• Ķīna uzsāk vērienīgu stimulu programmu
  • Spriedze Tuvajos Austrumos paaugstina naftas cenu
  • Obligāciju ienesīguma rādītāji pieaug

Oktobra mēnesī finanšu tirgi lielākoties turpināja tirdzniecību piesardzīgi optimistiskā noskaņojumā, šķietami gaidot būtiskus katalizatorus, lai atdzīvinātu vispārējo aktivitāti. Nav arī novēroti būtiski svārstīguma lēcieni, jo tirgus, iespējams, gaidīja uz zināmu skaidrību attiecībā uz 5. novembrī gaidāmajām ASV prezidenta vēlēšanām.

Šo faktoru rezultātā attīstīto tirgu akciju vērtība (ko mēra MSCI World indekss) ir pieaugusi par 0,76%, savukārt attīstības tirgu akciju vērtība (ko mēra MSCI Emerging Markets indekss) ir nokritusies par 1,77%. Šajā pašā laika posmā ir palielinājies obligāciju ienesīgums, 10 gadu ASV Valsts kases obligāciju ienesīgumam palielinoties līdz 4,28% no 3,79% pirms mēneša, un Vācijas 10 gadu Valsts kases obligāciju ienesīgumam pieaugot līdz 2,4% no 2,12% pirms mēneša.

Ķīnas stimulu plāns

Reaģējot uz pēdējos mēnešos un gados palēnināto ekonomikas izaugsmes tempu un salīdzinoši zemo patērētāju uzticību, Ķīnas amatpersonas jau sen ir mudinātas rīkoties, lai situāciju uzlabotu. Šādu pamudinājumu materializēšanos varēja pamanīt jau septembra beigās, kad Ķīnas centrālā banka (PBOC) paziņoja par stimulējošu pasākumu virkni ekonomikas aktivitātes veicināšanai. Tostarp tika pazeminātas nenomaksāto hipotēku procentu likmes, kā arī izziņoti papildu pasākumi stagnējošās nekustamo īpašumu krīzes atvieglošanai. Taču šoreiz tika izziņoti arī uz akciju tirgu mērķēti pasākumi. Proti, valsts amatpersonas ir paziņojušas par pastiprinātu apņemšanos finansēt akciju atpirkšanu un līdzīgus pasākumus ar mērķi paaugstināt akciju cenas. Finanšu tirgus dalībnieki ir uzņēmuši šos jaunumus ar lielu optimismu un nieka divu nedēļu laikā ir paaugstinājuši Ķīnas akciju etalonindeksa CSI 300 vērtību par aptuveni 30%, taču vēlāk gan atgriežoties nedaudz zemākos līmeņos. Lai gan analītiķi kopumā šaubās, vai izziņotie pasākumi pietiekamā mērā stimulēs ekonomiku, ieguldītāji ir acīmredzami priecīgi par reto iespēju izmantot iespējamo Ķīnas akciju tirgus augšupeju.

Shanghai Shenzhen CSI 300 Index


Avots: Investing.com

Naftas cenas saglabā svārstīgumu sakarā ar spriedzi Tuvajos Austrumos

7. oktobrī apritot vienam gadam kopš Izraēlas-Hamās konflikta atsākšanās, spriedzes mazināšanās iespēja reģionā ir ļoti tāla perspektīva. Šobrīd lielākajai uzmanībai pārvirzoties uz ziemeļiem, Izraēla ir palielinājusi spiedienu uz Libānā bāzēto grupējumu „Hezbollah”, īstenojot vairākus pasākumus un visbeidzot veicot sauszemes ofensīvu septembra izskaņā un visā oktobra mēnesī. Reaģējot uz šīm darbībām, Irāna veica jau otro raķešu triecienu Izraēlai šajā gadā, tādējādi palielinot iespēju, ka konflikts izvērtīsies par vispārēja mēroga karu starp reģiona lielvarām. ASV prezidenta Džo Baidena izteiktās piezīmes, ka par Izraēlas uzbrukuma mērķi var kļūt Irānas naftas ieguves vietas, ir iebiedējušas naftas tirgotājus, kas ir strauji palielinājuši melnā zelta cenu virs 81 USD par barelu, kas ir aptuveni 15% virs nesenajiem zemākajiem rādītājiem aptuveni 70 USD par barelu līmenī. Oktobra mēneša gaitā bailēm par vispārēja mēroga kara sākšanos atkal atkāpjoties, Brent jēlnaftas cena atkal ir nokritusi līdz aptuveni 73 USD par barelu.

