25.10.2023.
Šobrīd straujas inflācijas laikā, kad Eiropas Centrālā Banka ir lēmusi strauji palielinātprocentu likmes, uzņēmumiem ir laba iespēja pelnīt no noguldījumiem.
Daudzus gadus zemo procentu likmju dēļ termiņnoguldījumi jeb depozītu noguldījumi nebija klientiem pievilcīgs finanšu pakalpojums. Mainoties tirgus situācijai, saviem klientiem piedāvājām arvien augstākas procentu likmes par veiktajiem naudas noguldījumiem, un klienti to aktīvi steidz izmantot. Tuvojoties gada beigām uzņēmumiem noguldījumi varētu kļūt arvien aktuālāki, tāpēc vēršam uzmanību uz šobrīd spēkā esošajām paaugstinātajām termiņnoguldījumu likmēm.
Sekojot finanšu tirgus situācijai un pieprasījumam, Luminor saviem korporatīvajiem klientiem Latvijā paaugstināja termiņnoguldījumu likmes uz dažādiem periodiem. Jo garāks noguldījuma termiņš, jo lielāka procentu likme. Piemēram, šobrīd lielākās likmes piedāvājam noguldījumiem uz termiņu no 9 līdz 12 mēnešiem.
Tomēr mūsu novērojumi liecina, ka Latvijas uzņēmumi visbiežāk izvēlas veikt finanšu noguldījumus uz laiku līdz 3 mēnešiem, un tikai neliela daļa nogulda līdzekļus uz ilgāku termiņu.
“Šogad situācija ir būtiski mainījusies, un termiņoguldījumu procentu likmes strauji kāpušas, sasniedzot 4% atkarībā no izvēlētā termiņa. Mēs piedāvājam arī individuālus nosacījumus procentu likmēm lielākiem noguldījumu apjomiem, tāpēc šajos gadījumos aicinām Jūs sazināties ar savu uzņēmuma projekta vadītāju Luminor bankā,” stāsta Mareks Gurauskas, Luminor mazo un vidējo uzņēmumu apkalpošanas vadītājs Latvijā.
Paaugstinoties nenoteiktībai, pieaugot procentu likmēm un citām izmaksām, ir ieteicams padomāt arī par rezervēm jeb finanšu drošības spilvena veidošanu.
Tā kā katrs uzņēmums ir individuāls pēc sava darbības veida, nozares, saistību struktūras, uzņēmējdarbības modeļa, minetās atšķirības prasa dažādus drošības spilvena līmeņus. Mūsu bankas finanšu eksperts Mareks Gurauskas iesaka uzņēmumiem apzināt iespējamos riska scenārijus, izvērtēt, vai un cik ilgi tie varētu negatīvi ietekmēt uzņēmuma darbību, un novērtēt kā uzņēmumi varētu gūt finansējumu šajā ekonomiski sarežģītajā laikā. Tie ir pamatfaktori, kas jāņem vērā, aprēķinot finanšu rezervju apmēru.
Ir svarīgi objektīvi novērtēt riskus un nākotnes naudas plūsmu, nepaļauties tikai uz pozitīvāko scenāriju, jo nezinām, kādi neprognozēti faktori var ietekmēt uzņēmējdarbību nākotnē. Uzņēmumiem būtu vēlams izstrādāt rezerves scenāriju nelabvēlīgiem apstākļiem, nosakot, kā optimizēt darbību un samazināt izmaksas.
Pēdējā gada laikā esam novērojuši uzņēmumu noguldījumu apjoma pieaugumu visās Baltijas valstīs. Straujākais pieprasījuma kāpums šogad piedzīvots šī gada jūnijā Luminor Latvijā un Lietuvā, kas saistīts ar procentu likmju kāpumu, kam attiecīgi sekoja straujš uzņēmumu noguldījumu apjoma pieaugums.
“Uzņēmumi lietderīgi izmanto iespēju gūt peļņu noguldot brīvos līdzekļus termiņnoguldījumos. Pirms procentu likmju kāpuma uzņēmumu veikto noguldījumu īpatsvars nebija liels salīdzinājumā ar uzkrājumiem norēķinu kontos. Šogad šis īpatsvars ir ievērojami palielinājies, jo ir radusies laba iespēja noplenīt,” saka Mareks Gurauskas.
Interesējies par uzkrājumiem?