Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Piekrīti sīkdatņu izmantošanai!
01.02.2021.
Neskatoties uz to, ka klienti tiecas iegādāties jaunos projektus un privātmājas, pieprasījums pēc padomju laiku dzīvokļiem joprojām saglabājas augstā līmenī. Katrs trešais hipotekārais kredīts tieši šāda dzīvokļa iegādei. Taču aptuveni 10-20 % gadījumu šādos objektos ir veikta nesaskaņota pārbūve. Kā tā ietekmē nekustamā īpašuma cenu, kāda veida pārbūve ir jāsaskaņo un kā to izdarīt – to noskaidrosim šajā rakstā.
Raksts tapis, pamatojoties uz diskusiju “Nesaskaņota pārbūve: kā rīkoties tālāk?” Luminor mājokļu kreditēšanas eksperta Kaspara Sausā vadībā. Diskusijas dalībnieki:
Nesaskaņota pārbūve būtiski ietekmē nekustamā īpašuma pārdošanas cenu. D. Barons stāsta, ka nesaskaņota pārbūve samazina potenciālo interesentu skaitu – pircēji nav gatavi nodarboties ar saskaņošanu paši vai gaidīt, kamēr īpašnieks pats saskaņos. Tā ir iespējams pazaudēt pat trešdaļu potenciālo pircēju, un īpašnieks ir spiests pārdot īpašumu par 5-10 % lētāk nekā tad, ja būvniecība būtu saskaņota.
Svarīgi – ja vēlies pārdot izdevīgi, jāsakārto dokumenti. Tās būs laika un naudas investīcija, taču, pārdodot īpašumu, tā pavisam noteikti atmaksāsies. D. Barona zina stāstīt par gadījumiem, kad, ieguldot 4 tūkstošus eiro dokumentu saskaņošanā un nojauktās starpsienas uzbūvēšanā, īpašumu ir bijis iespējams pārdot par 10 tūkstošiem eiro dārgāk, nekā sākotnēji plānots. Ieguvums, ieguldot 4 tūkstošus, – 6 tūkstoši eiro.
Lai noskaidrotu, vai īpašuma iepriekšējais saimnieks nav veicis nesaskaņotu pārbūvi, vispirms jāsalīdzina inventarizācijas lieta ar faktisko īpašuma stāvokli. Ja rodas aizdomas par nesaskaņotu būvniecību, jāpalūdz īpašniekam uzrādīt projekta dokumentus.
Inventarizācijas lieta ir tikai viens no faktoriem, kam jāpievērš uzmanība, ja esi pieņēmis lēmumu iegādāties īpašumu. Esam sagatavojuši pārbaudes sarakstu ar galvenajiem faktoriem, kas noteikti jāpārbauda pirms īpašuma iegādes: pilnu pārbaudes sarakstu atradīsi šeit!
Tieši padomju laiku sērijas tipa daudzdzīvokļu ēkas ir tās, kurās visbiežāk tiek veikti dažāda veida pārbūves darbi, stāsta M. Kārkliņa. Visbiežāk tiek būvētas un demontētas starpsienas; apvienotas virtuves ar dzīvojamajām istabām; apvienoti sanmezgli; mainīti logi; iestiklotas lodžijas.
Sērijveida ēkām ar līdzīgu plānojumu nesošo sienu atrašanās vieta var atšķirties. Piemēram, ja plānots apvienot virtuvi un dzīvojama istabu, nojaucot sienu: vienā ēkā tā var būt nenesošā, taču blakus ēkā – nesošā.
Runājot par pārbūves darbiem, kas saistīti ar ēkas fasādi, arī padomju laiku sērijveida ēkai jāietur vienots koptēls.
Lai saņemtu pārbūves sertifikāciju un apliecinājuma karti, saskaņošanas process nav sarežģīts, stāsta arhitekte E. Kalviņa:
Ja tev rodas kādi jautājumi vai ir nepieciešama palīdzība saistībā ar nekustamā īpašuma iegādi, Luminor Mājokļa centra eksperti allaž ar prieku palīdzēs.
Hipotekārais kredīts