• Federālā rezervju sistēma (FRS) atliek procentu likmju paaugstināšanu
  • Eiropas Centrālā banka saglabā (ECB) kursu
  • Ķīnas centrālās bankas negaidītais solis
  • Uzņēmumu peļņas tendences noteiks akciju tirgu turpmāko virzību

Pašreizējā tirgus situācija liecina, ka neseno tirgus augšupeju ietekmēja vairāki būtiski faktori, tostarp uzņēmumu 1. ceturkšņa cienīgie uzņēmumu rezultāti, inflācijas samazināšanās, pieaugošais optimisms par “mīksto” piezemēšanos izvairoties no recesijas, mākslīgā intelekta izraisītais tehnoloģiju rallijs un FRS tuvošanās stingrās monetārās politikas cikla beigām. Šiem faktoriem bija nozīmīga loma pozitīvās dinamikas veicināšanā. Tomēr jāņem vērā, ka lielākā daļa pozitīvo ziņu jau ir iecenotas, padarot tirgus dalībniekus neaizsargātākus pret iespējamu vilšanos. Jūnijā attīstīto valstu akciju tirgu indekss MSCI World (EUR) pieauga par 3,63 %, bet attīstības valstu akciju tirgu indekss MSCI Emerging Markets (EUR) piedzīvoja 1,43 % kāpumu.

FED atturas no procentu likmju paaugstināšanas

Federālā rezervju sistēma pārtrauca procentu likmju paaugstināšanas ciklu, saglabājot procentu likmi 5,0–5,25 % līmenī pēc 10 procentu likmju paaugstinājumiem pēc kārtas. Tomēr savās atjauninātajās prognozēs norādīja, ka maksimālā procentu likme varētu būt aptuveni 5,6 % robežās, kas nozīmē, ka, iespējams, gaidāmi vēl divi likmes paaugstinājumi 0,25 % apmērā – neraugoties uz to, ka PCI (patēriņa cenu indeksa) un RCI (ražotāju cenu indeksa) inflācijas rādītāji pārsteidza ar negatīvu tendenci. Tomēr Džeroms Pauels (Jerome Powell) savos komentāros atzina, ka līdzšinējā FRS stingrā politika ir radījusi zināmu lejupvērstu spiedienu uz izaugsmi un inflāciju, norādot arī uz banku kreditēšanas nosacījumu stingrāku piemērošanu. Tikmēr obligāciju ienesīgums pēc FRS sanāksmes pieauga, jo finanšu tirgi iecenoja iespēju, ka FRS varētu veikt papildu procentu likmju paaugstinājumus. ASV valdības divu gadu obligāciju ienesīgums palielinājās par 0,10 % līdz 4,68 %, kas tagad ir gandrīz 1,0 % virs nesen maijā sasniegtā zemākā līmeņa.

ASV Valsts kases obligāciju ienesīgums pieaug, FRS norādot uz turpmāku likmju paaugstināšanu

Avots: Bloomberg L.P.

Eiropas Centrālā banka turpina paaugstināt procentu likmes

Monetārā politika bija uzmanības centrā arī šajā Atlantijas okeāna pusē, jo Eiropas Centrālā banka (ECB) jūnija sanāksmē paziņoja par likmju paaugstināšanu par 0,25 %, tādējādi palielinot galveno likmi līdz 22 gados augstākajam līmenim – 3,5 %. Tas bija jau astotais likmju paaugstinājums pēc kārtas, neraugoties uz to, ka 2023. gada sākumā Eirozona nonāca recesijā, savukārt inflācijas rādītāji jau ilgstoši atrodas virs ECB noteiktā 2 % mērķa. Turklāt centrālā banka pārskatīja inflācijas prognozes, paredzot tās kāpumu, vienlaikus nedaudz samazinot izaugsmes prognozes, īpaši šim un nākamajiem gadiem. Tikmēr preses konferencē ECB prezidente Lagarda paziņoja, ka ECB ir vēl daudz darāmā un, visticamāk, jūlijā turpināsies likmju paaugstināšana. ECB amatpersonas pēdējā gada laikā jau īstenojušas bezprecedenta likmju paaugstināšanu par 400 bāzes punktiem, kas iezīmē visstraujāko stingras monetārās politikas ieviešanu bankas vēsturē.

Ķīnas Centrālā banka negaidīti samazina likmi, lai stimulētu ekonomiku

Ķīnas Centrālā banka pārsteidza ekonomistus un tirgus dalībniekus, samazinot īstermiņa procentu likmi. Šī negaidītā rīcība atspoguļo amatpersonu pieaugošo satraukumu par valsts ekonomiskās izaugsmes palēnināšanos. "Politikas veidotāji beidzot atzīst ekonomikas vājumu," sacīja Ķīnas ekonomiste Mišela Lema (Michelle Lam) no finanšu pakalpojumu uzņēmuma Societe Generale. Procentu likmju samazinājums bija neliels – par vienu procentpunkta desmitdaļu aizdevumu viena gada un piecu gadu bāzes procentu likmēm. Tomēr, tā kā lielākā daļa korporatīvo aizdevumu un hipotekāro kredītu Ķīnā ir piesaistīti šīm likmēm, samazinājums varētu zināmā mērā ietekmēt kopējo ekonomikas izaugsmes tempu. Lai gan procentu likmju pazemināšana var īslaicīgi uzlabot noskaņojumu, ekonomisti norāda, ka ir jādara vairāk, lai uzņēmumi justos drošāk investēt.

