Sēklu izvēle

Dilles, timiāns, baziliks, pētersiļi, sīpolloki – šie ir populārākie garšaugi, ko cilvēki Latvijā izvēlas audzēt uz savām palodzēm. Zaļumu audzēšanai ir divas iespējas: sēt sēklas tieši augsnē vai stādīt stādus. Ja izvēlies garšaugus audzēt no sēklām, tas prasīs ilgāku laiku un regulāru laistīšanu. Pārliecinies, ka iegādātās sēklas ir piemērotas audzēšanai telpās un Latvijas apstākļiem. Tāpat ir būtiski izvēlēties zaļumus, kuriem nepieciešama līdzīga augšana un kopšana, pretējā gadījumā garšaugi var viens otru nomākt. Piemēram, nekādā gadījumā vienā podiņā nevajadzētu stādīt piparmētru un baziliku. Piparmētra mīl mitrumu, savukārt baziliks – sausumu (pārlieku lielā mitrumā tas var saķert puvi). 

Lai iesētu garšaugus, sākumā tos viegli apsmidzini (lai tie varētu dīgt), tad ieliec augsnē (augsnei jābūt smalkai, vēlams, paredzētai tieši sēšanai) un apber ar papildus augsnes virskārtu. To vari paveikt ar speciāli tam paredzētu lāpstiņu stādīšanai, ko var iegādāties dārzkopības veikalos.

Saules gaisma un temperatūra

Veidojot garšaugu dārzu mājās, ir svarīgi saprast, uz kuru debespusi ir vērsti logi. Garšaugiem piemērotāka ir dienvidu vai rietumu puse. Savukārt, ja logi ir vērsti uz ziemeļu vai austrumu pusi, gaismas trūkuma dēļ tie var nīkuļot un neiegūt izteiktu garšu. Ja vēlies audzēt garšaugus uz balkona, svarīgs aspekts ir, lai diennakts gaisa temperatūra nav zemāka par 10 grādiem, pretējā gadījumā tie var nosalt. Tādā gadījumā dienas laikā turi tos uz balkona, savukārt naktī ienes istabā.

Nodrošini garšaugiem mājvietu netālu no saules, bet prom no mākslīgā karstuma. Uzkarsēts gaiss no ventilācijas atverēm, telpu sildītājiem vai radiatoriem ļoti sausina augu lapas. 

Garšaugu kopšana

Izvēlies podiņu, kuram apakšā ir mazi caurumiņi, pa kuriem var iztecēt liekais ūdens. Augiem nepieciešams nodrošināt labas kvalitātes augsni, jo no tā būs atkarīgs tas, cik labi augs iedzīvosies podiņā.

Audzējot garšaugus, ir būtiski tos regulāri laistīt.  Tos ieteicams apsmidzināt no rīta vai vakarā, kad saules stari nav tik spēcīgi. Ja dodies ceļojumā, tad vērts atrast kādu, kurš varēs parūpēties par garšaugu labsajūtu, regulāri tos laistot, pretējā gadījumā atbraucot atpakaļ no nedēļu gara ceļojuma, visticamāk, garšaugi būs sanīkuši. Savukārt, kad garšaugi jau ir paaugušies un esi novācis pirmo ražu, pievērs uzmanību tam, lai vecie zaļumu stiebri un lapas tiktu nogrieztas, lai tās netērētu papildu barības vielas. 

Inovācija  – viedie mājas dārzi

Savukārt, ja bieži dodies garākos izbraucienos vai ceļojumos un nespēj nodrošināt garšaugu labsajūtu, taču tik un tā vēlies baudīt svaigas dabas veltes mājas apstākļos, ir vērts pievērst uzmanību jaunākajām tehnoloģijām, kas ikvienam bez piepūles ļauj mājas apstākļos izaudzēt dažāda veida garšaugus.

Viedais dārzs ir rūpīgi izstrādāts, pats sevi uzturošs iekštelpu dārzs, kas revolucionizē veidu kādā tiek audzēti garšaugus. Ar šo ierīci tos var audzēt visu gadu neatkarīgi no gadalaika vai laika apstākļiem ārā. Turklāt lielākā daļa šāda veida viedie dārzi ir aprīkoti ar papildu lietotni, kas lietotājiem reāllaikā sniedz jaunāko informāciju par augu augšanu. Viss, kas tev jāizdara — jāievieto bionoārdāmās augu kapsulas, jāpiepilda ūdens tvertne un jāiesprauž barošanas vads. Tehnoloģija parūpēsies par to, lai augi saņemtu pietiekami daudz skābekli, ūdeni un nepieciešamās barības vielas, savukārt LED gaismas nodrošina augus ar nepieciešamo enerģiju augšanai.

Hipotekārais kredīts