Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Piekrīti sīkdatņu izmantošanai!
29.08.2022. Kā viegli un ērti plānot savas ģimenes budžetu ik mēnesi un veidot veselīgas attiecības ar naudu, iesaka bloga "Our way our place" autore Madara Kivkucāne.
Katru pirmdienu ar kolēģiem apskatām interesantāko pasaules reklāmas kampaņu piemērus. Šonedēļ apskatījām kampaņu, kura ar saukli “par ko tu domātu, ja tev nebūtu jādomā par naudu?” milzīgos vides plakātos šķetināja virkni eksistenciāli “nozīmīgu” jautājumu. Piemēram - “ja tomāti ir augļi, vai kečupam nebūtu jāsaucas par smūtiju?”, “kāpēc cilvēki saka “darba kolēģis”, ja ir skaidrs, ka kolēģis ir kāds, ar kuru strādā kopā?” Kamēr atliek novēlēt, lai šādi jautājumi ir mūsu lielākie galvas mežģi, izstāstīšu jums par to kā mēs strādājam pie savām attiecībām ar naudu.
Ilgu laiku mūsu attiecības bija absolūti neveselīgas - algas dienā uzdzīvo un pēc tam izdzīvo. Kad iepazinos ar vīru - nekas daudz nemainījās - uzdzīvojām divtik un tad “pārtikām viens no otra”. Pēdējos desmit gadus Vecgada vakarā, rakstot sev vēstuli ar sapņiem, ko piepildīt Jaunajā gadā, viena lieta, ko apņemos līdzās “neēst saldumus” un “vairāk lasīt grāmatas”, ir arī finanšu sakārtošana. Pēdējos divus gadus man tas kaut kā sāk izdodies, un es arvien veiksmīgāk māku atpazīt brīžus, kad jāuzmanās no klupiena un jāsagrupējas. Es esmu sajūtu un emociju mednieks - man patīk sevi palutināt un nenoliedzami – nauda cilvēkam var sniegt acumirklīgu prieku. Manā gadījumā atliek to iemainīt pret jauniem auskariem vai kurpēm. Bet arvien biežāk es apzinos, ka šāds prieks ļoti ātri izplēn un nav noturīgs - drīzāk tāds kolas variants, kas neveselīgi uzsit cukura līmeni asinīs un pēc tam atstāj šķebinošu dūšu.
Dēla piedzimšana mūsu ģimenē ienesusi svētību daudzās nozīmēs - arī izpratni par to, cik svarīga ir naudas pratība un cik svarīgi, lai nauda kontā ir arī vienu dienu pirms algas dienas. Jāteic, ka arī pēdējā laika ziņu virsraksti par šo jautājumu nedomāt ļauj vien tikai retajam. Droši vien to, kā būs, to nevar paredzēt neviens, bet kāre pēc drošības spilvena nekad nav bijusi tik vilinoša kā tagad.
Padalīšos, kā mūsu ģimene cenšas rūpēties par savu finanšu veselību:
Galu galā ieguldīt un krāt, šķiet, nekad nav bijis tik viegli kā tagad – mēs varam mēģināt audzēt savu kapitālu kriptovalūtās un vērtspapīros, varam krāt naudu pastaigājoties (ir tādas aplikācijas, kuras veido uzkrājumu, tev kustoties, un pēcāk tu tās vari atprečot), varam arī izmantot dažādus rīkus, kas noapaļo maksājumu līdz apaļiem cipariem, starpību novirzot “krājkasei”… Bet vissvarīgākais - pāri visam - veselīga attieksme pret šo procesu. Man palīdz izdevumu uzskaitvedība, nepārtrauktība, izdevumu plānošana, automātiskie maksājumi, impulsīvo pirkumu atpazīšana un skaidrs, sasniedzams mērķis kam es krāju. Kas palīdz tev?
Vai tu domā par savu finanšu veselību? Vai arī tu esi no tiem laimīgajiem, kuru prātus nodarbina kāds eksistenciāls jautājums, jo par naudu tev nav jādomā?
Atklāj iespējas ar Luminor