Uzņēmumu peļņas rādītāji – palēninājums vai izaugsmes ceļš?

Uzņēmumu peļņas rādītāji, kas negatīvi ietekmēja tirgu ievērojamu pagājušā gada periodu, ir sākuši stabilizēties, norādot, ka analītiķi bija pārāk pesimistiski noskaņoti. Tādi faktori kā ekonomikas noturība, izmaksu samazināšanas pasākumi, piemēram, darbinieku atlaišana, un deflācijas tendences, kas uzlaboja peļņas maržas, kā arī pieaugošais entuziasms saistībā ar mākslīgo intelektu palīdzēja novērst turpmāku peļņas samazināšanos. Rezultātā S&P 500 indeksa prognozētās peļņas aplēses, kas bija sasniegušas zemāko punktu – 226 ASV dolārus – ir pieaugušas līdz aptuveni 232 ASV dolāriem, atspoguļojot uzlabotas uzņēmumu peļņas prognozes. Šis pozitīvais pavērsiens ir veicinājis riska apetītes pieaugumu, ko finanšu tirgi varēja novērot jūnijā. Pēc dažām nedēļām sāksies pārskatu iesniegšanas periods par otro ceturksni, un mēs uzmanīgi vērosim, vai uzņēmumi spēs saglabāt šo pozitīvo virzību, ņemot vērā sarežģītākus patērētāju un ekonomikas apstākļus.

Ieguldījumu stratēģijas pozicionējums

Ņemot vērā pašreizējo tirgus dinamiku, ieguldījumu pārvaldes komanda joprojām saglabā neitrālu riska pozicionējumu. Pieņemot lēmumus, tiek ņemti vērā gan pozitīvie, gan negatīvie faktori. Pozitīvo perspektīvu veicina inflācijas samazināšanās, mākslīgā intelekta izraisītais tehnoloģiju rallijs un pieaugošais optimisms par “mīksto” piezemēšanos. No otras puses, bažas joprojām rada ierobežojošā monetārā politika un makroekonomiskā nenoteiktība. Mūsuprāt, šie faktori ir pietiekams pamatojums saglabāt neitrālu riska pozicionējumu.

Luminor ieguldījumu stratēģijas pozicionējums

ATRUNA

Brīdinājumi

  • Šī mārketinga komunikācija nav investīciju pētījumus un tā nav sagatavota atbilstoši standartiem, kas ir piemērojami neatkarīgam investīciju pētījumam.
  • Šī mārketinga komunikācija neierobežo un neaizliedz bankai vai kādam tās darbiniekam no veikt darbības pirms tās izplatīšanas.

Mārketinga komunikācijas izcelsme

Šī mārketinga komunikācija ir radīta Portfeļa pārvaldības daļā (turpmāk tekstā — PPD), Luminor Bank AS (reģ. Nr. 11315936, juridiskā adrese Liivalaia 45, 10145, Tallina, Igaunijas Republika, ko Latvijā pārstāv Luminor Bank AS Latvijas filiāle, reģ. Nr. 40203154352, adrese Skanstes iela 12, LV-1013, Rīga, turpmāk tekstā - Luminor), nodaļā. PPD nodarbojas ar diskrecionāras portfeļu pārvaldības pakalpojumu sniegšanu Luminor klientiem.

Uzraudzības iestāde

Luminor kā kredītiestādi uzrauga Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus. Turklāt Luminor uzrauga arī Eiropas Centrālā banka (ECB), kas šādu uzraudzību veic vienotā uzraudzības mehānisma ietvaros, ko veido ECB un valsts līmeņa atbildīgās iestādes (padomes regula (ES) 1024/2013 — regula par vienoto uzraudzības mehānismu). Ja vien šajā tekstā nav tieši norādīts pretējais, atsauce uz likumu normām nozīmē tās normas, kas ieviestas Latvijas Republikā.

Publikācijas saturs un avots

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis PPD informatīvos nolūkos. Luminor neuzskata šīs Komunikācijas saņēmējus par klientiem, un neuzņemas atbildību par tās satura lietošanu, kas var nebūt piemērots viņu personīgajām vajadzībām.

PDD viedokļi var atšķirties no Luminor Tirgus nodaļas sniegtajām rekomendācijām vai viedokļiem. Parasti iemesls var būt atšķirīgu investīciju periodu, kuros izmanto specifiskas metodoloģijas, ņemot vērā personīgos apstākļus, piemērojot konkrētus riska novērtējumus, portfeļa apsvērumus vai citus faktorus, rezultāts. Viedokļi, cenu mērķi un aprēķini ir balstīti uz vienu vai vairākām novērtējuma metodēm, piemēram, naudas plūsmas analīzi, daudzu vērtību izmantošanu, pamatā esošo tirgus kustību uzvedības tehnisko analīzi apvienojumā ar tirgus situācijas apsvērumiem, procentu likmes prognozēm, valūtas prognozēm un investēšanas periodu.