Šāds naftas cenas pieaugums nonāktu pretrunā ar esošo pasaules ekonomikas realitāti. Sakarā ar lēno pasaules ekonomikas izaugsmi Starptautiskā Enerģētikas aģentūra paziņoja, ka tā prognozē globālā naftas pieprasījuma pieaugumu 2024. gadā tikai par mazāk nekā 900 000 bareliem dienā un par aptuveni 1 miljonu barelu dienā 2025. gadā. Šāds izaugsmes temps veido tikai pusi no 2022. un 2023. gadā reģistrētajiem rādītājiem, un tas vilks uz leju naftas cenu, pārējiem nosacījumiem saglabājoties nemainīgiem.

Obligāciju ienesīgums atkal paaugstinās

Obligāciju ienesīguma stāsts pēdējā gada laikā ir šķitis kā nebeidzama drāma. Uzsākot 2024. gadu ar izteikti agresīvām procentu likmju pazemināšanas ekspektācijām un 10 gadu ASV Valsts kases obligāciju ienesīgumam svārstoties 3,80% līmenī, finanšu tirgi ir strauji izmainījuši savas ekspektācijas, pazeminot obligāciju vērtību un līdz aprīlim paaugstinot attiecīgo ienesīgumu līdz šī gada augstākajiem rādītājiem virs 4,60%. Kopš tā laika dezinflācijas tendence ir vēlreiz pārliecinājusi tirgus par neizbēgamām procentu likmju cikla izmaiņām, ko vēlreiz apliecināja ECB (Eiropas Centrālās bankas) trīs reizes veiktā procentu likmju pazemināšana un vērienīga FED (Federālo rezervju sistēmas) procentu likmju pazemināšana septembrī. Tā rezultātā 10 gadu ASV Valsts kases obligāciju ienesīgums līdz septembra vidum ir nokritis līdz jaunam pēdējā laika zemākajam rādītājam nedaudz virs 3,60% sakarā ar to, ka finanšu tirgu dalībnieki vēlreiz samierinājās ar dezinflācijas tendenci. Oktobra sākumā situācija atkal ir pavērsusies diametrāli pretējā virzienā sakarā ar paziņojumu, ka ASV ekonomika ir par 254 000 palielinājusi darba ņēmēju skaitu, pretēji septembrī prognozētajiem 150 000. Šāds pavērsiens atsevišķus tirgus dalībniekus varētu padarīt nervozus, jo tas acīmredzami norāda, ka ASV darba tirgus joprojām ir pārsteidzoši spēcīgs, kas potenciāli var iedragāt cerības uz turpmāku FED procentu likmju pazemināšanu. Tāpēc 10 gadu ASV Valsts kases obligāciju ienesīgums atkal ir uzkāpis virs 4,20%, tādu pašu ienesīguma tendenci rādot arī Vācijas 10 gadu Valsts kases obligācijām.

Tirgus pārskats

Var apgalvot, ka tirgus dalībnieki šķietami ir bijuši pārāk pesimistiski attiecībā uz ASV ekonomikas stāvokli, kas tiem liek pārāk dedzīgi veikt obligāciju pārdošanu. Tā kā tirgus pozitīvi pārsteidz ieguldītājus un tiek pārrēķinātas procentu likmju pazemināšanas ekspektācijas, šis apstāklis neizbēgami noved pie obligāciju cenu straujām izmaiņām, kas atbalsojas arī akciju novērtējumos. Neskatoties uz īslaicīgiem sarežģījumiem, mēs uzskatām, ka vidēja termiņa procentu likmju pazemināšanas cikla tendence nav apdraudēta, un mums jāturpina gūt apliecinājumi par dezinflācijas tendenču turpināšanos vienlaicīgi ar kopumā pieticīgu ekonomikas aktivitāti.

