiek nodrošināta līdz pat 25 gadus ilga efektivitātes garantija, kas nozīmē, ka arī pēc šī laika saules paneļi saglabās vismaz 80% no savas jaudas.
Iegādājoties saules paneļus, cilvēki bieži vien domā, ka par tiem ilgtermiņā nav nepieciešams rūpēties. Lai pārliecinātos, ka saules enerģijas paneļi darbojas efektīvi, ieteicams reizi gadā pārbaudīt to darbības efektivitāti un apsekot to konstrukcijas. Tāpat ir būtiski arī regulāri pievērst uzmanību sistēmas paziņojumu ekrānam, laicīgi pamanot kļūmes.
Saules enerģijas paneļiem ir nepieciešams patstāvīgs pieslēgums pie elektrotīkla, kas nozīmē, ka, iegādājoties saules paneļus, no elektrotīkla atslēgties nebūs iespējams. Tiklīdz tiks pārtraukta strāvas padeve – saules enerģijas ražošana apstāsies. Tas neattiecas vienīgi uz hibrīdsistēmām, kurās enerģija tiek uzglabāta akumulatoros. Ir pieejamas arī no tīkla neatkarīgas sistēmas, taču tās ir paredzētas tikai vietām, kur nav pieejams elektrotīkls, kā arī tās ir daudz dārgākas nekā ikdienas lietošanai paredzētie risinājumi.
Pirms saules paneļu iegādes ir svarīgi izvērtēt un prognozēt nepieciešamo sistēmas ražošanas jaudu, lai tā atbilstu tava mājokļa specifikai. Ir gadījumi, kad cilvēki uzstāda pārlieku lielas ražošanas jaudas ierīces, taču realitātē izmanto tikai pusi no saražotās enerģijas. Izvērtējot nepieciešamās jaudas apmēru, ir būtiski pievērst uzmanību tam, kur atradīsies saules paneļi, vai tiem ir kādi fiziskie šķēršļi (koki, skursteņi, citas ēkas). Ražošanas prognozes nepieciešams salīdzināt ar patiesajiem mājokļa patēriņa datiem, lai redzētu, cik lielu enerģijas daudzumu nākotnē spēs nosegt uzstādītie saules paneļi, un cik liela sistēmas jauda ir nepieciešama!
Informācijas avots - energouzņēmums Enefit.
Kļūsti par klientu attālināti