Luminor izmanto publiskus avotus, kas pēc tā uzskatiem ir uzticami, taču Luminor nav veicis neatkarīgu to pārbaudi. Luminor negarantē, neapliecina un nesola to precizitāti vai pilnīgumu. Visas investīcijas ir riskantas un tās var nest gan peļņu, gan zaudējumus.

Šī mārketinga komunikācija nav nedz piedāvājums, nedz reklāmpiedāvājums spēkā esošo likumu izpratnē. Investīciju lēmums saistībā ar finanšu instrumentu, finanšu produktu vai investēšanu (turpmāk tekstā — “produkts”) ir jāpieņem, vadoties pēc apstiprināta, publicēta reklāmpiedāvājuma vai pilnīgas aplūkojamā produkta dokumentācijas, vadoties pēc šī dokumenta. Nedz šis dokuments, nedz kāda no tā sastāvdaļām nevar tikt uzskatīta par līguma vai apņemšanās pamatu. Šis dokuments neaizstāj nepieciešamu padomu par finanšu instrumenta, finanšu produkta pirkšanu vai pārdošanu.

Šis nav padoms

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis Luminor PPD kā vispārīgu informāciju, un to nevar uzskatīt par investīciju lēmuma vienīgo pamatu. Tā nav uzskatāma par personīgu ieteikumu attiecībā uz konkrētiem finanšu instrumentiem vai stratēģijām. Luminor neuzņemas atbildību par to, kā mārketinga komunikācijas satura saņēmēji to izmanto.

Ja šī mārketinga komunikācija ietver rekomendācijas, tās nav uzskatāmas par objektīvu vai neatkarīgu tajā aplūkoto jautājumu skaidrojumu. Šis dokuments nav uzskatāms par personīgo investīciju padomu, un tajā nav ņemti vērā individuālie tā saņēmēju finanšu apstākļi vai mērķi. Šeit aplūkotie vērtspapīri vai citi finanšu instrumenti var nebūt piemēroti visiem investoriem. Investors uzņemas visus zaudējumu riskus saistībā ar investīciju. Luminor iesaka investoriem neatkarīgi novērtēt katru emitentu, vērtspapīru vai instrumentu, kas šeit aplūkots, un konsultēties ar neatkarīgiem padomdevējiem, ja, viņuprāt, tas ir nepieciešams.

Šajā dokumentā iekļautā informācija nav uzskatāma par padomu saistībā ar nodokļu sekām, ko rada konkrēts investīciju lēmums. Šeit nav sniegts izmaksu un maksu novērtējums attiecībā uz konkrētiem investīciju produktiem. Katram investoram ir pašam jānovērtē nodokļu un citas sava ieguldījuma finansiālais priekšrocības un vājās vietas.

Informācija par risku

Risks, kas saistīts ar ieguldīšanu konkrētos finanšu instrumentos, tostarp tajos, kas minēti šajos dokumentos, kopumā ir augsts, jo to tirgus vērtību ietekmē daudz dažādi faktori. Investīcijas vērtība un tās ienākumi var katru dienu mainīties svarīgu ekonomisko tirgus izmaiņu (tostarp tirgus likviditātes izmaiņu) dēļ. Šeit iekļautās informācijas nolūks nav prognozēt faktiskos rezultātus, kas var būtiski atšķirties no šeit atspoguļotajiem. Pagātnes rādītāji ne obligāti liecina par nākotnē sagaidāmajiem rādītājiem. Izpētot atsevišķus finanšu instrumentus, investors var zaudēt visus vai daļu savu ieguldījumu.

Svarīga informācija par risku saistībā ar investīciju produktiem un investīciju pakalpojumiem ir pieejama šeit.

Interešu konflikti

Lai izvairītos no potenciāliem interešu konfliktiem, kā arī pārvaldītu personīgo konta darbības un/vai iekšējo tirdzniecību?, Luminor darbiniekiem ir jāievēro iekšējos noteikumus par saprātīgu ētikas kodeksu, nepublicētu pētījuma materiālu un personiskā konta darbību?. Iekšējie noteikumi ir sagatavoti atbilstoši spēkā esošajiem likumiem un attiecīgajiem rūpniecības standartiem. Luminor atlīdzības politika nerada saikni starp ienākumiem no kapitāla tirgu aktivitāti un atsevišķo darbinieku atlīdzību.

Mārketinga komunikācijas pieejamība nav saistīta ar veikto darbību summu vai to apjomu.

Šis materiāls ir sagatavots atbilstoši Luminor interešu konfliktu politikai, ko var aplūkot šeit.

Izplatīšana

Šo mārketinga komunikāciju nedrīkst nodot vai izplatīt Amerikas Savienotajās Valstīs vai Kanādā vai to teritorijās vai piederošajās teritorijās, un to nedrīkst nodot ASV vai Kanādā dzīvojošai personai. Dokumentu nedrīkst dublēt, reproducēt un (vai) izplatīt bez Luminor iepriekšējas rakstiskas piekrišanas.