ATRUNA

Brīdinājumi

  • Šī mārketinga komunikācija nav investīciju pētījumus un tā nav sagatavota atbilstoši standartiem, kas ir piemērojami neatkarīgam investīciju pētījumam.
  • Šī mārketinga komunikācija neierobežo un neaizliedz bankai vai kādam tās darbiniekam no veikt darbības pirms tās izplatīšanas.

Mārketinga komunikācijas izcelsme

Šī mārketinga komunikācija ir radīta Portfeļa pārvaldības daļā (turpmāk tekstā — PPD), Luminor Bank AS (reģ. Nr. 11315936, juridiskā adrese Liivalaia 45, 10145, Tallina, Igaunijas Republika, ko Latvijā pārstāv Luminor Bank AS Latvijas filiāle, reģ. Nr. 40203154352, adrese Skanstes iela 12, LV-1013, Rīga, turpmāk tekstā - Luminor), nodaļā. PPD nodarbojas ar diskrecionāras portfeļu pārvaldības pakalpojumu sniegšanu Luminor klientiem.

Uzraudzības iestāde

Luminor kā kredītiestādi uzrauga Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus. Turklāt Luminor uzrauga arī Eiropas Centrālā banka (ECB), kas šādu uzraudzību veic vienotā uzraudzības mehānisma ietvaros, ko veido ECB un valsts līmeņa atbildīgās iestādes (padomes regula (ES) 1024/2013 — regula par vienoto uzraudzības mehānismu). Ja vien šajā tekstā nav tieši norādīts pretējais, atsauce uz likumu normām nozīmē tās normas, kas ieviestas Latvijas Republikā.

Publikācijas saturs un avots

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis PPD informatīvos nolūkos. Luminor neuzskata šīs Komunikācijas saņēmējus par klientiem, un neuzņemas atbildību par tās satura lietošanu, kas var nebūt piemērots viņu personīgajām vajadzībām.

PDD viedokļi var atšķirties no Luminor Tirgus nodaļas sniegtajām rekomendācijām vai viedokļiem. Parasti iemesls var būt atšķirīgu investīciju periodu, kuros izmanto specifiskas metodoloģijas, ņemot vērā personīgos apstākļus, piemērojot konkrētus riska novērtējumus, portfeļa apsvērumus vai citus faktorus, rezultāts. Viedokļi, cenu mērķi un aprēķini ir balstīti uz vienu vai vairākām novērtējuma metodēm, piemēram, naudas plūsmas analīzi, daudzu vērtību izmantošanu, pamatā esošo tirgus kustību uzvedības tehnisko analīzi apvienojumā ar tirgus situācijas apsvērumiem, procentu likmes prognozēm, valūtas prognozēm un investēšanas periodu.

Luminor izmanto publiskus avotus, kas pēc tā uzskatiem ir uzticami, taču Luminor nav veicis neatkarīgu to pārbaudi. Luminor negarantē, neapliecina un nesola to precizitāti vai pilnīgumu. Visas investīcijas ir riskantas un tās var nest gan peļņu, gan zaudējumus.

Šī mārketinga komunikācija nav nedz piedāvājums, nedz reklāmpiedāvājums spēkā esošo likumu izpratnē. Investīciju lēmums saistībā ar finanšu instrumentu, finanšu produktu vai investēšanu (turpmāk tekstā — “produkts”) ir jāpieņem, vadoties pēc apstiprināta, publicēta reklāmpiedāvājuma vai pilnīgas aplūkojamā produkta dokumentācijas, vadoties pēc šī dokumenta. Nedz šis dokuments, nedz kāda no tā sastāvdaļām nevar tikt uzskatīta par līguma vai apņemšanās pamatu. Šis dokuments neaizstāj nepieciešamu padomu par finanšu instrumenta, finanšu produkta pirkšanu vai pārdošanu.

