Gints Belēvičs

Gints Belēvičs

“2017. gads akciju tirgos aizvadīts ar treknu plus zīmi – ieguldījumi šajā aktīvu klasē nodrošināja daudz augstāku atdevi nekā vidēji tas novērots pēdējās trīs desmitgadēs,” norāda Luminor ekonomikas eksperts Gints Belēvičs. “Arī šis gads solās būt labs investoriem, jo globālā ekonomika aug un uzņēmumu peļņa ir ar augšupejošu tendenci.”

Jāatceras gan, ka ekonomika attīstās cikliski un pēc vairāku gadu kāpuma var sekot kritums. Šobrīd gan fundamentālie faktori neliecina, ka kritumu varētu sagaidīt tuvākā gada laikā, taču daudz var ietekmēt ģeopolitiskā situācija pasaulē. Savukārt pieaugošās izejvielu cenas varētu bremzēt ekonomisko attīstību, it sevišķi Eiropā, kas aizvadītajā gadā attīstījās straujāk nekā tika gaidīts.

2017. gadā daudz runāts par kriptovalūtu attīstību un to cenu kāpums veicināja sabiedrības interesi par šo ieguldīšanas veidu. Jāatceras gan, ka ieguldījumi kriptovalūtās nav nekādā veidā regulēti, tāpēc pastāv zināmi drošības riski. Tāpat arī cenu veidošanas mehānismi ir tik neskaidri, ka cenu svārstības pat vienas dienas laikā var būt milzīgas. Nevar gan izslēgt, ka nākotnē kāda no šīm kriptovalūtām varētu nostabilizēties kā uzticamāks norēķinu un uzkrāšanas veids. Arī blokķēdes tehnoloģija, kas ir pamatā, piemēram, Bitcoin, varētu tikt arvien vairāk izmantota arī ārpus kriptovalūtu pasaules.

Būtiskākās finanšu tirgus tendences decembrī un aizvadītajā gadā:

  • Pasaules kapitāla vērtspapīri 2017. gadā nodrošināja trīs reizes lielāku atdevi nekā vidēji pēdējos 30 gados;
  • Eiro vērtības pieaugums attiecībā pret dolāru par 13,8% bija nozīmīgs pretvējš uz eiro balstītajiem investoriem, būtiski samazinot peļņu;
  • Lielākā daļa obligāciju eiro valūtā sniedza zemu vai negatīvu peļņu nelabvēlīgu maiņas kursa izmaiņu dēļ;
  • Kriptovalūtas piesaistīja lielu uzmanību, pateicoties to pārsteidzošajai atdevei, bet tām ir raksturīgi ievērojami riski, un tās nav iespējams pamatoti novērtēt;
  • Paredzams, ka akciju vērtība 2018. gadā pieaugs, bet var pieaugt arī to svārstīgums;
  • Pasaules kapitāla vērtspapīri piedzīvo kritumu vidēji par 7,1% katru gadu, bet 73% gadījumos gada atdeve ir pozitīva;
  • Obligācijas galvenokārt nodrošinās diversifikācijas priekšrocības, jo 2018. gadā to vērtība, visticamāk, būs zema;
  • Potenciālie riski 2018. gadā: inflācija, investoru noskaņojums, katastrofas vai konflikti.

Plašāk lasiet janvāra Luminor finanšu tirgus apskatā.

 

Mediju kontaktiem: Lita Juberte-Krūmiņa