Šis nav padoms

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis Luminor PPD kā vispārīgu informāciju, un to nevar uzskatīt par investīciju lēmuma vienīgo pamatu. Tā nav uzskatāma par personīgu ieteikumu attiecībā uz konkrētiem finanšu instrumentiem vai stratēģijām. Luminor neuzņemas atbildību par to, kā mārketinga komunikācijas satura saņēmēji to izmanto.

Ja šī mārketinga komunikācija ietver rekomendācijas, tās nav uzskatāmas par objektīvu vai neatkarīgu tajā aplūkoto jautājumu skaidrojumu. Šis dokuments nav uzskatāms par personīgo investīciju padomu, un tajā nav ņemti vērā individuālie tā saņēmēju finanšu apstākļi vai mērķi. Šeit aplūkotie vērtspapīri vai citi finanšu instrumenti var nebūt piemēroti visiem investoriem. Investors uzņemas visus zaudējumu riskus saistībā ar investīciju. Luminor iesaka investoriem neatkarīgi novērtēt katru emitentu, vērtspapīru vai instrumentu, kas šeit aplūkots, un konsultēties ar neatkarīgiem padomdevējiem, ja, viņuprāt, tas ir nepieciešams.

Šajā dokumentā iekļautā informācija nav uzskatāma par padomu saistībā ar nodokļu sekām, ko rada konkrēts investīciju lēmums. Šeit nav sniegts izmaksu un maksu novērtējums attiecībā uz konkrētiem investīciju produktiem. Katram investoram ir pašam jānovērtē nodokļu un citas sava ieguldījuma finansiālais priekšrocības un vājās vietas.

Informācija par risku

Risks, kas saistīts ar ieguldīšanu konkrētos finanšu instrumentos, tostarp tajos, kas minēti šajos dokumentos, kopumā ir augsts, jo to tirgus vērtību ietekmē daudz dažādi faktori. Investīcijas vērtība un tās ienākumi var katru dienu mainīties svarīgu ekonomisko tirgus izmaiņu (tostarp tirgus likviditātes izmaiņu) dēļ. Šeit iekļautās informācijas nolūks nav prognozēt faktiskos rezultātus, kas var būtiski atšķirties no šeit atspoguļotajiem. Pagātnes rādītāji ne obligāti liecina par nākotnē sagaidāmajiem rādītājiem. Izpētot atsevišķus finanšu instrumentus, investors var zaudēt visus vai daļu savu ieguldījumu.

Svarīga informācija par risku saistībā ar investīciju produktiem un investīciju pakalpojumiem ir pieejama šeit.

Interešu konflikti

Lai izvairītos no potenciāliem interešu konfliktiem, kā arī pārvaldītu personīgo konta darbības un/vai iekšējo tirdzniecību?, Luminor darbiniekiem ir jāievēro iekšējos noteikumus par saprātīgu ētikas kodeksu, nepublicētu pētījuma materiālu un personiskā konta darbību?. Iekšējie noteikumi ir sagatavoti atbilstoši spēkā esošajiem likumiem un attiecīgajiem rūpniecības standartiem. Luminor atlīdzības politika nerada saikni starp ienākumiem no kapitāla tirgu aktivitāti un atsevišķo darbinieku atlīdzību.

Mārketinga komunikācijas pieejamība nav saistīta ar veikto darbību summu vai to apjomu.

Šis materiāls ir sagatavots atbilstoši Luminor interešu konfliktu politikai, ko var aplūkot šeit.

Izplatīšana

Šo mārketinga komunikāciju nedrīkst nodot vai izplatīt Amerikas Savienotajās Valstīs vai Kanādā vai to teritorijās vai piederošajās teritorijās, un to nedrīkst nodot ASV vai Kanādā dzīvojošai personai. Dokumentu nedrīkst dublēt, reproducēt un (vai) izplatīt bez Luminor iepriekšējas rakstiskas piekrišanas.